Doludan sonra Haryana’dan acı öyküler | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

JIND: Yağmur ve dolunun Haryana’da ekinlere geniş çapta zarar verdiği bir dönemde, Cumartesi günü bir ses kaydı viral oldu ve bir çiftçinin mahsulünü kaybettiği için intihar etmekten başka çaresi olmadığını söylediği duyuldu.
Çiftçinin konuştuğu kişi, Bhartiya Kisan Birliği’nin (BKU) lideridir. Rakesh Tikait. Çiftçinin kimliği Rajesh Mor olarak belirlendi. Ses kaydında, Tikait’e borç para alarak arazi kiraladığını, ancak dolu fırtınasının hasadını mahvetmesi nedeniyle intihar etmekten başka seçeneği olmadığını söyler. Ancak Tikait, ona her türlü yardım konusunda güvence verdi ve adım atmamasını istedi. Daha sonra Tikait, Haryana hükümetinden çiftçileri desteklemesini istedi.
Öte yandan, bir çiftçi denir Sant Nagar Sonu Sırsa ilçesine bağlı Rania kesiminde, 8 dönüm araziye ektiği domates, parmak, chappan kaddu, hurma ve brinjal sebze mahsullerinin telef olduğunu bildirdi. Çiftçi, “Ben araziyi kiraya verdim, felaketten dolayı tamamen zarar meydana geldikten sonra elimde hiçbir şey kalmadı” dedi.
Aynı şekilde Khargwas köyünden Satpal ve Dinesh Rewari ilçe buğday hasadında yüzde 50’yi kaybettiklerini belirterek, devletten yardım istedi.
Kongre lideri Randeep Singh Surjewala ve INLD MLA Abhay Singh Chautala da çiftçiler için tazminat talep etti.
Rewari DC Ashok Kumar Garg Çiftçilerin son yağmur ve ardından gelen dolu nedeniyle büyük zarar gördüğünü medyaya aktaran Bakan, bunun üzerine fiili hasarın tespitinin yapılması talimatını verdi.