Eski politika sona eriyor, yeni tüketim vergisi standartlarını formüle etmek için 8 kişilik bir panel oluşturuldu | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
GURGAON: Yetkililer Salı günü yaptığı açıklamada, mevcut tüketim vergisi politikasının Haziran ayında sona ermesiyle, eyalet hükümetinin gelecek mali yıl (2023-24) için çerçeve oluşturmak üzere sekiz üyeli bir komite oluşturduğunu söyledi.

Haryana tüketim vergisi politikası GFX

Hükümet, içki ticareti ve satışının 2022-23 yılına kadar eyalete 10.000 crore kazandıracağını tahmin ediyor. Özel tüketim geliri, 2020-21’de 6.791,9 Rs ve 2021-22’de 7.938,8 Rs tahsilatla üç yılda %47 arttı.
Bu yıllık cironun dörtte birinden fazlası Gurgaon’dan geliyor. Haryana trendine paralel olarak özel tüketim gelirleri NCR şehir, 2020-21’de 2.100 Rs’den 2022-23’te 2.600 Rs’ye yükseldi.
Yetkililer, önümüzdeki vergi yılı için özel tüketim vergilerinde %10’luk bir artış hedeflediklerini söylediler. Gurgaon gelirinin 2023-2024’te 3.000 Rs’ye ulaşmasını bekliyorlar.
Komite üyeleri, yeni politikayı açıklamadan önce çeşitli gruplardan ve paydaşlardan geri bildirim ve öneriler alır.
Haryana’nın NCR bölgelerindeki içki tüccarlarını da etkileyecek olan politika, Delhi’deki tüketim vergisi politikası tartışmalarının ortasında yakından inceleniyor.
“Her türlü durumu göz önünde bulunduruyoruz. Her yıl olduğu gibi, politikayı tamamlamadan önce paydaş toplantıları yapacağız” dedi.
TOI’nin konuştuğu likör satıcıları, hükümetin lisans ücretlerini artırmamasını umduklarını söylediler. “Gurgaon’daki içki satıcılarının lisans ücreti zaten yüksek ve daha fazla artış olmayacağını umuyoruz. Özel tüketim vergisi dairesi, devletin gelirlerinin toplanmasına önemli bir katkı sağlıyor ve yeni politika tüccarların çıkarlarını dikkate almalı” dedi.
Bir içki dükkanı için mevcut lisans ücretleri, bölgeye bağlı olarak 2 crore ile 40 crore arasında değişebilir. Gurgaon yaklaşık 40 bölgeye ayrılmıştır.
Özel tüketim gelirleri, devletin kendi vergi gelirlerinin %7,18’ini oluşturmaktadır (merkezi vergiler ve diğer kaynaklardan elde edilen gelirlerin payı hariç).
Geçen yıl hükümet, Hint Yabancı Likörü (IMFL) markalarının çoğu için özel tüketim vergilerini artırmadı. Şu anda yürürlükte olan politika, herhangi bir alan için en fazla dört mağaza olacak şekilde perakende bölgesi e-ihaleleri yoluyla içki satışlarının açık artırmaya çıkarılmasına izin verdi. Önceden, her bölgede en fazla iki içki dükkanı bulunabiliyordu.
Barların ve restoranların sabah 3’e kadar açık kalmasına izin veren Delhi ile rekabet edebilmek için Haryana’nın mevcut tüketim vergisi politikası, ekstra ücret ödemeleri halinde bar ve restoranların geceleri açık olmasına da izin verdi.