Budjovice kültür başkenti oldu

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Doludan gerçeğe. 2028 Avrupa Kültür Başkenti (ECC) unvanını kazandıktan sonra Budjovice uygulamaya geçiyor. Yaratıcı bir ekip ve ortak kuruluşlar görevlerden birini yerine getirecek ve programı oluşturacaktır. Çek Budjovice 2028 Avrupa Kültür Başkenti’nin kayıtlı statüsünün yeni editörü Veronika Lchov bundan sorumlu olacak.

Planlanan projeler sadece Avrupa’nın güneyinde değil, Avrupa’nın diğer bölgelerindeki insanlar arasında bir bağlantı hattıdır. Budjovit’i cezbeden şeyler, Fransa veya Romanya’nın 100 nüfuslu bir şehrinde yaşayan, 44 yaşında, Çek Gıda Bankaları Federasyonu’nun emekli editörü olan ve 1 Aralık’ta yeni görevine başlayan biri tarafından yapılabilir.

Sekiz yıl sonra gıda bankasından ayrıldı ve profesyonel bir değişime ihtiyacı olduğuna karar verdi. Buradaki sosyal ve kültürel çevrelerle iç içe olduğum için hayatım boyunca Budjovice ile iç içe oldum. Beş montaj pimli EHMK’yı sordum. İhale Kitabının bir parçası olan (maaş notları, editör notu) çeşitli projelerde birçok kişiye yardımcı oldum. Bütün konsept, kültürün üreme alanlarından itibaren güçlü bir şekilde gelişmesine dayanıyor ve bu çok hoşuma gidiyor. Bu proje sayesinde Budjovice’nin gelişeceğini düşünüyorum. Çok fazla yönetim tecrübem var, aynı zamanda kültürde de hareket ettim, diye açıkladım, bu yüzden Budjovice’yi Avrupa kültür başkenti hazırlıklarında yönetecek editörlük görevine başvurdum.

Budjovice pihlki konseptine göre çiçek açacak. Ne demek istiyorsun?
Şehirdeki kültür açısından harika olacak. Hayallerimizin en az yüzde sekseni gerçekleşebilirse, yerel tarikatı büyük ölçüde beraberinde getirecek, aynı zamanda uzun ömürlü bir genç nesil veya günümüzün ilgili sakinlerini de beraberinde getirecektir. Sadece kültürden değil, genel toplum yaşamından bahsediyorum. Bu, tüm konseptin çok önemli bir parçası. Ben şehrin gelişebileceğini, insanları birbirine bağlayabileceğini ve kültürel hayata dahil edebileceğini düşünüyorum.

Veronika Lchov (44 yaşında)

Krumlov’da doğdu ama çocukluğundan beri Budjovice’de yaşıyor. Bu sayede kısa sürede yerel sosyal sahneye girdi. Tur sırasında öğrenci etkinliklerini birlikte düzenledi, daha sonra uluslararası film festivali Water, Moe, Evaluation’un yapımcısı olarak çalıştı. Kâr amacı gütmeyen sektörde ulusal ve Avrupa düzeyinde sekiz yıllık tecrübem var. Son altı yıldır gıda bankaları esk federasyonunun editörlüğünü yaptı ve sürdürülebilirlik danışmanı olarak çalıştı.

Proje sorumlusu olarak göreviniz neleri gerektirecek?
Bu konudaki denetim esas olarak yönetsel, proje, üretim ve ekonomiktir. Sanat programında çok daha yetkin insanlar var. Her şeyden biraz bağlamam gerekiyor ki hepsi birbiriyle bağlantılı olsun ve kavramsal giriş olsun. EHMK’nın amacı açısından, İhale Kitabında da belirtildiği gibi, kültürel programın siyasi baskı olmaksızın oluşturulması gerekmektedir. Bu ekibi de yayın ve iletişim merkezi şeklinde oluşturmaya çalışacağım. Ben onun desteği olmalıyım.

Önceki işinizle karşılaştırıldığında beklentilerinizdeki değişiklikleri nasıl hesaplıyorsunuz?
Karanlıkta çalışan ve iki yıllık konsept oluşturma geçmişi olan insanlarla karşılaştırıldığında kesinlikle biraz zaman alır, bu konuda endişelenmiyorum. Kültür dünyasında birçok meslektaşım kadar nüfuzumun olmadığını itiraf ediyorum. Mm kültürüne ilişkin deneyim, ancak üretken ve yönetimsel niteliktedir.

Örneğin Voda, moe, očeny festivalinin uluslararası filmlerinin yapımcılığını üstlendiniz.
Evet, birkaç yıl oynadım. Bir zamanlar meydanda bir kafe işletmiştim, burası başlı başına bir kültür gününün merkeziydi. Yaratıcı bir alandı. Ancak bunların hepsi kültürün organizasyondan etkilendiği şeylerdir. Bu deneyimi karanlığa vermeye tamamen hazırım.

Benzer bisikletlerle ilk kez spor salonunda karşılaştınız. O zaman neden bahsediyordu?
Buna her zaman gülmek zorundayım. EHMK’daki hemen hemen herkesin özgeçmişinde Budjovick meclisini kaybettikleri yazıyor. 1996 yılında ben de düzenledim. Devrimden sonra kentte düzenlenen ilk etkinlikti. Gymnzia JV Jirska’nın desteğiyle bunu yalnızca karanlıkta yaptık. Tüm orta bisikletlilerin intikam için dışarı çıkması büyük bir aksiyon çılgınlığıydı. Bagajı açık, bir mikrofonu ve küçük bir hoparlörü olan bir arabamız vardı. Etrafta yüzlerce öğrenci vardı. O zamanlar bunu gönüllülük olarak görmüyorduk. Çok keyif aldık, öğrencilere yönelik bir etkinlik başlatmak istedik.

Ronk’ları organize edip verdiniz mi?
Lisede iki ronch ile kilo verdim. Bugün vm’de, e produkn. Geçen yıl mezun olduğumda meclisin kraliçesi bile oldum. Hakkında pek bir şey hatırlamıyorum ama daveti veya turları yerine getirmek zorunda değildim. Alkışın şiddetine göre seçiyorlarmış gibi bir his var içimde.

Ben biraz asiyim ve alternatif alt kültürü seviyorum. Kaykay ve kültürüne odaklanan Skateholders projesiyle ilgili. Sadece gençlere değil, gençlere hitap etme potansiyelinin çok büyük olduğunu düşünüyorum.

Şu anda Budjovick hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bugün ise tamamen başka bir şey. Organizatörler aslında profesyonel bir kariyere hazırlanıyorlar. Bunların yarısı sanatsal veya üretimle ilgili mesleklere gidiyor. Bir bisikletten çok daha fazlasıdır.

EHMK liderliğinde karşınıza çıkacak ilk zorluk ne olacak?
Sanatçılarla iletişim kurun ve çalışın. Bu konuda deneyimim oldu. Bir yandan da sosyal çevreden insanlarla çalıştım. Özünde kültürden insanlarla ortak bir şeyleri var. Onlar büyük kalplerdir. Çalışmanızı bir haberci olarak görün. O zaman işbirliği yapmak çok daha kolaydır.

Özellikle hangi projeyle ilgileniyorsunuz?
Ben biraz asiyim ve alternatif alt kültürü seviyorum. Kaykay ve kültürüne odaklanan Skateholders projesiyle ilgili. Sadece gençlere değil, gençlere de ulaşma konusunda büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyorum.Ona göre bu, Jihoesk tiyatrosu, Continuo tiyatrosu ve Rezi.Dance Komaice işbirliğiyle düzenlenen Jin Svrz etkinliğinin ilk kısmı. Proje değer Bunları analiz edip incelediğimde bana yakın birçok şey buldum. Mesela yeniden kullanım merkezi projesini onlara verdi. Bu durum halkla iletişimi de etkiliyor.

Budjovit EHMK’nın ilk seferine en yakın etkinlikler hangileri?
İlk yüz kişi için en görünür proje muhtemelen beş yıl sürecek olan Jin Svrz olacaktır. Bizim için permakültürde hiçbir şey çok önemli değil. EHMK’nin sadece kültür ve yaratıcı endüstrilerdeki insanlara yönelik değil, aslında herkese yönelik bir etkinlik olduğunu anlatmaya çalışalım. Halkla iletişim konusunda çok yoğun bir şekilde çalışacağız.

Okuyabiliyor musun?
Sadece bölge sakinlerini değil, aynı zamanda özel sektör ve ticari sektörü de kültür sektöründe işbirliğine dahil etmeyi çok istiyoruz. Bu pek standart değil, bir gelenek değil. Ancak Budjovice’de bir daha gerçekleşmeyecek büyük bir projemiz var. Kültürel aktörler, iş kadınları, turizm endüstrisinden insanlar ve patronajlar arasında gelecekteki işbirliği için bir platform oluşturmak istiyoruz. 2028’de bitmesin, sonrasında da devam etmesini istiyoruz.

EHMK’nın kayıtlı statüsünün değişmesine neden olan koşulları biliyor musunuz?
Yazılı durumun tamamını geçmek zorundasınız. Yardım eli uzatmak, gerekirse zorlaştırmak amacıyla kuruldu. Ve işe yaradı. Ancak tamamlanan proje, çalışma koşullarında değişiklik yapılmasını gerektiriyor. Bu sadece bir hayal değil, çok çalışmamız gerekiyor. Değişiklikleri, entegre bir stratejiyi ve organize bir devlet anlayışını gerektirir. Bu sadece büyük stratejilerin oluşturulmayacağı anlamına gelmiyor, bu da bir parçası. İletişime, üretime ve taşımaya, ekonomik ve ilk işe odaklanıyoruz. Fikirler düzleminden gerçekliğe geçmeliyiz ve bununla birlikte karanlıkta değişimler de geliyor.