Atların ve çocukların dünyasını birbirine bağlıyor, Pepno merkezinin kurucusu için en eğlencelisi.

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Küçük yaşta atlara aşık oldu ve 30 yıldır atlarla aktif olarak ilgileniyor. Bir yetişkin olarak hemşirelik bakımı alanında sosyal hizmet uzmanı olarak çalıştı ve yaşlılar ve çeşitli engelli çocuklarla çalıştı.

Birkaç yıl önce, bu iki alanı birleştirdim ve Eskho Krumlov yakınlarındaki Novosedle’de Pyramid’de Pepno Center’ı kuran Lenka Vozbalov’un 40. yıldönümü için en sevdiğim iki aktivitenin buluştuğu hiporehabilitasyona başladım. Toplamda, hiporehabilitasyona kayıtlı yedi atım var. Merkez, pedagojik ve sosyal uygulamada hiporehabilitasyon için kullanılmaktadır.

İşinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz ve işin en önemli kısmı nedir?
Benim en çok eğlendiğim şey kedi ve çocukların birbirine bağlı dünyası ve çocukların ve yetişkinlerin onlar sayesinde ve onlarla etkileşime girerek yaşayabilecekleri neşe ve gelişim.

Hiporehabilitasyona gönderilmesi için ne yapması gerekiyor?
En az beş yaşında bir kısrak veya iğdiş edilmiş olmalıdır. Bu, atın fiziksel ve psikolojik gelişiminden kaynaklanmaktadır. Bunların arasına doğanın özelliklerini, eğitimi ve atın sözde yürüyüşünü koydu. Hatasız, güvenli ve rahat bir şekilde çalışmalıdır. Kesinlikle güvenilir ve sabırlı olması onun için gereklidir. Bu nedenle, yöneticinin insanlardan oluşan bir arkadaşlığa sahip olması ve müşterinin ve ailelerinin duygularıyla nasıl çalışacağını bilmesi çok önemlidir. Atlar ve midilliler, hiporehabilitasyonun çeşitli alanlarında özel testleri birleştirdiler.

Merkezin Çek hiporehabilitan firması tarafından tavsiye edilebilmesi için hangi şartları taşıması gerekir?
Önerilen hipo-rehabilitasyon merkezinde, esk hipo-rehabilitan firması, insanlar ve atlar uygun mesafe ve testler ile çalışır. Ekibimizde, pedagojik ve sosyal uygulamada sertifikalı bir hiporehabilitasyon eğitmeni, sertifikalı bir hiporehabilitasyon asistanı vardır ve bunlar birleşik uzmanlık sınavına sahiptir.

Ne tür bir müşteri ile çalışıyorsunuz?
Danışanlarımızın çoğunda DMO (serebral palsi) ve görme kusurları, hafif ve orta derecede zeka geriliği gibi diğer bozukluklar vardır. Dikkat bozukluğu (DEHB ve ADD) olan danışanlarla ve ekip ve ailelerde sorunları olan danışanlarla bu şekilde çalışıyoruz. Yaşlılarla temas terapisi bizi güçle doldurur.

Kaç tane atı hiporehabilitasyona soktunuz?
Merkezimizde, altısı pedagojik ve sosyal uygulamada hiporehabilitasyon ve temas terapisinde kullanılan yedi atın uzmanlık muayenesi yaptırıyorum. Ayrıca yedi kısrak hippoterapi, fizyoterapi ve mesleki terapi performans testlerinden geçmiştir.

Bir hiporehabilitatan birim nasıl ortaya çıkıyor?
Her müşteri için, biz ve ailenin birlikte belirlediğimiz adetlere göre ayrı ayrı. Müşterilerimizin ilerlemeye, güvenliğe ve esenliğe saygı duyması için çalışmaya çalışıyoruz. Bir hiporehabilitasyon ünitesi 20 ve 30 dakika, grup üniteleri ise 90 dakika sürer.

hiporehabilitasyon

Terim, mesleğinde bir uzmanın terapi, öğretim veya spor sırasında kedinin omurgasının hareketini veya atın ortamının rehabilite edilene uygun olarak hareket etmesini öğrettiği birkaç alanı içerir. Hipporehabilitasyon üç eşdeğer disiplini içerir: fizyoterapi ve mesleki terapide hipoterapi, psikiyatri ve psikolojide hipoterapi, pedagojik ve sosyal uygulamada hipporehabilitasyon ve para-binicilik.

Merkezinizde ne tür bir hiporehabilitasyon sunuyorsunuz?
Hem atın sırtından hem de yerden bir atla çalışırken pedagojik ve sosyal uygulamada hiporehabilitasyon üzerine. Ayrıca iletişim terapisi ve medya terapi dediğimiz animoterapi de yapıyoruz.

Pepno faaliyetlerini nasıl artırdı?
Hipo-rehabilitasyonun yanı sıra 5 ila 18 yaş arası çocuklar için binicilik çemberleri ve midilli ekipmanlarımız bulunmaktadır. Yetişkinler için binicilik eğitimi de veriyoruz. Bu şekilde, iyi donanımlı ve iyi stoklanmış bir midilli ve su aygırı rehabilitasyonu için bir eğitim atı elde etmek mümkündür. Okul öncesi çocuklar için aktiviteyi ücretsiz uzatma programları ve çocukların bahçemizden davetli olduğu ilk seviye temel bisikletleri verdi.

Başka bir tür animoterapi yapabileceğiniz arkadaşlarınız var mı?
Atlara ve midillilere ek olarak, insan arkadaşlığından çok memnun olan ve müşteride sakinlik, rahatlama ve neşe duygusu uyandıran animoterapi için Hollandalı cüce keçi Vlastika’yı kullanıyoruz. İletişim köşemizde müşteriler gerbiller, kumrular ve Hollandalı cüce keçilerle tanışabilir. Burada çok şey var, iki fare, kızak ve bir kedi. Gelecekte kendimizi kanisterapiye adamak istiyoruz. Artık bu aktivite için eğitim gören bir dişi golden köpeğimiz var.

Bir müşteri için bir atı nasıl seçersiniz?
Bu iyi bir boyut. Müşterinin çözmesi gereken handikap veya sorun türü için çok kötü. Onun için doğru atı seçebilmemiz ve üzerinde çalışması gereken alanda ona destek olabilmemiz için farklı boyutlarda, farklı mizaçlara ve vücut yapılarına sahip atlarımız var. Vt şair kon o kadar iyi ki onlara iyi bir yönetim sağlayabiliriz. Orada onlar için zihinsel ve fiziksel bir testten geçiyoruz. Atın dinlenme fırsatı bulması ve böylece satışa çıktığı zaman rahatlayabilmesi gerekir.

Sizin de halkın katılması gereken bir etkinliğiniz var mı?
Yılda bir kez, Novosedel çevresindeki binicilerimiz, atlarımız ve binicilerimiz için Hubert’in yolculuğunu düzenliyoruz. Bu nedenle, her yıl Krumlov eskinde, etkinliklerimizi sunduğumuz davetli etkinliklerimiz Magic Krumlov’a katılıyoruz.

İnsanlara yardım etmemizin bir yolu var mı?
Kötü havalarda sıklıkla kullanacağımız salonun küçük çatısını korumak için malzeme almamız bize çok yardımcı olacaktır. Sonunda müşterilerimiz istedikleri zaman hiporehabilitasyona gidebilirler. Vtina standını kuruyor. Sadece buraya uğra.