Assam’daki 1.000’den fazla devlet okulunda elektrik yok: Govt | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
GUWAHATI: Dijital çağda, çoğu ilkokul olmak üzere 1.100’den fazla devlet okulu onsuz çalışıyor elektrikeyalet hükümeti Perşembe günü eyalet meclisini bilgilendirdi.
Eyalette, ilköğretimden ortaöğretime kadar değişen, devlet tarafından yönetilen 50.000’den fazla okul bulunmaktadır.
Muhalefet Lideri’nin bir sorusunda, Debabrat Saikia, Eğitim Bakanı Ranoj Pegu, eve tam olarak 1.097 ilkokul ve 10 ortaokulda elektrik bağlantısının olmadığını bildirdi. Bakan, bu ilkokulların çoğunun tahsis edildiğini söyledi. RIDF (Kırsal altyapı için kalkınma fonu) ve tüm okulların Ocak 2023’e kadar iktidara gelmesi bekleniyor.
Bakan ayrıca, 2.979 ilkokulun bir öğretmeni olduğunu, aynı kategorideki 15.161 okulun her birinin iki öğretmen tarafından yönetildiğini belirtti. Toplamda 8.207 ilkokulun her birinde üç öğretmen bulunmaktadır. Pegu eve bu kadar az öğretmeni olan lise olmadığını bildirdi. Tek öğretmenli okul senaryosunun aksine, eyalet hükümeti her birinde yediden fazla öğretmen bulunan 2.916 ilkokul olduğunu söyledi. Lise ve yediden fazla öğretmeni olan lise sayısı 4.129’dur.
Bu ayın başlarında eğitim departmanından alınan bir rapora göre, ilçe okulları müfettişinden ve ilçe ilköğretim yetkililerinden öğrenci-öğretmen oranına göre öğretmen ve öğretmen sayısını belirlemeleri istendi. Öğretmen fazlası olanlardan öğretmen açığı olanlara transfer edilerek öğretmen sayısını rasyonelleştirmek için çaba gösterildi.
Eğitim için Birleşik Bölge Bilgi Sistemi (UDISE) 2021-22’nin bulgularına atıfta bulunan Pegu, 3.117 okulda erkekler için tuvalet bulunmadığını, 1.693 okulda ise kızlar için tuvalet bulunmadığını söyledi. Bu okulların çoğu aynı zamanda temel standartlardır.
Öte yandan, Assam’daki 1.124 okulda uygun içme suyu bulunmuyor, bunların 1.066’sı ilkokul ve 58’i ortaokul.