Başkan Yardımcısı Jagdeep Dhankhar, 10 Günlük Hornbill Fest’i Açtı | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
GUWAHATI: Başkan Yardımcısı Jagdeep Dhankar 10 günlük Hornbill Festivali’nin 23.’sü Perşembe günü açıldı. Naga Kohima yakınlarındaki Kisama’daki Heritage Köyü, başkanlığını Hindistan’ın üstlendiği G20’ye özel olarak odaklanıyor. Gün ayrıca Nagaland’ın 6. Eyalet Günü’ne denk geliyor.
Hindistan’ın Perşembe gününden itibaren G-20 başkanlığını üstlendiğini kaydeden Dhankhar, “Gelecek yıl Nisan ayında eyalette bir G20 toplantısı yapıldığında dünya Naga misafirperverliğini deneyimleyebilecek.”
“Festivaller Festivali” olarak bilinen bu festival, Nagalar tarafından dikkatli doğası ve ihtişamıyla saygı duyulan bir kuş olan gürgen kuşuna da saygı duruşunda bulunur.
Haber Ajansı ANİ MEA sözcüsünün bir alıntısını şu şekilde bildirdi: “Bu insan katılımı kavramını daha da ileri götürmek için. Kohima’daki Hornbill Festivali, G20’ye özel olarak odaklanıyor. Bugün bazı Unesco Dünya Mirası Alanları da dahil olmak üzere 100 anıt özel olarak aydınlatılıyor ve vatandaşlar bir selfie kampanyasına katılmaya davet edildi.”
G20 logosu tarihi miras olan Naga köyünde sergileniyor ve ayrıca tüm kitapçıklarda, pankartlarda, kupürlerde ve tanıtım malzemelerinde bahsediliyor.
Eyalet hükümeti tarafından düzenlenen Hornbill Festivali, Nagaland’ın zengin geleneklerini ve zengin kültürel mirasını ihtişamla sergiliyor. Festival, Naga mirasının zenginliğini ve benzersizliğini canlandırmak, korumak ve muhafaza etmek için düzenlenen kültürel bir fantezidir. Konuklar için Naga halkı, onların toprakları ve zengin kültürleri hakkında kapsamlı bir anlayış kazanmak için bir fırsattır. Festival 10 Aralık’a kadar sürecek.
Programlar arasında Hornbill Müzik Festivali, Kohima Gece Karnavalı, arazi macerası, Dzukou Vadisi trekking, Naga yöresel yemek yarışması, edebiyat festivali ve yerli oyunlar yarışması gibi etkinlikler yer alıyor.
Dhankhar, Hindistan’ın bir kültür ülkesi olduğunu ve Kızılderililerin kabile kültürleriyle gurur duyduklarını söyledi. Naga fiyatları Eşsiz kültürleri ve şanlı tarihleri nedeniyle, “Kabile kültürünü selamlıyorum. Kabile enerjisini selamlıyorum” dedi.