CM Himanta Biswa Sarma, Assam’ın çocuk yaşta evliliklere karşı sert önlemler alması gerektiğini söylüyor: Müslüman-Hint tutuklanma oranı 55:45 | Guwa

OrumA

Member

GUWAHATI: Başbakan Himanta Biswa Sarma Çarşamba günü bir devlet toplantısında Assam’da devam eden çocuk yaşta evlilik karşıtı operasyonun Hindular ve Müslümanlar arasında eşit sayıda tutuklamayla sonuçlandığını söyledi.
Başbakan, 3 Şubat baskısından bu yana tutuklamaların payının yüzde 55 Müslüman ve yüzde 45 Hindu olduğunu belirtti.
Sarma, “Siz (muhalefet üyeleri) kendinizi kötü hissedeceğiniz için bazı insanlarımızı da tutukladım. 3 Şubat baskısından bu yana Müslümanların ve Hinduların tutuklanması arasındaki oran 55:45.” eyalet meclisinde valinin adresi.
“NFHS 5 (Ulusal Aile Sağlığı Araştırması) verileri, sorunun en çok Dhubri ve Güney Salmara’da (Müslümanların çoğunlukta olduğu semtler) olduğunu gösteriyor. Dibrugarh ve Tinsukia’da değil. Ama her şeyiniz ortak olduğu için Dibrugarh SP’ye de söyledim. oradan birkaç tane, ”diye ekledi.
Sözlerine şöyle devam etti: “Biswanath’ta biraz oradan alın dedim… Kongre sırasında toplanan NFHS 4 verileri, aynı zamanda en fazla reşit olmayan evlilik ve doğum sayısının (Müslüman nüfusun daha fazla olduğu) Aşağı Assam semtlerinde meydana geldiğini gösteriyor. nüfus.” .”
Başbakan, Assam hükümetinin eyalette çocuk evliliğine karşı yeni bir yasa getirmeyi tartıştığını ve eyalet hükümetinin çocuk yaşta evliliğe karşı baskısının devam edeceğini söyledi.
“Assam’da çocuk evliliğinin durdurulması gerektiği konusunda tavrımız açık. Çocuk yaşta evliliğe karşı yeni bir yasayı tartışıyoruz. 2026’ya kadar, hapis cezasını iki yıldan 10 yıla çıkarmayı tartışarak, çocuk yaşta evliliğe karşı yeni bir yasa çıkarmaya çalışıyoruz.” . çocuk yaşta evlilikler durdurulmalı Suçlular için ağlıyoruz ama reşit olmayan kurbanlar için değil Eyalette 11 yaşında reşit olmayan bir kız çocuğu anne olmuşsa bu kabul edilemez Assam’da bazı MLA’ların sanıklar lehine konuştuğunu gördüm.”
Başbakan, “Çocukla evlenen faillere karşı demokratik rol devam edecek. Çocuk yaşta evliliklere karşı hukuk düzeni devam edecek. Kongre rejimi döneminde Nüfus Kontrol Yasası çıktı ve hükümetimiz şimdi çocuk yaştakilerin sayısını artırmaya çalışıyor” dedi. evlilikler.” 18 yaşından 21 yaşına kadar yaş. Bu evin çocuk evliliklerini önleme sorumluluğu var.”
Başbakan, “Suçlular altı ayda bir tutuklanacak. İki seçenek var: ya beni buradan çıkarın ya da çocuk evliliğini durdurun, üçüncü bir seçenek yok.”
Assam hükümeti Pazartesi günü Assam Yasama Meclisi’nde çocuk yaşta evlilikle suçlanan 8.773 kişiden 494’ünün ve çocukların korunması Eyaletteki Cinsel Suçlar Yasası, 2012 (POCSO) davaları, 2017’den beri hüküm giymiştir.
ANI girişi ile