Aravalis: Aravalis’te 50 ağaç kesildi, 3’e karşı ladin ağacı; Orman bekçileri nöbeti hızlandırdı | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
GURGAON: Kot van de köyünde bir hektara yayılmış 50’den fazla ağaç Aravalis Cumartesi günü vuruldu. Bölge tescillidir Pencap’ta Arazi Koruma Yasası 1900, ağaçların kesilmesi de dahil olmak üzere ormancılık dışı tüm faaliyetleri yasaklar. Herhangi bir büyük ölçekli ağaç kesimi, Ulusal Yeşil Mahkeme’nin (NGT) Aravalis’teki statükoyu koruma emrini de ihlal ediyor.

Aravalis GFX'te kesilen ağaçlar

Suni Harsanabir doğa bilimci ve çevreci olan TOI’ye Cumartesi günü ormanda kesilen ağaçların sesini duyduğunu söyledi. “Bölgeye olabildiğince yaklaştım ve ağaçların kesildiğini gördüm. Bunun üzerine orman müdürlüğüne haber verdim” dedi. Harsana söz konusu.
1986 Çevre (Koruma) Yasası uyarınca bir hasar raporu düzenlenir ve kimliği belirsiz kişiler aleyhine üç dava açılırken, henüz tutuklanan olmadı. Orman dairesi ayrıca orman zemininde yığın halinde bulunan desi kikar (akasya), vilayati kikar (mesquite) ve kadam’ın (leichhardt çamı) sap ve dallarına da el koydu.
Harsana’ya göre, ormanlık alan temizlendi, böylece arazi, küçük arazileri bir araya getirme ve ardından atalarının topraklarına sahip olduklarını kanıtlayan belgelere sahip köylülere tahsis etme süreci olan “chakbandi” için uygun hale geldi. “Belirli bir arazi parçasında ağaç varsa, PLPA’nın 4. Maddesi uyarınca hükümet tarafından tahsis edilemez. Görünüşe göre bazı insanlar ormanlık alanları mülkü olarak tescil ettirmek için temizliyor” dedi. Yoğun ormanlık Kot alanı, ağaç kesme faaliyetlerine karşı hassastır. Geçen yıl, eko-hassas bir bölge olan Mangar Bani kutsal ormanına ancak 3 kilometre uzaklıktaki bölgede 10’dan fazla ağaç kesme vakası kaydedildi.
Temmuz 2021’de bölgede bir hafta içinde 1.000’den fazla ağaç kesildi. Temasa geçildiğinde, orman yetkilileri bölgede gözetimi sıkılaştırdıklarını söylediler. “Ormancılar, köydeki ağaçların kesildiği haberini aldıktan kısa bir süre sonra bölgeyi ziyaret etti. Ayrıca bölgede devriyeleri artırdık” dedi.