AIUDF şefi Hindulara ‘Müslüman evlilik modelini’ benimseyin’ dedi, Assam protestolarına yol açtı | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
GUWAHATI: Assam’da Lok Sabha milletvekili ve AIUDF başkanına karşı şiddetli protestolar patlak verdi Badruddin Ajmal Cuma günü ANI haber ajansına yaptığı açıklamada, Hindulara nüfusu artırmak için erken yaşta evlenme ve çok çocuk sahibi olma “Müslüman formülünü” benimsemelerini tavsiye ettiği için.
Ajmal’ın yorumları, bir haber ajansıyla Assamca veya Bengalce değil, yalnızca Hintçe konuştuğu ve Assam CM Himanta Biswa Sarma ile alay ettiği için Gujarat seçimleri düşünülerek siyasi olarak motive edilmiş olarak görüldü.
Ajmal, Shraddha Walker’ın yaşadığı partneri Aaftab Poonawalla tarafından öldürüldüğü iddiasıyla Gujarat’ta yaptığı son yorumlar üzerine Sarma’dan ‘aşk cihadı’na girmesini istedi.
“CM bugün ülkenin önde gelen liderlerinden biri. Öyleyse onu kim durduracak, siz de dört beş ‘aşk cihadı’ yapacak ve Müslüman kızlarımızı elimizden alacaksınız. Bunu memnuniyetle karşılayacağız ve savaşmayacağız bile.” AIUDF, Parlamento Üyesi Sarma’nın açıklamaya henüz yanıt vermediğini söyledi.
Tepkilerden sonra Ajmal Cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Sözlerim birinin duygularını incitirse, sözlerimi geri alırım. Ben sadece hükümetin azınlıklara adalet yapmasını ve onlara eğitim ve istihdam sağlamasını istiyorum.”
BJP, azınlık topluluğundan Ajmal’ın ‘Mevlana’ unvanını iptal etmesini isterken, muhalefet partileri onun açıklamasının BJP’nin Gujarat seçimlerine yönelik stratejisinin bir parçası olduğunu iddia etti. Assam Bakanı Jayanta Mallabaruah, “Ajmal siyasi bir terörist. ‘Müslüman formülü’ hakkındaki son yorumu tamamen iğrenç ve iğrenç.”
BJP milletvekili Diganta Kalita, bu tür yorumlar yapanların “sosyal ve siyasi olarak dışlanması” gerektiğini söyleyerek azınlık topluluğunu Ajmal’a karşı isyana çağırdı.
Muhalefet lideri Debabrata Saikia, Ajmal’ın açıklamasının kadınları büyük ölçüde aşağılayıcı olduğunu söyledi. Kongre üyesi Abdul Khaleque, Gujarat’taki sandıklarla olası bir bağlantıya işaret etti. “Kim bilir, belki de bu, Gujarat’taki sesleri kutuplaştırmaya yönelik bir komplonun parçasıdır. Başka neden henüz tutuklanmadı?”