Assam X Sınıfı Genel Bilim Sınavı ‘kağıt sızıntısı’ nedeniyle iptal edildi | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

GUWAHATI: Pazartesi günü Assam’daki X Sınıfı devlet kurullarında genel bilim ödevi için ortaya çıkan lakhs öğrencileri, anket sızıntısı raporlarının ardından sınavın gece yarısı iptal edildiğini öğrendikten sonra sabah hayal kırıklığına uğradılar.
Genel bilimin el yazısıyla yazılmış bir ‘model problemi’ bazı adaylarda mevcuttu ve aynısı Pazar gecesi sosyal medyada viral oldu.
Orta Öğretim Kurulu Assam (Seba), bu soruların tam olarak orijinal ankette yer alan sorularla örtüşüp örtüşmediğini doğrulamazken, Eğitim Bakanı Ranoj Pegu medyaya, Seba’nın sınavın iptal edilmesine neden olan kağıdın sızdırıldığına dair bazı belirtileri olduğunu söyledi.
“Failler yakalanacak. DGP ile görüştüm ve kapsamlı bir soruşturma yürüteceğine dair bana güvence verdi” dedi. Seba sınav görevlisi NJ Sarmah’tan bir mesaj, “Bu tür haberlerin sınavı (genel bilim ödevi) iptal edilen adayların kafasında karışıklık yaratabileceğine inanıyoruz.”
De Seba, genel bilimsel makalenin 30 Mart’a taşındığını bildirdi. Ayrıca, Ganirgram, Cachar bölgesindeki JR Higher Secondary School’da yaygın kopya çekme şikayetleri nedeniyle daha önce iptal edilen İngilizce sınavı şimdi 28 Mart’ta yapılacak.
13 Mart 2023 Tarihinde Yapılması Planlanan HSLC Sınavının Genel Bilim Sızıntısı (C3) Anket Formu ile İlgili Referans Medya Raporları Orta Öğretim Kurulu, Assam tarafından Yürütülüyor – Bir ceza davası kaydedildi ve CID Assam tarafından soruşturulacak. Failleri ve komplocuları adalete teslim edeceğiz, ”diye tweet attı Assam DGP GP Singh.
Polis kaynaklarına göre, sınavları yönetmekten doğrudan sorumlu olan en az iki üst düzey Seba yetkilisi CID tarafından sorgulandı.
Şehirdeki bir sınav merkezindeki diğer üç öğretmen ve personelin de sorgulandığı bildirildi. Assam polis sözcüsü Prasanta Bhuyan, CID’nin sınavların Seba denetçisi tarafından açılan FIR’a dayalı bir dava kaydettiğini söyledi. Bhuyan, “Soruşturma sürecine dahil olan herkesin rolünü inceleyerek kapsamlı bir soruşturma yürütülecek” dedi.