Beş adım ve bir dinlenme, Everest dağcı Jchym’e olan yolculuğu anlatıyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Meslekten olmayan pek çok insan, dünyanın en yüksek dağına deniz seviyesinden 8.848 metre yüksekliğe tırmanmanın büyük bir spor başarısı olduğunu ve bunun için çaba gösterilmesi gerektiğini söyler.

Everest’e tırmanmak o kadar büyük bir spor başarısı değil, esas olarak kafa ve irade ile ilgili. Değiştirmek gerek, dedi gülümseyerek, Martin Jchym bu cevaba biraz şaşırdı.

Ancak Budjovick dağcı sadece çok şey taşıdı ve diğer dağlara tırmandı. Ona göre dikenlerin en hayırlısıdır. Büyüdükçe arkadaşlarıyla Romanya ve Slovakya’da dağları keşfederken bisiklete binmeye başladı. Zaman ilerledikçe ve işe alındıkça Jchym’in görevleri artmaya başladı.

Önce beş bine, sonra sekize, yediye ve son olarak sekiz bine tırmanmaya çalıştım. İşe başladığımdan beri onlarla başladım. Bunun için bir emekli maaşı bile var, diye açıklıyor.

Everest Dağı dünyanın en yüksek dağı olmasına rağmen, Budjovice dağcıları ve gezginleri için bu dağa giriş en zoru olmayabilir. Polonya Manslu’nun zirvesine (deniz seviyesinden 8.163 m yükseklikte) çıkmak onun için zordu çünkü oraya erpa olmadan gitmişti.

Everest gerçekten uzundu. Orada her şeyi beklemek zorundasın. Hayır, yaş farkına alışacaksın ve doğru zaman olacak falan. Öyle görünmese de avcı gerçekten oradaki çadırda uyur, dağlara tırmanmaz. Altından ve dürüstçe yenilenmeniz gerekiyor. Her gün, çocuklar ve ben depolama kampının etrafında tur atmaya gittik ya da çadırda iskambil, iskambil ve oyunlar oynadık, kızma. Ama iki ay böyle olunca avcı sadece tırmanmak istiyor, vazgeçmek istemiyor ve onlara Nepal ve Tibet sınırından tohumlar veriyor.

Martin Jchym (40 yaşında)

Çek Cumhuriyeti, Budjovice doğumlu, Brno’daki Teknoloji Üniversitesi’nde okudu. Turdan sonra Budjovice’nin tasarım ofislerinden birine çalışan olarak katıldı. 2014 yılından beri kendi şirketinde nakliye konstrüksiyonları taahhüt etmekte ve projelendirmektedir. En büyük hobisi spor ve genel olarak seyahat etmektir. Dağ tırmanışına ek olarak, FC Nov Hodjovice için futbol oynuyor ve son zamanlarda uzun mesafe koşularına başladı. Çocuksuz ve bekardır.

Girişteki yüksek rakım nedeniyle, her adımı dikkatlice seçmelisiniz. Sana bir soru ver, tyi, sonra bir süre cevap vermeli ve kelimeleri ağzından çıkarmalısın.

Ama orada beni şaşırtan ve güzel olan şey, Everest hakkında sürekli okunuyor ve hakkında konuşuluyor gibi görünmemesiydi. ve sadece kuyruklar ve insan kalabalığı var. En azından J böyle bir şey görmedi, diye düşünür Jchym.

Aksine, orada pek fazla yargıya sahip olmayan birçok insan fark ettim. Sonunda başlarının çaresine baktılar ve zirveye ulaşamadılar, ancak donanımlarından ve deneyimlerinden çok çabaladıklarını anladım. Hatta ayakkabısını bile giyemeyen birini gördüm. Ama bu bir istisnaydı, kafanı sallamayı bırakma.

Birkaç günlük keşif gezisinin sonuçları, ancak sadece onun için değil, keşif gezisinin aslanlarından birinin iniş sırasında indiği tepede kalması biraz üzücü bir olay.

Martin Jchym’in seyahat ve dağcılık hayali onlara nasıl verdi? Dünyaya çıkmak, hayali günlüğündeki düzeni ilk yazacağı yerdir.

Sekiz bine tırmanırdım. Tüm kıtalarda tırmanılan en yüksek zirve olan Yedi Zirve projesini tamamlardım. Ve burada, sadece Antarktika’yı özlüyorum, bu yüzden orası bir dağ, yani listede.

Ama sadece dağlara gitmiyorum, normal olarak da seyahat ediyorum. Oradaki insanları tanımaya başlıyorum ve son zamanlarda Türkmence, Özbekçe ve benzeri farklı dilleri keşfediyorum. Örneğin Kuzey Kore’yi ziyaret edenler de dahil olmak üzere neredeyse eksiksiz bir setimiz var.

Jchyma’nın ebeveynleri günlük spora katılmadığında bile, o zamanlar her erkek çocuk gibi egzersiz yapmaya başladı. Yazın arkadaşlarıyla futbol oynadı, kışın ise buz pateni yaptı ve donmuş göletlerde buz hokeyi oynadı. Futbolun geri kalanı ona kaldı ve bugüne kadar Nov Hodjovice için oynuyor.

Ama ben berbat bir futbolcuyum, her zaman en fazla sadece bölge futbolu oynadım. Böyle kara bir iş için karanlıkta yatarım, her şeyden kaçarım, bana sarılmamak için, diye güler dağcı.

Ve büyük şehirlere gitmeyi tercih ettiğim için dağlara geri dönmüyorum. Manzaranın yukarıdan görünümü gerçekten çok güzel. Ayrıca, spor web sitesiyle birleştirin. Üzerinde bir dağa tırmanmak muhtemelen daha iyi olsa da, yalnızca Everest, Jchym’de bir avcının bir şeyi kanıtlamak istemesiyle özellikle ilgilidir.

Ben efsanevi sekiz binli yarışa pek çok bedava giriş hakkı olan bir aptalım. Budjovick’in ulaşım inşaatı tasarımcısı ve gezginine göre zaman, Alplerde tırmanmak gibidir.

Sabah ve akşam dağ kulübesinde kalkıp zirveye çıkıyorsunuz. Orada uyumak mesele. Ve orada teknik bir tırmanış yapsanız bile, öyle bir karmaşa var ki, Everest’te değil. Jchym, sürünmek değil, gerçekten çok fazla eğlence olduğunu ekliyor.

Bazen hobisini mesleği ile birleştirebiliyor. Şirketinde çalışan tek kişi o, yani tek kişinin çalışanı.

Çalıştığımda dağlara çok fazla tırmanmak zorunda değildim. Ancak bu kez ufak bir sorunumdan dolayı birkaç gün ara verdim ve sonrasında hafta sonları ve akşamları üzerinde çalışacağım. Örneğin şu anda Budjovice civarındaki uzun vadeli bira fabrikalarından birinin inşasında çalışan adam, yol harçlığımı bu şekilde kazanabileceğimi söylüyor. Örneğin, Martin Jchym, Everest gezisinin yaklaşık on bin dolara mal olduğunu söylüyor.

En yakın arkadaşları bile onu yemininden alıkoyamaz. Görüyorsun, zaten mantıklı olmayacak. Anneanneme göre hep atkuyruğu yaptığımı yazmak zorunda kalıyorum. Muhtemelen aynıdır, gülümse.

Dl böylece dünya çapında uçuşları gerçekleştirir, evde bilet rezervasyonu yapabilir. Bir haftalığına bir tesise uçmayı ve öylece yatakta uzanmayı hayal edemiyorum. Oraya giriyorum, banyo yapıyorum, kararlı bir şekilde Jchy’ye gidiyorum.