Assam: Çetelerle uğraşmaktan tuvalet bulmak için mücadeleye: bu kadın Assam polis memurları için bir günlük iş | Guwahati Haberleri

OrumA

Member

Guwahati: Kıdemli bir kadın polis memuru, bir kalabalığı kontrol etmek için kısa boyunu nasıl kendi avantajına kullandığını anlatıyorsa, bu tür kalabalıkların bir parçası olmak için kısmen bir kalabalık kontrolörü olma deneyimiyle herkesi büyüleyen de gençliğiydi. Başka bir polis memuru, düzgün bir tuvalete sahip olmak gibi temel hizmetlerin bile zor olduğu polis teşkilatında bir kadın olarak deneyimlerini paylaştı.
Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle şarkıcının moderatörlüğünde interaktif bir oturuma katılan 13 Assam Polisi personeli arasında yer aldılar. Züble Baruah Çarşamba günü burada.
Nagaon Polis Müfettişi (SP) Leena Doley herhangi bir alanda liderlik pozisyonu kazanan kadınların genellikle erkeklerle ilişkilendirildiği için sorgulandığına dikkat çekti.
Doley, işler değişirken, hangi meslekte olursa olsun, bir kadının ciddi olduğunu açıkça belirtmesi gerektiğini söyledi.
Teşkilattaki bir kadın için cinsiyete özgü bazı zorlukların olduğunu kabul etti ve fiziksel özelliklerini kendi avantajına kullandığı bir olayı anlattı.
“Yolu kapatan bir kalabalıkla karşılaştım. Astlarım bana kalabalığa yaklaşmamamı çünkü kısa boylu olduğumu ve kendimi dezavantajlı duruma sokabileceğimi söylediler.
“Ama bu ‘dezavantajı’ kullandım ve kalabalığa beni görebilmeleri ve sorunları hakkında benimle konuşabilmeleri için oturmalarını söyledim. Seyirci beni dinledi ve buzları kırmama yardımcı oldu,” dedi Doley.
Sijal Agarwala, polis gücüne katıldığında neredeyse bir gecede polis memuru olmaya geçişini anlattı. IPS lisansüstü eğitimini tamamladıktan hemen sonra 2020 yılında kadro.
“Öğrenciyken çeşitli nedenlerle gösteri yapan kalabalığın bir parçasıydım. Polis olduktan sonra da aynı kalabalığı kontrol ettim. SDPO (Rangia) olarak yayınlanan Agarwala, “Bu bende bir dönüşüme yol açan bir geçiş” dedi.
Kuvvete 1993 yılında katılan ve şu anda DIG (Özel Şube) olan Ratna Singha, teşkilattaki kadın temsilinin berbat durumda olduğundan yakınıyor.
Kadınların eyaletteki polis gücünün yaklaşık yüzde 8’ini oluşturduğunu ve ulusal rakamın da yüzde 10 civarında olduğunu söyledi. Düzgün bir tuvalete erişim gibi bazı temel sorunlar artık büyük ölçüde çözüldü, ancak özellikle evde küçük çocukları olan kadınlar için yürürlükteki kadınlar için hala bazı zorluklar var. IPS yetkilisi, “Nasıl öncelik verdiğiniz, zorlukların üstesinden gelmenin anahtarıdır,” diye ısrar etti.
Halihazırda DIG (CID) olan bir başka kıdemli IPS görevlisi Indrani Baruah da, mesleğe giren genç kadınların destek mekanizmalarını oluşturmaları gerektiğini söyleyerek, güçte çalışan kadınlar için aile desteğine duyulan ihtiyacın altını çizdi.
AIGP’den (refah) Sarmistha Barua, durumu kadın personel için daha elverişli hale getirmek için departmanda adımlar atıldığını söyledi. “Tuvalet olmaması her zaman sorun olmuştur. Şimdi karakollarda ve kışlalarda uygun sanitasyon gerekliliklerini araştırıyoruz,” diye devam etti Barua.
Aparna Natarajan, SP, Dhubri, eyalette bu tür evlilik vakalarının en yüksek olduğu bölgesinde çocuk yaşta evlilik vakalarıyla mücadele etmenin zorlukları hakkında konuşurken, ek SP, CID, Gitanjali Doley kadınlara yönelik suçları ve bunların değiştirilmesini ele aldı. desenler. Doley, polis de dahil olmak üzere çeşitli kurumların farkındalığı artırması nedeniyle bazı bölgelerde kadına yönelik suç olaylarının azaldığını söylerken, Guwahati Polis Komisyonu’ndan ADCP (suç) Sukanya Das da danışmanlık hizmetlerinin birçok kadına yardımcı olduğunu iddia etti.
Arunima Bhuyan, Bijoya Das, Anjushree Kalita ve Trishna Nath gibi diğer memurlar, özellikle özel vasıflı kurbanlar, çocuklar ve uyuşturucu tehdidi içeren farklı vakaları ele alma deneyimlerinden bahsetti.
“Polis için çalışmak hayatınızı etkiliyor. Zamanla, aileniz her fırsatta ve hatta acil bir durumda ortaya çıkmanızı beklemeyi bırakacaktır. Erkek arkadaşlarımızla tartışacak vaktimiz bile yok,” diye özetledi şu anda burada polis karakolu memuru olan Twinkle Goswami. MOT