Bir araştırmacı kilisedeki saat işleyişiyle ilgilenir. Her iki ayda bir kuleye tırmanıyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Arkada, girişlerden birinin arkasında, arkasında 75 basamak bulunan küçük bir kapı açılıyor. Kilisenin çan kulesine tırmandığında ayaklarının altındaki eski tahtalar çıtırdayıp çıtırdıyor. Daha sonra jet, yıldız geçidini açmak için tırmanıyor. Önümde bir kadın, arkamda ise saat gibi çalışan bir makine var. Dişlinin tıkladığı her dakika, çarkın dişlileri pervane gibi döner.

Teek'i alacağım ve makinenin hareketini yağlamam gerekecek. Eský Budjovice yakınlarındaki Dobr Vod'da, Our Lady of Sorrows'un barok kilisesindeki saatlerin bakımını yapmak için gönüllü olan Karel Mika, çalışmalarını tek tek anlatıyor.

Daha sonra yağı, tekerleklerin ve duvarların hareketli parçalarının bir kısmının batırıldığı kaselere dökün. İlginç olan saat makinesinin kilisenin tamamına değil köye ait olmasıdır.

Yaklaşık bir yıl önce belediyeye saatin bozulduğunu, bununla ne yapacağımızı, ne kadara mal olacağını vb. sorduk. Bu işi elektrikçi arkadaşıyla halledeceğini düşündüm. Lisanslı bir araştırmacı olan 48 yaşındaki Mika, bunun benim için tam bir şaka olduğunu, çünkü eski ve eski motosikletleri sevdiğimi ve aynı zamanda tamirini de yaptığımı ekliyor. Zrove belediyenin bir temsilcisidir.

Chnov'dan Pavel Kappler de bir saatliğine Dobrá Voda'ya gitti ve makineyi yeniden çalıştırdı. Onun için endişeleniyorum Karel Mika ama dedikoduları için. Ancak yıllar sonra saatlerin yakın zamanda tamamen eski haline getirilmesi gerekeceği açıktır.

Her iki ayda bir oraya gidip onları yıkıyorum. Makinedeki runeyi sıkmanıza gerek olmaması iyi çünkü eski bir motosiklet böyle yapar. Rdio dişisine bağlı olduğundan zaman kaymalarını ve benzerlerini görebilirsiniz. Canım istediğinde sabah kalkıp saati kendim ayarlamam gerekmiyor, bana nasıl yapılacağını gösterseler bile, gülümse.

Genel saatle yerel bölgeden birinin ilgilenmesinin uygun olduğuna katılıyorum. Opadaj böylece çalışma saatlerinin kirası ve makinenin dedikoduları için gerekli parayı vermiş oldu. Kusurlu oldukları gibi saati ve zili çalanlar da vardır. Ama köylerde yaşamın kolay olduğunu ve buna elimizden geldiğince sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum, beş.

Dobr Vod, kilisenin varlığı boyunca yalnızca yarım saat çalıştı. Johann Friedrich Weule şirketinin ilk hareketi 1898 yılında sokakta ortaya çıktı ve halen kilisede sergileniyor. Mevcut makine 1990'dan beri faaliyettedir.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'in yazarı tarafından sağlanmaktadır. SHOCart şirketi, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. şeyler www.shocart.cz