Aasu, 2019’da caa karşıtı ajitasyon sırasında ölen 5 kişiyi anıyor | Guwahati Haberleri

OrumA

Member
Guwahati: Tartışmalı protesto gösterisi sırasında polisin açtığı ateş sonucu öldürülen beş gencin üçüncü yıldönümünde Vatandaşlık Değişikliği Yasası (CAA) 12 Aralık 2019’da Tüm Assam Öğrenci Birliği (Asu) ölenlerin aileleri ve Assam Sanatçılar Derneği ile birlikte Merkeze açık bir mesaj gönderdi, Assam asla kabul etmeyecek CAA.
Aasu, Assam Sanatçılar Derneği ve Guwahati’deki Hatigaon Lisesi’nden birkaç yerli halk tarafından cinayetleri anmak için bir program düzenlendi.
Aasu danışmanı Samujjal Bhattacharya medyaya, “Hükümet, beş gencin katillerinin kim olduğunu biliyor. Hükümet, 12 Aralık’ta silahından mermilerin atıldığı polis memurunu da tanıyor.”
Öğrenci topluluğu, davanın derdest olduğu baş yargıç mahkemesinden (Kamrup-Metro) olumlu bir karar almayı umuyor.
Öldürülen beş genç Sam Stafford, Dipanjal Das, Ishwar Nayak, Abdul Alim ve Dwijendra Panging idi. Aileleri, cinayetlerinin arkasındakilerin hapse girmesini istiyor.
Bhattacharya, “Aasu ve Kuzey Doğu Öğrenci Örgütü (NESO), CAA’ya karşı mücadelemizi sürdürecek. Beş gencin fedakarlıklarının ne pahasına olursa olsun boşa gitmesine izin vermeyeceğiz.”
Bhattacharya ayrıca, “CAA, iç hat izinlerine sahip eyaletler için kötüyse, CAA, Assam gibi eyaletler ve iç hat izinleri olmayan diğer NO eyaletleri için nasıl iyi olabilir?”
Ayrıca hükümeti, Hatigaon’daki 2019 CAA karşıtı protesto sırasında kurşun yarası alan diğerlerine daha iyi tedavi, mali yardım ve rehabilitasyon sağlama sorumluluğunu üstlenmeye çağırdı.Bunlar Rajen Medhi, Najmin Ahruza, Najma Begum, Atikur Rahman olarak tanımlandı.
Ölenlerden birinin annesi Sam Stafford, “O benim tek oğlumdu. O gün bana provaya gidebilmek için bazılarına katılması gerektiğini söyledi. Eve asla geri dönmeyeceğini kim bilebilirdi. Öldüğünde IX sınıfında okuyordu. Ama yine de oğlumun bir gün adaleti bulacağına dair büyük umutlarım var.”
Ancak babası daha az iyimser görünüyordu ve adaletin gecikmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.