Ajmal’ın yorumu üzerine Himanta: Anne rahmi ‘tarım toprağı’ olarak görülemez | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
GUWAHATI: Assam Başbakanı Himanta Biswa Sarma AUDF şefine saldırdı Badruddin Ajmal Pazartesi günü, kadınlarla ilgili tartışmalı yorumlarından üç gün sonra ve Hindu topluluğu anne rahminin “tarım toprağı” olarak görülemeyeceğini söyledi. Müslüman kadınları, “Ecmal gibilerin” daha fazla çocuk doğurmalarını isteyen açıklamalarından “etkilenmemeleri” konusunda uyardı ve iyi bir eğitim alabilmeleri için ailelerini iki çocukla sınırlamalarını istedi.

Yakınlardaki Bongaigaon’da halka açık bir toplantıda Ajmal’ın yorumlarına yanıt vermeyi seçmek Dhubri Lok Sabha’da Ajmal’ı temsil eden Sarma halkı, özellikle de Müslüman topluluk“oyları için onlara ihtiyaç duyan insanlardan etkilenmemeli”.
Müslüman kadınlara atıfta bulunarak, “Sizin sesinize ihtiyacım yok ama Ajmal’ı dinlemeyin. En iyi oyuncular, doktorlar ve mühendisler olarak yetiştirmek için ikiden fazla çocuk almayın” dedi.
AIUDF başkanı, iddiaya göre başbakanın “aşk cihadı” hakkındaki yorumlarına yanıt olarak Cuma günü bir medya kuruluşuna verdiği röportajda Sarma’nın yanı sıra kadınlar ve Hindu erkekler hakkında yorum yaptı.
Bir Mevlana olarak saygı gören Ajmal’ın, Müslümanlar gibi daha fazla çocuk yapmak için Hindulara genç yaşta evlenmelerini tavsiye ettiği bildirildi.
Yorumlar reddedilip eyalet genelinde polise şikayette bulunulunca, milletvekili ertesi gün neden olduğu tartışmadan “utandığını” söyleyerek özür diledi. Ancak yorumlarının çarpıtıldığını ve herhangi bir topluluğu hedef almadığını vurguladı.
Programın birçok bölgesi için ‘Gelişim için İki Hafta’ girişimini başlatan Sarma, şunları söyledi: “Ajmal gibi insanlar, eğitim ve gelişimin Bongaigaon ve Dhubri gibi aşağı Assam bölgelerine ulaşmayacağını düşündüler ve bu yerlerin kadınlarını ikna etmeye çalıştılar. “çocuk doğuran fabrikalar” idi.
Ajmal, ‘tohumların verimli topraklara ekilmesi gerektiğini’ söyledi. Ona annemizin tarım arazisinin rahmi olup olmadığını soruyorum?” kuzeydoğunun önde gelen BJP lideri Sarma şaka yaptı.
“Onları (Ajmal ve benzerlerini) dinlememeli ve çocuklarımızın iyiliğine odaklanmalıyız” diye ekledi.
Başbakan, “Ajmal’ın kadınlarımıza kaç çocuğu olması gerektiğini söyleme hakkı yok. Eğer yaparsa, o (Ajmal) çocukların sorumluluğunu üstlenecek. Almak zorunda” diyerek AIUDF şefine saldırısına devam etti.
Sarma, alaycı bir tonda, “Onların eğitimi için para ödemeye razı olursa, herkesten 10-12 çocuk yapmasını isteyeceğim” dedi.
‘Char’ bölgelerinde (nehirlerde) yaşayan fakir Bengalce konuşan Müslümanların çocuklarını büyütmede, özellikle onları yetiştirmede ve yetersiz beslenmeyle mücadelede karşılaştıkları sorunlardan bahsetti.
“Onların (dövülmüş) yüzlerini gördükten sonra eve gidip rahat uyuyamazsınız… Cemaatimizin Müslüman kadınlarından cünüp veya imam değil, doktor veya mühendis olarak yetiştirebilecekleri sınırlı sayıda çocuk sahibi olmalarını rica ediyorum ( dindar Müslüman liderler).),’ dedi Sarma.
Ajmal’ın Hinduların Müslümanlardan çok daha geç yaşta aile kurdukları için daha az çocuğu olduğu şeklindeki şakası üzerine başbakan, bunun Hindu çocukların iyi bir eğitim almasını sağladığını söyledi.
Sarma ayrıca halkı komünal siyasetten vazgeçmeye ve bunun yerine devletin büyümesi ve gelişmesi için kalkınma siyasetine girmeye çağırdı.