Delhi’de Klo liderleri görüşmelerin başlamasını bekliyor: Sarma | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

GUWAHATI: Assam CM Himanta Biswa Sarma Perşembe günü Kamatapur Kurtuluş Örgütü (KLO) liderlik ana akıma katıldı ve önümüzdeki üç yıl içinde Ulfa(I) sorununun sona ermesi umuduyla barış görüşmelerinin başlamasını bekliyor;
Sarma bunu şefinin liderliğindeki KLO liderliğinden bir gün sonra Yeni Delhi’de söyledi. Jibon Singha Myanmar’daki sığınaklarından geçtiler ve merkezi teşkilatlar tarafından barış görüşmeleri için Yeni Delhi’ye uçtular.
1995 yılında kurulan KLO, Batı Bengal ve Assam’ın 10 bölgesinden toprak keserek ayrı bir devlet için silahlı mücadele yürütürken, Ulfa(I) 1979’dan beri “Assam’ın egemenliğini yeniden tesis etmeye” çalışıyor.
“İçişleri Bakanı Amit Shah ile KLO ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere birçok konuyu görüştüm. Dün, KLO liderliği ana akıma döndü ve Merkez ile görüşmeler yakında başlayacak. Bu, anlaşmanın imzalanması için tarih ilan edilebilecek bir şey değil. Büyük haber şu ki, ana akıma geri döndüler.” Sarma dedim.
Bu ikisi, Assam’ın dahil olduğu kalan son iki militan birlik, çünkü konuşma yanlısı Ulfa da dahil olmak üzere diğer tüm gruplar ana akıma katıldı ve ya barış görüşmelerinde ya da nihai barış anlaşmasını imzaladılar. Tam olarak bir yıl önce Sarma, hem Paresh Barua liderliğindeki Ulfa-I’i hem de KLO’yu şiddetten kaçınmaya ve barış görüşmelerine katılmaya çağırmıştı.
İkisi de olumlu yanıt verdi, ancak KLO bunu gerçekleştirirken Ulfa(I), barış sürecinin başlamasına engel olan egemenlik iddiasında sıkışıp kaldı. Sarma, “Ulfa(I)’yı tartışma masasına oturtmak için çalışmalarımız devam ediyor. Hepimiz Ulfa(I) ile ilgili sorunları biliyoruz ve bunu Assam halkına söyledim. Buna rağmen Ulfa(I) ile sürekli dolaylı temas halindeyiz.