Gmc şehirdeki 300 sokak satıcısını tahliye etti, Hawkers’ın cesedi faul yaptı | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

GUWAHATI: Guwahati Belediye Topluluğu (GMC) Cumartesi günü 300 sokakta satıcı GS Yolu’nun patikalarından alanı izinsiz işgal ettiği iddiasıyla.
Sokak satıcıları, şehir yönetiminden kendilerine belirlenmiş satış bölgeleri vermesini talep etmişlerdi. Ancak geçen hafta Şehir İşleri Bakanı Ashok Singhal, yoğun nüfuslu şehirde belirli satış bölgeleri oluşturacak arazi olmadığını söyledi.
Kamal Kalita, SBI genel merkezinin yakınında küçük bir momo tezgahı işletiyordu ve derme çatma dükkanlarını kaybeden birçok sokak satıcısından biriydi. “Uzun süredir işsizdim. Geçenlerde teyzem dükkânı açmam için bana biraz borç verdi ve ben de geçimimi sağlamayı umdum. Ama şimdi başa dönüyorum.”
Kamal, iş bulma umuduyla memleketi Nalbari’den Guwahati’ye taşındığını ancak bunun bile mümkün olmadığını söyledi.
Assam Sokak Satıcıları Derneği genel sekreteri Debajit Senapati, GMC’nin herhangi bir planlama yapmadan adım attığını söyledi. Senapati, “Bir yandan, birkaç kişiye son zamanlarda satıcılar tarafından kimlik kartları verildi, ancak diğer yandan tahliye edildiler.” Dedi.
Şunları ekledi: “PM SVANidhi kredisinden yararlanan satıcılara üç ay önce kimlik kartları verildi, ancak çoğu bunları henüz almadı. Hükümet ve GMC, satıcıların bir planı olmadan Guwahati’de olduğunu iddia etti, ancak gerçekte plansız tahliyeyi gerçekleştirenler onlardır.”
başka bir satıcı, Rabil Ali, hükümetin onlara alternatif bir alan vermesi gerektiğini söyledi. “Paramız olsaydı bir dükkan alırdık ya da kiralardık. Ama emlak fiyatları çok yüksek olduğu için fakirlerin bunu yapması mümkün değil” dedi.
Singhal, tahliyelerin insanların ve araçların serbest dolaşımını sağlamak için yapıldığını söyledi.
Bazı satıcıların bazı alanlarda oturmasına izin verilirken, genellikle yolları kapatma eğiliminde olduklarını ve trafik sıkışıklığına yol açtığını da sözlerine ekledi. Bu nedenle genellikle tahliye işlemleri gerçekleştirilir. “Hükümet şimdi şehirdeki bu tür satıcılar için uygun bir çözüm bulmaya çalışıyor” diye ekledi.
Bakan, gerekirse şehrin varoşlarında arazi sağlayacağını ancak satıcıların oraya gitmeyeceğini söyledi.