Avrupa ile karşılaştırıldığında renkli boyunlar takıyoruz, Budjovice tartarının değerleri

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Moon Cat Tattoo stüdyosunda yeşil ve altın renklerine uyum sağlıyoruz, baş öğretmeni Marie Fhrerov dövme sanatçısının patilerindeki narin çiçekleri keşfediyor. Sana bir yıl önce dövme yaptı. İnce çizgiler ve hassas detaylar, Manka olarak bilinen sanatçının karakteristiğidir.

Eski çalışmalarınızı ne sıklıkla kontrol ediyorsunuz?
Özellikle müşterilerle, bana geri döndüklerinde onlara göz kulak olurum. Müşterilerden her zaman iyileşmiş çatlakların fotoğraflarını isterim ama bu her zaman bir rüya değildir. Ya insanların fotoğrafını çekmesini istemeyin ya da fotoğrafın neredeyse kullanılamaz hale gelmesini sağlayın. En azından nasıl olduğunu görebiliyorum.

Müşterilerin sürekli geri geldiği bir rüya dövme stüdyosu kurdunuz. Tutuklamalarınız nasıldı?
Elimdeki makineyi ilk defa 2015 yılında kullandım. Ancak dövme yaptırmak imkansızdı. İlk yıl yine bu tür girişimler oldu.

İlk dövme yaptığın şeyi hatırlıyor musun?
Bileğime iki küçük kalp dövmesi yaptım. Mm, sayesinde dövme yapmaya başladığım bir arkadaşımla birlikte. Sanatla uğraşan babasına giderdi, ben de ona desenler çizerdim. Bir keresinde benimle içiyordu ve benim de dövme yapmayı denememi önerdi. Bu yüzden bir makine satın aldım, ama ilk başta sadece bir hobi sanıldı.

Ve beşinci yıldır ünlü bir stüdyoyu yönetiyorsunuz.
Bu çok güzel bir iş. Dokuz babamız ve bir kalıcı makyaj arkadaşımız yani on kişi var. Bilgisizliğe dayalıdır, aramızda husumet yoktur.

Marie Fhrerov (27 yaşında)

Manka lakaplı Tatrka, Çek Cumhuriyeti Budjovice’den geliyor ve 2015’ten beri tutkusunun peşinden gidiyor. Çalışmaları tipik olarak ince çizgiler ve ayrıntılı işleme ile karakterize ediliyor. Nejastji geleneksel motifler, mandalalar ve küçük yazılar dövme yapıyor. 2018 yılında İrok Sokakta bulunan Moon Cat Tattoo salonunu kurdu. Düzenli olarak yurtdışında konuk oyuncu olarak yer almaktadır. Çalışmalarını Instagram profili marinka.tattoo’da gösteriyor.

Yani babalar arasında rekabet yok da herkes know-how çalsın?
Hiç de değil, diğer çalışmalar arasında bile. Her birinin kendi müşterisi vardır. Kendimize çok nasihat ederiz, orada ilerleme olur, avcı tek başına çalıştığında olmaz. Her birimizin kendi tarzı var ve siparişleri birbirine yakın olana göre yeniden dağıtıyoruz. bir avcı ne yediği konusunda en iyi doğar.

Yani stili beğenirlerse meslektaşlarınıza başvurursunuz. Ancak motifi dövmeyi tamamen reddettiğiniz durumlar da var mı?
Evet, mm özel stil o dlm. Ama millet, cephaneliğimde ne olduğunu görün ve bana ona göre yaklaşın. Çalışmalarımı Instagram’da sunuyorum. Genelde daha küçük şeyler yapıyorum çünkü çok fazla detayla uğraşıyorum ki bu büyük ağaçlarda mümkün değil. Etik olarak yanlış bir sebep yüzünden birini reddetmek zorunda kaldığım hiç aklıma gelmedi. Ama meslektaşlarımın başına oldukça sık geldiğini biliyorum. Biz stüdyoda böyle şeyler dövmeyiz.

Yabancı salonlarla da deneyimim var, Münih’te dövme yaptırdın. Çek Cumhuriyeti’ndeki dövme kültürü nereden geliyor?
Salonları genel olarak değerlendiremez. Ama Münih’te misafir olduğumda, daha belirgin bir tarzım olan Çekçe’deki gibi dövme yapmıyorum. Çek Cumhuriyeti ile karşılaştırıldığında, yurtdışında çok daha az popüler olan renkli boyunlar var. Ziyarete giden meslektaşlarımız boyalara müşteri bulmakta zorlanıyorlar. Büyüleyici.

Böyle bir konuğu sizin için önemli kılan nedir?
Maddi olarak bana kazandırıyor. Almanya’da tamamen farklı bir saatlik ücret vardır. Evde saatte 1.800 ila 2.000 kron kazanıyorum, orada 150 Euro, yani yaklaşık 3.500 kron. Özellikle gittiğim stüdyoda iki olasılık var. Müşteriler stüdyodan, alıcılar benden sipariş verecek. İlk seçenek için size ödenmemiş tutarın yüzde 100’ü oranında bir komisyon ödüyorum. Oraya çok giderim, dolayısıyla onu tanırım. Bu nedenle, bazılarının tek başına oturduğu ve geri kalanının stüdyo tarafından desteklendiği bir dizi seçeneği birleştiriyorum. Budjovice’de kendi stüdyomuz olmasına ve Almanya’daki komisyonlar yüksek gibi görünse de, oradan hala iyi bir emekli maaşı alıyorum.

Çok seyahat ediyorsun. Yabancı ülkelere kıyasla daha ileri gidebilir misiniz?
Sadece Almanya’da dövme yaptım ama Avrupa ülkeleri de birbirinden çok farklı değil. İki tür salon arasında ayrım yapardım. Amsterdam gibi her iki şehirde de muhtemelen bir giyinme odası vardır, burada babam bekler ve biri gelir. Sonra randevu almanız gereken salonlar var ve daha bireysel bir yaklaşım var. Bir insan ünlü bir sanatçının eseri hakkında bilgi edinmek istiyorsa, bununla çok kolay başa çıkması gerekir.

Bir tater gibi yorulmadan oyalanmak zorunda mısın?
Dövme nispeten yeni bir alandır, bu yüzden çok fazla diz yoktur. Ama öyleyse, esas olarak benimle çalışan babalar tarafından yönetiliyorlar.

Dövme yaptırabileceğiniz Strakonice’deki Tattoo Jam’i düzenli olarak ziyaret edin. lk toplantısında ne vs?
Uzun bir geleneğe sahip bir güney olayıdır. Bunu esas olarak bir rahatlama olarak alıyorum. Yılda bir kez orada diğer Tatralarla buluşur, bira içer ve bir performans izleriz. İçimden dövme salonuna gitmek geliyor. Her şey böyle bir kuş.

İnsanlar dövme yaptırdıklarında ne yaparlar?
En önemli şey, iyi bir tatra seçimidir. İyileşmiş dövmelerin fotoğraflarına bakmanızı tavsiye ederim. Dövme sonrası güzel görünmesi 1 yıl sonra güzel olacağı anlamına gelmez. teknik birazdan bana kendini gösterecek. Aynı zamanda verilen üslupla ilgilenen Tatarlara da hitap etmelidir. Ömür boyu yatırım olduğu için paranızı boşa harcamayın.

Md’de eski trendler geri geliyor. Bir zamanlar popüler olan dövme motiflerinin geri geldiğini fark ettiniz mi?
İkisi popüler siyah kabile motifleriydi. Kadınlar genellikle onları omuzlarında veya omuzlarında taşırlar. Çok modası geçmiş olarak kabul edildiği zamandı. Aniden kabile, alternatif, nazik bir varyantla geri döner. Genel olarak, öncekiyle aynı. Yirmili yaşlarındaki bir gencin bunu çok sık yapmasına izin vermeyin ve görünüşe göre herkesin kanlı hale getirmeye çalıştığı zamanları hatırlamıyorlar.

Sizce bir dövmenin modası geçer mi?
Dövme bir yaşam tarzıdır. Birisi hayatı boyunca ona asla ulaşamayacak, biri yıldızlarla çevrili. İnsanlar bir şeylerin dövme olmasına izin vermediğinde dalgalar olur ve daha sonra bu durum tekrar azalır. Tamamen ortadan kalkacağını düşünmüyorum. Babanın istikrarlı bir müşterisi varsa dalgalanmaları bilmez.