E-öğrenme: Gurgaon’daki 44 devlet okulu bu ay ‘akıllı’ dersler alacak | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURGAON: Eğitim Bakanlığı, e-öğrenmeyi teşvik etmek ve öğrencilerin Temel Okuma ve Yazma (FLN) becerilerindeki temel yeterliliklerini geliştirmek için şehirdeki 44 devlet okulunda bir ‘Vidya Sahyog’ programı başlattı.
Departman, bunun, dijital okuryazarlığı teşvik etmek için devlet okullarında “akıllı” sınıfların kurulacağı Nipun Haryana misyonu kapsamındaki bir pilot proje olduğunu söyledi. Sınıflar, öğrencilere ülkedeki en iyi öğretim uygulamalarını tanıtmak için özel konuk derslerine ev sahipliği yapmak için de kullanılacaktır.
Program iki aşamada gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada, departman Sanskriti Hükümet Modeli’ne göre 19 ilkokuldaki ‘akıllı’ sınıfları TV ve projektörlerle donatacak. Diğer okullar ikinci aşamada tartışılacaktır. Her iki etap da Mart ayı sonuna kadar tamamlanacak.
Yetkililer, bu sınıfların özellikle FLN programı kapsamında tasarlanan dersler ve oturumlar için kullanılacağını söyledi. Bu 44 okuldan yaklaşık 1.400 öğrenci periyodik olarak İngilizce, Hintçe ve matematik gibi konularda bir saatlik özel derslere katılıyor. Bakanlık yalnızca kırsal alanlardaki okulları seçmiştir. Üst düzey bir eğitim yetkilisi, “Yeni Eğitim Politikası (NEP)-2020 kapsamında, Eğitim Bakanlığı’nın odak noktası, devlet okullarını eğitim kalitesini artırmak için kullanılabilecek dijital altyapı ile donatmaktır” dedi.
Nipun Haryana Misyon Bölge Koordinatörü Manoj Lakhra, “Program, devlet okullarındaki öğretme-öğrenme ekosistemini dönüştürme çabasıdır” dedi.