Ad hoc HSGMC’nin yeni başkanı olarak atanan Sewapanthi tarikatından Mahant Karamjit Singh, Daduwal protesto için salonu terk etti | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod
KURUKŞETRA: Mahant Karamjit Singh Sih inancının Sewapanthi veya Addanshahi mezhebinin başkanı van Yamunanagar, mini sekreterliğin konferans salonunda düzenlenen yürütme organı seçim toplantısında geçici Haryana Sih Gurdwara Yönetim Komitesinin (HSGMC) yeni başkanı olarak ilan edildi. Çarşamba, Kurukshetra bölgesi.
11 üyeli geçici HSGMC yöneticisinin toplantısına, 1 Aralık’ta Haryana hükümeti tarafından aday gösterilen 38 üyenin katıldığı Kurukshetra Komiser Yardımcısı (DC) Shantanu Sharma başkanlık etti.
Haryana Punjabi Sahitya Akademisi Başkan Yardımcısı olan Karnal’dan HSGMC Üyesi Gurvinder Singh Dhamija, Haryana Başbakanı’na (CM) yakın Manohar Lal Khattar, HSGMC’nin (geçici) Başkanı olarak Karamjit Singh’in adını önerdi. ayrıca HSGMC üyelerini desteklemek için görevlendirildi.
DC Shantanu Sharma, “Yamunanagar’dan Baba Karamjit Singh, HSGMC’nin (geçici) Başkanı olarak seçildi” dedi.
Mahant Karamjit Singh, Pencap’ta Şubat 2022 seçimlerinden iki gün önce Başbakan Narendra Modi tarafından öğle yemeğine davet edilen Sih liderlerden biriydi.
Karamjit Singh’in adı önerildiği anda, eski HSGMC başkanı Baljit Singh Daduwal (ad hoc HSGMC üyesinin önde gelen bir üyesi) toplantı sırasında buna karşı çıktı ve protesto için dışarı çıktı. Eski eski HSGMC kıdemli başkan yardımcısı Didar Singh Nalvi, kıdemli başkan yardımcısı seçim sürecine karşı çıktı, ancak çekip gitmedi.
Sorulduğunda, Dedektif Shantanu Sharma, “Karamjit Singh’in aksine hiç kimse cumhurbaşkanı pozisyonu için başka bir adayın adını önermedi, bu nedenle o, meclis tarafından HSGMC’nin başkanı seçildi. Diğer 8 makam sahibinin aksine kağıt üzerinde herhangi bir isim almadık.
Mahant Karamjit Singh seçildikten sonra, “Seçim, Yargıtay’ın tanıma sonrası sürecine (HSGM Yasası, 2014 uyarınca) göre yapıldı. Önümüzdeki 18 aylık süreçte Gurdwaraları yönetmenin yanı sıra oylar ve koğuşlar da kullanılacaktı. Benim çabam, ‘ortaklaşa’ oluşturduğumuz ekip iyi olduğundan ve herkesi desteklemek için maksimum ilerici zihniyet ve sistemle çalışacağımızdan, yönetimi şeffaflıkla yönetmek olacaktır.
Bazı üyelerin onun seçilmesine karşı çıkıp çıkmadığı sorulduğunda Karamjit Singh, “Herkesi sakinleştireceğiz” dedi. Gurdwaras’ı yönetmede kendisini desteklemesi için Sangat’a (topluluk) başvurdu.
Atanan diğer geçici HSGMC yönetici görevlileri arasında, aynı zamanda Amritsar merkezli Shiromani Gurdwara Parbandhak Komitesi’nin (SGPC) yönetici üyesi olan ‘kıdemli başkan yardımcısı’ olarak Karnal’dan Bhupinder Singh Assandh; Gurmeet Singh Tirlokewala Sirsa’dan ‘Genç Başkan Yardımcısı’ aynı zamanda bir SGPC üyesi ve Karnal’dan Gurvinder Singh Dhamija’yı ‘Genel Sekreter’ ve Panipat’tan Mohanjit Singh’i ‘Ortak Sekreter’ olarak görevlendirdi.
Geçici HSGMC’nin yönetici üyeleri olarak atananlar arasında eski bir SGPC üyesi ve şu anda SAD’de bulunan asi lideri Shiromani Akali Dal’ın (Badal) eşi Kurukshetra’dan Ravinder Kaur Ajrana yer alıyor Haryana Kawaljeet Singh Ajrana, Kurukshetra’dan Jaswant Singh Duniya Majra , Yamunanagar’dan Gurbax Singh , Haryana CM medya koordinatörü Panchkula’dan Ramneek Singh Maan, Sirsa’dan Jagsir Singh Mangeana ayrıca SGPC üyesi ve Singh kazanan Saha, Ambala’dan.
DC, geçici HSGMC’nin tüm mevcut üyelerinin Seçim Komiseri Maniram Sharma tarafından yönetilen 2014 HSGM Yasası uyarınca yemin ettiğini ve bundan önce tüm üyelerin Guru Granth Sahib’e saygılarını sunduklarını ve Gurdwara’da Ardas’a (Sih duası) katıldıklarını söyledi. Patshahi Chhevin, Kurukshetra (yasaya göre HSGMC’nin genel merkezi).
Daduwal dışarı çıkar ve afyon kullanımı için Mahant Karamjit Singh’den uyuşturucu testi talep eder.
Kurukshetra seçim mitinginden ayrılışıyla ilgili TOI’ye konuşan Baljit Singh Daduwal, “Seçim yetkilileri, CM’nin sağ kolu olan Gurvinder Singh Dhamija, makam sahiplerinin pozisyonları için adaylık belgelerini dolduracağını açıkladığında ( Haryana) kadar cumhurbaşkanının adını açıklamak istediğini söyledi. Mahant Karamjit Singh’in adını önerdi. Adaylığını boykot ettim ve toplantıyı terk ettim.”
Daduwal, “Adaylık belgeleri, CM’nin kocasının adı doğrudan önerildiğinde ve HSGMC’nin başkanı olarak ilan edildiğinde dağıtıldı.”
“Hukuk mücadelesi verdiğimiz, hapse girdiğimiz ve HSGMC’nin tanınmasını sağlamak için dava açtığımız için gurur duyacağım. Ama bugün seçim mitinginde yapılanlar kabul edilemez. Mahant Karamjit Singh, HSGMC’nin oluşumuna herhangi bir katkıda bulunmadı. Mahant her sabah afyon tüketir ve uyuşturucu testinin zamanı gelmiştir. Gurdwaralar tekrar Mahants’a teslim edilecekse, 1920’lerde onları özgürleştirmeye ne gerek vardı? Bu toplantıyı bu yüzden boykot ettim” dedi Daduwal.
Daduwal, “Bu toplantıdan önce, CM Sahib beni arayarak HSGMC’nin patronu olarak bana hizmet etmek istediğini söyledi. Ama ona Sihlerin koruyucu azizinin Guru Granth Sahib olduğunu ve o yeri alamayacağımı söyledim.
Geçici HSGMC üyesi olarak devam edip etmeyeceği sorulduğunda Daduwal, “Üye olarak devam edeceğim ve Haryana Sihleri için Sewa yapacağım. Ben istifa etmeyeceğim ama hükümet isterse beni görevden alabilir.”
Nalvi seçim kurallarının ihlal edildiğini söyledi
Toplantıdan sonra Didar Singh Nalvi medyaya şunları söyledi: “Ben ve beş üye, Kıdemli Başkan Yardımcısı Bhupinder Singh Assandh’ın seçim sürecine, yönetim tarafından seçim kurallarının ihlal edilmesi nedeniyle karşı çıktım. Assandh ayrıca SGPC’nin yönetici üyesidir ve istifa etmemiştir. baldev Singh Khalsa, Haryana hükümeti tarafından aday gösterilen bir üye SGPC’den istifa etti. Bu kurallara aykırıdır ve son derece sakıncalıdır ve Seçim Komiseri’ne itirazımı ilettim ama o sessiz kaldı.”
17 Aralık’ta ad-hoc HSGMC üyeliğinden istifa eden HSGMC’nin eski başkanı Jagdish Singh Jhinda, Çarşamba günkü bu toplantıdan uzaklaştı.
SGPC başkanı, HSGMC ofis taşıyıcılarının seçilmesini reddetti
Öte yandan SGPC Başkanı Harjinder Singh Dhami, Sih topluluğunun böyle bir hükümet komisyonunu kabul etmediğini ve buna karşı çıkmaya devam edeceğini söyleyerek HSGMC’nin ofis taşıyıcılarının seçilmesini reddetti.
Dhami, “Sih karşıtı ideolojik güçlerin ve hükümetlerin müdahalesiyle ayrı bir Haryana Gurdwara komisyonunu zorlamak Sihlerin çıkarına değil. Panthian kurumlarını kırmaya yönelik bir komplo ve Sih topluluğunun endişeleri bugün hükümetin HSGMC memurlarını seçmesiyle doğrulandı.”
HSGMC seçiminin Haryana hükümeti tarafından Guru’nun evi yerine Kurukshetra DC’nin ofisinde yapıldığını söyledi, bu da Haryana Komisyonu’nun Panthic kaygılarıyla hiçbir bağlantısının olmadığını, ancak doğrudan hükümet müdahalesi altında kurulduğunu kanıtlıyor. Panthic geleneklerine göre, cemaat işlerinin devlet dairelerinde değil, Guru Granth Sahib’in huzurunda yapıldığını söyledi.
“Haryana Gurdwara Komisyonu’nun Rashtriya Swayamsewak Sangh’ın (RSS) emriyle kurulduğunu daha önce söylemiştik, bugün teyit edildi. Haryana’nın BJP hükümeti, merkez hükümetle birlikte Sih meselelerini doğrudan kendi ellerine almak ve kendi isteklerine göre çözmek istiyor, ancak Sih topluluğunun tarihi, hükümetin müdahalesine asla müsamaha göstermediğidir” dedi Harjinder Singh Dhami .
SGPC Başkanı, Haryana’nın Sih liderlerine, RSS’nin ve onun siyasi kanadı olan Bharatiya Janata partisinin liderliğindeki hükümetlerin Sih işlerine karışmanın yaramaz taktiklerini anlamaları için çağrıda bulundu. Jagdish Singh Jhinda’nın yaptığı gibi Haryana Sih liderlerinin de büyük fedakarlıklarla kurulan Sih kurumlarının güvenliği için aynı birliği göstermesi gerektiğini söyledi.
Haryana’nın Sih liderlerinin yine de Akal Takht Sahib’in liderliği altına girmesi ve bu konuyu tartışma ve diyalog yoluyla ilerletmesi gerektiğini söyledi. SGPC’nin ve kendisinin Haryana Sihlerine büyük saygı duyduğunu ve her zaman duyacağını söyledi.