Anıtçılar, Rožmberk Kalesi yakınındaki yel değirmenlerini reddediyor; bunların Çek Cumhuriyeti'ndeki en uzun yel değirmenleri olması gerekiyor

KimeroS

Global Mod
Global Mod
Romberk nad Vltavou şehri sakinlerinin inşaat planlarını kabul edebilmesi için sonuna kadar referandum yapılacak. Bu, bugün güney kasabasının belediye başkanı Daniel Hovorka (Romberk ije) tarafından doğrulandı.

Ulusal anıt statüsü, kalenin ve tarihi Romberk nad Vltavou kentinin görüş alanında üç yüksek katlı iç enerji santralinin inşasını, kalenin ulusal kültür anıtının tarihi ve peyzaj değerlerine ciddi bir tehdit olarak değerlendirmektedir. tarihi kasaba. Anıtlar, inşaatın, kalenin ulusal kültürel anıtının da bulunduğu benzersiz şekilde korunmuş manzaraya ciddi şekilde zarar vereceğini söyledi.

Onlara göre bu inşaat, Aziz Nikolas Kilisesi, aşağı kale ve Jakobenko'nun hakim olduğu kentin ikonik imajına zarar verecek.

Yatırımcı Meridian Nov energie şirketi, Romberk yakınlarında santralin içini dolduruyor. Her biri 166 metre yüksekliğindeki bir boruya sabitlenmiş 162 metre çapında bir rotordan oluşuyor. Kayıtlara göre rotorun döneceği en üst nokta yerden 250 metre yükseklikte olacak.

Vdt'ye ihtiyacımız var, peki ya

Şirket, Romberk'in batısında, Horn Jlovice kadastro arazisinin kenarında bir enerji santrali inşa etmek istiyor. En yakını, Romberk Kalesi'nden yaklaşık birkaç kilometre uzaklıktaki eski Umberk köyünün yakınında olacaktır. Tam bir yatırım yok çünkü yılın akşamını bulmam gerekiyor. Romberk'teki belediye başkanının ve köyün ne söyleyeceğini bilmem gerekiyor. Meridian Nov energie'nin temsilcisi Josef Urbich, şu anda hazırlık aşamasında olduğunu, santralin onları doldurduğunu söyledi. Vi yatırımlardan bahsetmedi.

Umursamamaya karar verdim. Her zaman çevredeki kırsal bölgeye ses veren büyük bir hikaye olmalı. Birkaç gün önce Pzei'den Kateina Kronikov, Alman şirketi Meridian Nov Energie'nin enerji santralini yakın çevresine inşa etmek istediği yer olan Pzei'den Kateina Kronikov, eğer dolu oldukları yerde dururlarsa, onları bahçeden de izlemek zorunda kalacağımızı söyledi.

Bununla birlikte, MF DNES'in geçen yıl konuştuğu Romberek'in bazı sakinleri, bu binanın kamuya ait bir bina olduğu ve faydaları çevredeki manzaraya da yayıldığı konusunda hemfikir. Referandumu duydum ama oraya gider miyim bilmiyorum. Urit, ben oyumu inşaata verirdim. Enerji sizindir ve burada tek başına ortaya çıkmayacak. Bunu bir yerde üretmemiz gerekiyor ve bu bana doğru yol gibi görünüyor, diye düşünüyorum Kristna Appel.

Yatırımcı, kasabanın belediye başkanı Hovorek'i değiştirerek kasabaya milyonlarca kron yazdı. Halkın oyu karar vermeli. İnsanlara soralım, bu en güzeli ve en iyisi. Bu girişlerin ülkedeki en büyük girişler olması gerekiyor. Ben topluluk enerjisinin bir dostuyum, dolayısıyla bu orada büyüyebildiğinde, bu gelir köy için bir emekli maaşı oluşturmalıdır. Hovorka, bunun 40 yıl boyunca çalışması gerektiğini, böylece insanların enerjiyi alabildiğinde çocuklarının ve torunlarının da bundan faydalanabilmesi gerektiğini, dolayısıyla bunun mantıklı bir yatırım olduğunu söyledi.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'in yazarı tarafından sağlanmaktadır. SHOCart şirketi, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. şeyler www.shocart.cz

Anıtlarda, enerji santrallerinin bulunması gereken arazinin alan dışında olduğu, benzer inşaatlar için Güney Bölgesi'nin arazi imar kurallarına uygun olduğu belirtildi. Bölgesel kalkınma bölgesel departmanı başkanı Petr Hornt, bunun doğrulanamayacağını söyledi. Hornt, bunun (inşaatla ilgili bilgilerin) kendilerine ulaşmadığını söyledi.

Anıta göre, kalenin şu ana kadar önemli bir yıkıcı etkiye maruz kalmadığı enerji santralleri, şehrin kültürel değerlerini kalıcı olarak değersizleştirecek. Romberk nad Vltavou kasabasının 370 nüfusu var. En eski Vtkovc kaleleri arasında yalnızca beşinci sırada yer alan, 13. yüzyıldan kalma kalesiyle ünlüdür. Onlar Romerk ailesinin atalarıydı.