Assam: AIUDF’den Badruddin Ajmal, Hindulardan erken evlenmelerini ve Müslümanlar gibi daha çok çocuk sahibi olmalarını istediği için eleştirildi | Gu

OrumA

Member
GUWAHATI: Assam’da Lok Sabha milletvekili ve AIUDF başkanı Badruddin Ajmal Cuma günü ANI haber ajansına yaptığı açıklamada, Hindulara erken evlenme ve benzeri birçok çocuk sahibi olma “Müslüman formülünü” benimsemelerini tavsiye ettiği için Müslümanlar nüfusu artırmak için.
Ajmal’ın tartışmalı açıklaması, bir haber ajansıyla Assamca veya Bengalce değil, yalnızca Hintçe konuştuğu ve Assam CM ile alay ettiği için Gujarat seçimleri göz önünde bulundurularak siyasi olarak motive edilmiş bir hareket gibi görünüyor. Himanta Biswa SarmaBJP’nin batı eyaletindeki yıldız kampanyacılarından biri.
Ajmal, Shraddha Walker cinayet davasıyla ilgili olarak Gujarat seçimlerinde yaptığı son açıklamalar nedeniyle Sarma’dan anlamlı bir şekilde ‘aşk cihadına’ teslim olmasını istedi.
“Başbakan bugün ülkenin önde gelen liderlerinden biri. Öyleyse onu kim durduruyor, siz de dört beş ‘aşk cihadı’ yapacak ve Müslüman kızlarımızı elimizden alacaksınız. Bunu memnuniyetle karşılarız ve savaşmayacağız.” Aynı zamanda ne kadar güce sahip olduğunuzu da gösterecek.” ajmal söz konusu.
Tepkilerden kısa bir süre sonra Ajmal Cumartesi günü medyaya konuştu ve ifadesini geri çektiğini söyledi. “Sözlerim birinin duygularını incitirse, sözlerimi geri alırım. Amacım kimsenin duygularını incitmek değildi. Ben sadece hükümetin azınlıklara adalet yapmasını ve onlara eğitim ve istihdam sağlamasını istiyorum.”
‘Böyle yorum yapanlar banlanmalı’
Eyaletin iktidardaki BJP’si Müslüman toplumdan Ajmal’ın ‘Mevlana’ unvanını iptal etmesini isterken bile, muhalefet partileri Ajmal’ın açıklamasının BJP’nin Gujarat’ta devam eden anketlere yönelik siyasi stratejisinin bir parçası olduğunu iddia ettiler.
Assam Kıdemli Bakanı Jayanta Mallabaruah, “Ajmal siyasi bir terörist. Son zamanlarda ‘Müslüman formülü’ hakkındaki gereksiz sözleri son derece iğrenç ve dehşet verici. Assam halkı, eyaletimizde bu tür bir zihniyetin gelişmesine asla izin vermeyecektir.”
BJP milletvekili Diganta Kalita, Müslüman toplumu Ajmal’a karşı isyana çağırdı ve bu tür yorumlar yapanların “sosyal ve siyasi olarak dışlanması” gerektiğini iddia etti. Meclis muhalefet lideri ve kongre lideri Debabrata Saikia, Ajmal’ın açıklamasının kadınları büyük ölçüde aşağılayıcı olduğunu söyledi.