Ajmal sorumluluğu üstlenecek mi? Nüfus üzerine Sarma yorumu | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
Guwahati: Assam Başbakanı Himanta Biswa Sarma Pazartesi günü AIUDF başkanına vurdu Badruddin Ajmal Lok Sabha milletvekilinin önerilerini yalnızca bu çocukları yetiştirme sorumluluğunu üstlenmeye istekliyse vermesi gerektiğini söyleyen Müslümanlar gibi, nüfusu artırmak için Hindulara erken evlenmeleri yönündeki tartışmalı tavsiyesi için.
“Ajmal’ın kadınlarımıza kaç çocuk sahibi olmaları gerektiğini söylemeye hakkı yok. Eğer yaparsa, çocukların sorumluluğunu almak zorunda kalacak. Sarma dedi alaylı bir şekilde, “Eğer ajmal yetiştirilmeleri için ödeme yapmaya istekli, herkesten 10 ila 12 çocuk sahibi olmasını isteyeceğim.
“’Çar’ bölgelerinde (nehirlerde) yaşayan Müslümanlar, çocuklarını büyütmek, özellikle onları yetiştirmek ve yetersiz beslenmeyle mücadele etmek konusunda zorlu bir görevle karşı karşıyadır. Yüzlerini gördükten sonra insan sakince evine gidip uyuyamıyor. Müslüman cemaatimizin kadınlarından imam değil doktor veya mühendis olarak yetiştirebilecekleri sınırlı sayıda çocuk sahibi olmalarını rica ediyorum” dedi.
“Hinduların daha az çocuğu var çünkü onlar Müslümanlardan çok daha geç yaşta aile kuruyorlar ve bu da Hindu çocukların iyi eğitim görmesini sağlıyor.”
Sarma, Müslüman kadınları Ajmal gibilerin daha fazla çocuk doğurmalarını isteyen sözlerinden “etkilenmemeleri” konusunda uyardı ve iyi bir eğitim alabilmeleri için ailelerini iki çocukla sınırlamalarını istedi.
“Seslerine ihtiyacım yok ama seslerini isteyen Ajmal’ı dinleme.” En iyi oyuncular, doktorlar ve mühendisler olarak yetiştirmek için ikiden fazla çocuk almayın” dedi.
Tepkilerle karşılaşan Ajmal, Cumartesi günü verdiği tartışmadan utandığını söyleyerek ifadesini geri çekti.