Başbakan Budjoviç’e göre şehirlerin geçiş ücreti ve kuçak ödemesi bir ütopya

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Bu haftalarda Vtina belediyeleri, şehirleri ve bölgeleri beşinci yıl bütçelerini hazırlıyor. ancak yüz tanesinin, bunlara eşdeğer olmayan bir veri öğesi eklemesi gerekecektir. Kiliseler Bakanı Mikul Bek (STAN) ayrıca özyönetim otoritelerinin pedagojik olmayan işçileri, aşçıları, temizlikçileri veya idari çalışanları işe almaya başlaması gerektiğini de önerdi.

Bunun nedeni, bilançoya yardımcı olacak bir anlaşmazlık olabilir. Ancak belediye binası, her iki şehirde de on milyonlarca yılı kapsayan vergiler ödemek zorunda kalacağı için üzülmüyor.

Hiç kimseyle bu şekilde tanışmamış bir bakanın olması çok iyi bir şey. Budjovica belediye başkanı Dagmar kodov Parmov (ODS), bunun henüz kimsenin üstesinden gelmediği bireysel özyönetimler için büyük bir zorluk olduğunu öne sürdü.

Kendisi de şehir liderleri ve kiliseler dairesi düzeyinde bu tekliften hiç hoşlanmadığını itiraf ediyor. Böyle bir adım ütopya olarak değerlendiriliyor.

Bize ne kadara mal olacağını hesaplamaya bile çalışmadık. Meclisten geçeceğini düşünmüyorum. Bakanın tavrı öyleydi ki, çok sayıda bisiklet tek tekerli olsa aşçı, temizlikçi bile bulunurdu. Ama hiç kimse bununla ilgilenmez, diye devam ediyor başbakan.

Yatırımı kısmak zorunda kalacaklar

Hiç kimsenin bu kadar mantıksız bir maddeyle uğraşmadığı Tboe’deki belediye binası bile hükümetin teklifini beğenmiyor. Şehrin belediye başkanı Lenka Horejskov’a (TOP 09) göre, şehir liderlerinin öncelikle hükümetin haberlerinin şehrin bütçesini nasıl etkileyeceğini öğrenmeleri gerekecek.

Eğer bu maliyetleri işletme bütçesinden karşılayamasaydık, bu elbette yatırımı etkileyecekti. Şu anda geçici bir lansmana hazırız ve bu nedenle diğer projelerimizi sınırlamak zorunda kalacağımız için biraz üzgünüm. Horejskov, değişikliklerin beşinci yıldan itibaren geçerli olması halinde bunun zamanlamasının çok kötü olduğunu açıklıyor.

Ancak Bölgelerden Sorumlu Bölge Vali Yardımcısı ve Parlamento Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Pavel Klma’ya (TOP 09) göre böyle bir tehlikenin olmaması gerekiyor. Benzer bir adım, bütçe belirleme tarihi (RUD) konusunda her belediyenin farklı bir konuma sahip olduğu gerçeğini de dikkate alarak kapsamlı bir hazırlık yapmaktır.

Şu anda RUD’dan 18 buçuk baskının her birindeki kasaba ve köyleri alın. Eğer böyle bir durumun düzeltilmesi gerekiyorsa o zaman böyle bir adımın atılması tartışılabilir. Ama bu vergileri almayan bölgeler için sorun oluyor. Klma, bunun bizim için 400 milyon doların üzerinde ek bir yatırım olacağını belirtiyor.

Böyle bir durumda ona göre bu kadar para harcamak gerçekten gerekli mi, yoksa bu kadar kişiye para ödemenin mantıklı mı olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Özellikle, sonuçta olumlu etkilerden biri olacak olan gerekli optimizasyondan kaçınmayacağız. Ancak büyük olasılıkla böyle bir adımın beşinci yılın başından itibaren uygulanmayacağına dair güvence verdi.

Vimperka na Prachaticka belediye başkanı Jaroslava Martanov (STAN) bu fikirden çok etkilendi. Hatalar, özellikle bakanın böyle bir adımı nasıl öngördüğü tartışılıyor.

Bunun belediyeler açısından ne anlama geldiğini, sebeplerinin neler olduğunu şu anda bile bilmiyoruz. Böyle bir prosedür tam fr değildir. 7 bin nüfuslu şehrin belediye başkanı, bizim için bütçeden dolayı hükümetin merdivenlerinin nasıl kapatıldığını bilmek gerektiğini kaydetti.

Kola ve kola için tek editör

Bu nedenle planlanan adımla ilgili korkular, şu anda kesin ölüm onayını bekleyen Blatn na Strakonicko’da mevcut. Kentin belediye başkanı Robert Flandera (ODS), bakanın bu nedenle cumhuriyet genelinde yaklaşık sekiz bin civarında bulunabilen boş öğretmenlik dışı kadro pozisyonlarını yok etmeyi düşündüğü konusunda uyarıyor.

Ancak bu kadroların doldurulmaması orada kadın işçiye ihtiyaç olmadığı anlamına gelmiyor. Bizim durumumuzda mesele şu ki, Blaten’de bu işi yapabilecek insan eksikliği var. İlimizde işsizlik yüzde birin altında ve kimseyi bulmak büyük sorun. Bir zamanlar mali işlerde de benzer bir şey yapılmıştı ama Flanders dışında hiçbir şeye yol açmadı.

Ancak milletvekili Klma’ya göre, bir felaket anında mümkün olduğu kadar verimli olabilmek için çaba sarf etmek gerekiyor. Kaynakların en çok hangi alanlarda israf edildiğini göstermesi gereken bir analizden bahsediyorum.

Ancak kendi editoryal deneyimimden bu tür insanlardan kesinlikle fazla olmadığını ve onlara çok sık ödeme bile yapılmadığını biliyorum. Dolayısıyla bunun gerekli bir adım olup olmadığından emin değilim, kadın işçilerin hiçbir sorusunu tamamen reddetmem. Örneğin küçük belediyelerde temel ve ana çark için bir editör bulunabileceğini, örneğin Klma’nın birkaç kadından biri olduğunu, alt limitli çarklar adının çark demeti olarak kullanılabileceğini sözlerine ekledi.