Belediye başkanı aynı zamanda bir posta müdürü ve bir satıcı olduğunda. Jumper’lar bunun sayesinde yaşıyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Güney Bohemya’daki Skočice, büyüklüğü ve sakinlerinin sayısı nedeniyle küçük köylere aittir. Muhtemelen orada çalışan bir postane, dükkan veya bar bile bulamazsınız. Yine de, tüm bunlara Skočice’de sahipler.

“Vodňany ile Strakonice arasında küçük bir köyüz. Belediye Başkanı Jan Šídlo söze başlarken, Skočice ve Lidmovice adlarında iki bölgemiz var ve iki belediyede toplam 240 kişi yaşıyor” diyor. Çocukken bile ekmek ve diğer temel yiyecekleri almak için yerel bakkala gitti. Mağazaya bugün bile ilgi olduğu için hala faaliyet gösteriyor. Bu nedenle postane ve meyhane de işleten bir yardım kuruluşu da oluşturuldu.

Bu nedenle köy, bu kadar küçük bir köyde bile sakinleri için önemli hizmetlerin nasıl sürdürülebileceğinin çok iyi bir örneğidir. Diğer birçok yerde benzer şeyler çoktan ortadan kalktı. “Geçmişte mağaza Jednota’ya aitti, ardından birkaç kiracı sırayla aldı ve sonunda 2020’de kimse işletmek istemedi. Bu nedenle onu işletmeyi ve ona başka şeyler eklemeyi amaç edinecek bir katkı kuruluşu kurma fikrini bulduk” diye açıklıyor belediye başkanı. Ona göre köylerin yaşaması ve bir nevi sosyal hayata sahip olması çok önemlidir.

“Olmayınca böyle bir yer pansiyon oluyor” diyor. Ve sakinler aktiviteyi takdir ediyor. “Memnun olduğumu söyleyebilirim. Ve köyde kendilerine sunulan bu kadar küçük bir bütçeyle bunu başarabilmeleri, belediye başkanına bir övgüdür”, diyor yerel halktan Vojtěch Hošek.

“Neredeyse her gün hamur işi almaya gittiğimde mağazayı kullanıyorum, ayrıca postane ve Balíkovna’nın hizmetlerinden de yararlanıyorum. Hepimiz, en azından eski zamanlayıcılar, bunu takdir ediyoruz, çünkü alışveriş için Vodňany’ye gitmemize gerek yok ve küçük şeyleri buradan alıyoruz. Üstelik küçüklüğümüzden beri tanıdığımız birinden,” diye devam ediyor Bohumila Žáčková.

Jan Šídlo o kişidir. Tartışılmaz bir avantajı var, satış sırasında belediye sorunlarını da çözebiliyor. “İnsanlar mağazada ne zaman olduğumu biliyorlar, bu yüzden bana geliyorlar ve her şeyi tartışıp çözeceğiz. Eğitimli bir mühendis olan Šídlo, “Örneğin, ödünç alacak bir şeye, bir başvuruyu doldurmak için yardıma ve benzerlerine ihtiyaçları var” diyor.

Ancak o sadece belediye başkanı ve satıcı değil, aynı zamanda posta müdürü. “Programı çeşitli posta operasyonları için çalıştırabilmek için özel eğitim aldım. Sırada Çek Ulusal Bankası’nda eğitim vardı. Şimdi çevre köylerden insanlar tarafından da kullanılan bir Balíkovna’yı da işletiyoruz. Ancak müşterilerin yaklaşık yüzde 80’inin yerel olduğunu söyleyebilirim” diyor. Bir iş arkadaşına da ihtiyacı olabilir, ancak posta hizmetleri için henüz bir iş arkadaşı bulamamış. “Mağazada daha kolay, birisi oraya daha kolay atlayabilir. Ancak postane ile eğitim açısından daha karmaşık, çözümü zor” diyor belediye başkanı.

Belediye daireleriyle birlikte, nüfusun bir kısmı daha büyük şehirlere taşındığında, benzer köylerin terk edilme ve nüfusun azalması eğilimini durdurmak mümkün oldu.

“10 dairemiz var ve 11’incisini yapmaya çalışıyoruz. Daha uygun fiyatlı oldukları için önemli olduğunu düşünüyorum. Birine kiraladığımızda, bizimle daimi ikamet başvurusunda bulunmaları bizim şartımızdır. Burada bazı vatandaşlarımızın olması da yardımcı oluyor” diye ekliyor gülümseyerek.