Fantezi kart oyunu onu çocukluğunda içine aldı, bugün bile kullanıyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Beşinci veya boş saat boyunca her boş anda, arkadaşlarıyla birlikte yedek kulübesine kartları dağıttı. Budjovice’deki sekiz yaşındaki Gymnzia Jrovcov’da okurken bile, mesleğinin gelecek yıllarda mesleği haline geleceğini hiç düşünmemişti.

Bugün, 28 yaşındaki Ondej Strsk, yaklaşık on beş yıl önce Magic: The Gathering oynamaya başladı. Bugün, dünyanın en iyilerinden biri. Muhtemelen profesyonel oyundaki tek kişi benim, pipust.

Magic: The Gathering, haklı olarak bir fantezi kart strateji oyunudur. Yeni bir gün değil, bu yıl kuruluşundan bu yana yirmi yıl geçti. Temel, oyuncuların düellolar ve turnuvalar için paketlerini derledikleri 15 uygun karttan oluşan koruyucu bir paketti. Yavaş yavaş, bireysel parçaları satın alabileceğiniz ikincil piyasa işlemeye başladı. Fiyatlar 4 dolardan 1 milyon dolara çıktı, şimdi bir kartın maliyeti ne kadar, diye belirtiyor.

Kart destenizle, oyuncuya karşı ayağa kalkarsınız veya daha doğrusu birbirinize karşı oturursunuz. Her kartın farklı yetenekleri vardır ve genellikle birbirine tepki verir. Her oyunun hapishanede yirmi canı vardır. Clem, çorbayı sıfıra indirmektir. Rzn kartlarla bloke edilir, yani. Poker unsurları var ve oh, eski futbol ligi tonk Tom Strskho’nun kuzenini düşünün.

Bir oyun ortalama on ila on beş dakika sürer, ancak saniyenin çeyreğinde veya en fazla yarım saatte bitirilebilir.

Profesyonel düzeyde bir profesyonel, kartları fiziksel olarak almaz, çevrimiçi olarak ödünç alır. Turnuvadan önce tek boynuzlu atların toplanması var. Tek bir cari kartım yok, diye gülümsüyor.

Şu anki seviyeye gelemedi, uzun bir yol kat etmesi gerekiyordu. Kolej takımından Budjovice’deki ilk turnuvaya gitti, ardından Prag’a da gitti ve en iyi Çek oyununu tanımaya başladı. Zlomov, yirmi yaşından kısa bir süre önce Hawaii’deki dünya turnuvasıydı. Oradan mezun oldum ve kariyerim orada başladı, diye doğruluyor.

Yüksek bir bisiklet üzerinde çalışmak da dahil olmak üzere her şeyi yapıp yapmayacağına hemen karar vermesi gerekiyordu. Bu bir riskti. Yaklaşık bir haftadır davanın üzerindeydim, hepsini bir araya getirmek mümkün olmadı. Ailem, kartlara karar vermeme şaşırmadı. Ama bir süre sonra memnun olduğum için mutlu oluyorlar.

Şok gittikçe artmaya başladı. Dünya turnuvalarına koşuyordu ve covid öncesi dönemde neredeyse tüm dünyayı dolaştı. Amerika’da bin kez sen oldum. Gerçekten harika bir dünya tanıdım. O zamanlar gençtim ve denemek istiyordum. Fikrimi değiştirmezdim, zor.

İçinde şans unsuru var

Spor salonunda mükemmel olduğu İngilizceye mükemmel derecede hakimdir. Onunla ilgili bağlantıları okudum ve mümkün olduğunca anlamak ve en iyisinden öğrenmek için her kelimeyi aradım. İngilizceyi böyle öğrendim, diye anlatıyor.

Magic: The Gathering oyunu öncelikle bireysel olarak tasarlanırken, gruplar halinde de yarışıyor. Genelde aynı kart destesiyle oynarız. Onun yapısı benim için biraz gerekli bir kötülük. Şimdiye kadar, kenarın kendisinden zevk alıyorum ve karşılaştırmalı olarak bu konuda oldukça iyi olduğumu düşünüyorum.

Bugün resmi bir ebek yok ama oyunların kalitesini belirlemek için kullanılabilecek metrikler var. Strsk, Çek Cumhuriyeti’ndeki tek profesyoneldir. Bu yıl turnuvalarda 30 bin dolar kazandı. Ayrıca kart satan birkaç düzine insan da bizimle oynuyor.

Dünyanın en iyi 10’u arasında olduğumu düşünüyorum. Kendimi dünyanın en iyi oyunu olarak gördüğüm anlar oldu ki bu benim için oldukça değerli. Şampiyonluğu özlüyorum, durumu değerlendiriyor.

Jihoech’te birçok golü yerine getirdi, büyük turnuvanın ortasında ustalaştı. Yaşayan dünya amfiyonuna hazırlanıyorsunuz. İçinde oldukça büyük bir şans unsuru var. En iyi maç en kötüsüne karşı şampiyonluğa gitse bile, kazanma şansı sadece yüzde yetmiş. Aslında on biletten birini kaybederdi. Yüzde bir kez ilk turda Djokovic’e kaybettiği tenis Grand Slam’deki gibi değil, karşılaştırın.

Covid’den bu yana, Strsk’e yakışan ana vardiya çevrimiçi. Dünyada milyonlarca oyun var, muhtemelen çoğunlukla eğlence amaçlı olanlar. Öyle olsa bile, kendinizi kurmak kolay değil. Nerede gelişeceğini ve şu anki en iyi Echo’nun kariyerinin ne kadar süreceğini o bile bilmiyor. Hayattaki ana şey bu değil. Yapılması gereken bir yemin. Ama ne olacağını bilmiyorum. Size uzun süre söyleyeceğim, AB’de hiç oynamayacağım ama o uzun yıllar AB’de kalacak, diye bitirdi sözlerini.