Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük yel değirmenlerinin Rožmberk yakınlarında büyüyebileceğine referandum karar verecek

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı kasabada yel değirmenlerinin inşa edilmesi bazı kesimler tarafından olumlu karşılanıyor. Rožmberk nad Vltavou’ya bağlı çevre belediyelerde ise buna isyan ediliyor ve referandumun adil olmadığı düşünülüyor.

“Kesinlikle hoşuma gitmiyor. Sonuçta bunların devasa direkler olması gerekiyor, çevredeki manzarayı yok edecekler. Ve eğer planladıkları yerde dururlarsa, onları bahçemizden de izlemek zorunda kalacağız” dedi Alman şirketi Meridian Nová energie’nin elektrik santralini inşa etmek istediği Přízeri’den Kateřina Kroniková.

“Bu doğamıza karşı bir onurdur ve bunun yerel flora ve fauna üzerinde yaratacağı olumsuz etkiden bahsetmiyorum bile. Yerel halkın pazarlanabilir olmadığına ve projeyi desteklemeyeceğine kesinlikle inanıyorum.” diyerek daha önce başka bir vatandaş öfkelenmişti.

Přízeré sakinleriyle birlikte komşu Malšín ve komşu köylerin sakinleri de Rožmberk konsey toplantısında enerji santrallerinin inşasını onaylamadıklarını ifade etmeye geldiler. Rožmberk kadastrosunun dışındalar, dolayısıyla yel değirmenleri üçlüsünün kendilerine çok yakın olması gerektiği halde referanduma katılamayacaklar.

Ancak temsilcilerin görüşlerini değiştiremediler. Rožmberk belediye başkan yardımcısı Daniel Hovorka’ya göre belediye, durumlarını ve referandumdan tam olarak memnun olmadıklarını anlıyor. Yine de bunu şehirdeki kamuoyunun görüşlerini öğrenmenin en iyi yolu olarak görüyor.

“Neyse ki çok küçük bir idari bölgeyiz ve burada herkesin birbirini tanıdığını söyleyebiliriz. Bu nedenle, projenin küçük belediyelerdeki muhaliflerine ve destekçilerine, kendi argümanları hakkında kamuoyunu yeterince bilgilendirme fırsatı verileceği kanaatindeyim. Bu aynı zamanda konu hakkında halihazırda bir fikri olan ancak henüz oy kullanma hakkına sahip olmayan yerel gençler için de geçerlidir. Artık görüşlerini belirtmek için altı ayları var, bu zamanı nasıl kullanacakları onlara kalmış.” diye ısrar etti Hovorka vatandaşlara.

Daha sonra bunun şehirde yapacakları ilk referandum olduğunu da sözlerine ekledi. Bu nedenle temsilciler, belediye başkanına, her şeyi dikkatli bir şekilde hazırlayabilmesi ve oylamanın herhangi bir komplikasyon olmadan yapılabilmesi için konuyu gerektiği gibi incelemesi için yeterli zaman bıraktılar.

Belediye Başkanı Bohuslav Čtveráček, “Referandumun yapılması için son tarihi 1 Mart 2024 olarak belirledik, ancak her şeyi daha hızlı organize edebileceğimize inanıyorum” dedi.

“İlerleme durdurulamaz”

MF DNES’in görüştüğü Rožmberk sakinleri, bunun faydalarının çevredeki manzaraya olan etkisini aşan bir kamu binası olduğu konusunda hemfikir. “Referandumu duydum ama oraya gidip gitmeyeceğimi henüz bilmiyorum. Kesinlikle inşaata oy verirdim. Enerjiye ihtiyaç vardır ve burada tek başına ortaya çıkmayacak. Bunu bir yerde üretmemiz gerekiyor ve bu bana doğru yol gibi görünüyor,” diye düşünüyor Kristýna Appele.

“Ben şahsen referanduma gidiyorum ve muhtemelen yel değirmenlerinin inşasını destekleyeceğim. Bunun gerekli olduğunu biliyorum ve diğer yakıt tesislerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca burada yolumuza çıkmayacak. Neredeyse göremeyeceğiz ve burada gürültü riski de yok. Çevre köylerde durum muhtemelen biraz farklıdır, bu yüzden öfkelerini anlıyorum ama olumlu yönlerin ağır bastığını düşünüyorum” dedi başka bir sakin.

Bir sonraki muhatap zaten belli. “O burada sadece bir aptal. Muhtemelen taş devrinde yaşadığımızı düşünüyorlar. Kesinlikle inşaata oy vereceğim, bu sadece ilerlemedir ve durdurulamaz. Rakipler komşu ülkelere baksın, böyle yüzlerce santral var ve kimse bundan rahatsız değil. Bunun pencereden manzaralarını bozacağını savunuyorlar. Peki, ne saçmalık. Sonuçta hepimize faydası olacak” diye sinirlendi.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap’e katkıda bulunanlar tarafından sağlanmıştır. SHOCart, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. Daha fazla www.shocart.cz

Rüzgar enerjisi santralleri üçlüsünün şu ana kadar tüm ülkede en yüksek seviyede olması bekleniyor. Pervaneleri 250 metre yükseklikte dönecek ve türbinlerin gücü 6,2 megavat olacak. Her biri beş buçuk bin haneye enerji sağlayabilecek. İnşaat ruhsatı karşılığında şirket Rožmberk’e mali tazminat teklif ediyor.

“Türbinlerin her birinin çalıştırılmasının ardından şehre tek seferlik bir milyon kron tutarında tazminat vermeye hazırız. Ayrıca enerji santrallerinin yirmi yıllık işletme süresi boyunca yılda bir milyon alacak. Ayrıca yerel dernek ve kuruluşların finansmanı konusunda da yardım sunuyoruz. Toplamda vatandaşlara ve belediyeye 45 milyonun üzerinde katkıda bulunacağız.” Şirket temsilcisi Josef Urbich teklifi özetledi. Şirketin toplam yatırımının 800 milyon doları bulacağını sözlerine ekledi.

Belediye başkanına göre referandumun olumlu sonucu bile Meridian şirketinin bölgede planını uygulayacağı anlamına gelmiyor. “Referandum, insanların enerji santrallerinin inşası konusunda hemfikir olup olmadığı sorusunu yanıtlayacak, ancak bu belirli bir yere veya yatırımcıya bağlı değil. İnsanlar inşaatı kabul etmeye karar verirse şehir, işbirliği için en uygun koşulları sunacak bir yatırımcı aramaya başlayabilir.” dedi Čtveráček.