Bhiwani’de suçu keşfeden yerel halk suçun gölgesinde yaşıyor | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

BARVAS (BHIWANI): Barwas köyü yakınlarındaki bir dhani’yi (bir grup ev) ana yola bağlayan toprak yol genellikle dikkat çekmez.
Rüzgar yüzeyde estiğinde gözlerinize beceriksiz tozları süpüren kikar sıraları arasında bir mil kahverengi ve banal, dhanileri yol ağına bağlayan birçok özdeş yoldan biri olan ana yola yönelmek tamamen gerekli.
Ancak Barwas’taki dhani sakinleri için son zamanlarda, özellikle hava karardıktan sonra bu yolda yürümek veya araba kullanmak sinir bozucu oldu. Bazıları nazardan yakalandığını söylüyor, diğerleri ise bir arınma ritüeli yapmaktan bahsediyor. 16 Şubat’tan itibaren yola farklı bir karakter kazandırıldı. O gün sabah 7’de, bir köylü suçların en iğrençini keşfetti. Yolun karşısında yanmış bir SUV, bir Bolero vardı. İçeride iki adamın neredeyse iskelete dönüşmüş yanmış bedenleri yatıyordu.
Barwas, o zamandan beri, iğrenç suçun failleri eyaletin her yerinde avlanırken, başta polis ve gazeteciler olmak üzere birçok ziyaretçi gördü. Bolero’daki adamlar daha sonra, 14 Şubat’ta Haryana’daki Firozpur Jhirka yakınlarında gau-rakshaks tarafından kaçırıldığı ve saldırıya uğradığı iddia edilen Rajasthan’daki Bharatpur sakinleri Nasir ve Junaid olarak tanımlandı. Yanmış bedenleri bir buçuk gün sonra Barwas’ta bulundu.
Yanmış Bolero, yerel sarpanın evinden metrelerce uzakta bulundu. Kayınbiraderi Mahinder Singh, 16 Şubat’ta bir tapınağa doğru yürürken onu ilk gören kişi oldu. Singh, “Bakmak için yaklaştım ve sonra kardeşim Jaiveer’i aradım ve polise haber vermesini istedim. Ayrıca 911’i aradım ve orada bekledim. Polisin gelip yanmış cesetleri alması 15 dakika sürdü” dedi.
Bu doğal dhani için, Bhiwani bölgesinin Loharu bölgesinde, yerel olarak ‘bike wala raasta’ olarak bilinen yol, artık korkunç görüntüsünü sallayamadıkları bir suç mahalli. Yerel halk, yol onları korkuttuğu için geceleri dışarı çıkmayı bıraktıklarını söylüyor. Üç kadın – Rammurti Devi, Saroj ve Raswati – onları başka bir dhani’ye götüren bir öküz arabasında “Ab to hawan pooja karwana padega (şimdi bir dua ayarlamalıyız)” dedi.
Yerel halk, Mewat bölgesinden çıktığı iddia edilen bir suçun son perdesini burada nasıl çektiğini merak ediyor. Bhiwani, Firozpur Jhirka’ya yaklaşık 170 km uzaklıktadır. Nasir ve Junaid’in aileleri, kaçıranlar tarafından Bhiwani’deki ormanlık bir alana götürüldüklerini ve delilleri yok etmek için ateşe verdiklerini iddia ediyor. Rajasthan polisi şimdiye kadar bir şüpheliyi, Rinku Saini van Nuh’u tutukladı ve yedisinin adını verdikleri 19 diğer kişinin rolünü araştırıyor. Polise şikayette bulunan kurbanların aileleri, daha sonra FIR’da adı geçen Haryana gau rakshak lideri Monu Manesar’ın adını verdiler. Monu polis tarafından henüz şüpheli olarak adlandırılmamış olsa da, Rajasthan polisi geçen hafta bu gazeteye ona temiz bir sayfa açmadıklarını söyledi.
Barwas, Loharu-Bhiwani yoluna yaklaşık 4 km uzaklıktadır. Yerel halk, cesetleri bırakan suçluların yakalanmamak için Kuchcha yolunu tuttuklarından ve bir tarım arazisine gittiklerinden, sadece yola dönüp aracı orada bıraktıklarından şüpheleniyor. Yerel bir sakin olan Sher Singh, “Köyümüz Rajasthan sınırına çok yakın olduğu için buradaki arazimiz kum tepeleri gibi. Muhtemelen bu yüzden kimse yanan aracı geceleri uzaktan görmedi” dedi.
Bir sakin olan Shree Chand, “Köyün nüfusu yaklaşık 4.000 kişi. Barwas ve yakın köylerden neredeyse herkes ne olduğunu öğrenmek için burada toplandı. Adli tıp ekipleri, Haryana polisi ve Rajasthan polis personeli de buradaydı” diyor.
Köylüler soruşturmayı televizyondan takip ediyor. “O gün köyde kaos vardı. Herkes şok oldu ve ne olduğunu öğrenmek istedi. Chhattis biradari (36 topluluk) Barwas’ta büyük bir sevgi ve kardeşlik içinde yaşadığı için köyümüze CCTV kameraları yerleştirmeyi hiç düşünmedik.” başka bir sakin, Sunil Kumar.