500’den fazla düşük performans: Devlet araştırması, düşük performans gösteren okulları sıfırlıyor | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURUGRAM: Eğitim Departmanı bir sonraki sınav kurullarının sonuçlarını iyileştirmek için hazırlanıyor ve eyaletteki devlet okullarının %11’inin önceki sınav kurullarında düşük performans gösterdiğini ve bu kez sonuçları iyileştirmek için sıkı adımlar atmaları gerektiğini tespit etti.
Orta Öğretim Bakanlığı’na göre, eyaletteki toplam 4500 okuldan 505’i asgari görevleri -normal derslere devam etme ve sınavları yönetme- tamamlayamadı ve bu da geçen yıl sınav sonuçlarının kötü olmasına yol açtı. Gurugram’da bu tür 12 devlet okulu vardır.
Bölüm, bu okulların 10. sınıf sınavlarında %33’ün altında ve 12. sınıf sınavlarında %50’nin altında bir başarı oranı kaydettiğini söyledi. Sonuçlar, geçen yıl Kasım ve Aralık aylarında gerçekleştirilen 700’den fazla okulu kapsayan bir mega izleme kampanyası olan Siksha Diksha kampanyası sırasında ilçe bazında yapılan bir araştırma ve gözlemlerin ardından ortaya çıktı.
“Düşük performans gösteren yaklaşık 500 okul belirledik ve tüm müdürler ile ilgili blok ve bölge eğitim görevlilerini toplantıya çağırdık. Yüksek Orta Öğretim Departmanından bir yetkili, sonuçları nasıl iyileştirebileceklerini anlatmak için Haryana Kurulu yetkililerini de aradık” dedi.
Bakanlığa göre bu okullarda ciddi eksiklikler tespit edildi. Öğrencilerin %70’inden azı derslere düzenli olarak devam etmekteydi, öğretmen katılımı %85’ten azdı, okul kütüphanesi kullanılmıyordu, şüpheye mahal vermemek için özel dersler düzenlenmiyordu ve birçok durumda düzenli dersler ve periyodik değerlendirmeler bile yapılmıyordu. Okul Yönetim Komiteleri (SMC’ler) çalışmadı ve ebeveynlere çocuklarının performansı hakkında tavsiye verilmedi veya dinlenmedi.
Diğer bir büyük sorun da okul müdürlerinin en az 12 ders vermemek için her gün gelmemeleriydi. “Değerlendirme sırasında, bölümün öğretmen açığını giderirken mevcut kaynakların ciddi şekilde yetersiz kullanıldığını gördük. Bir mega izleme operasyonu yürüttüğümüzde ve kötü sonuçlara yol açan nedenler hakkında ayrıntılı bir rapor oluşturduğumuzda, öğretmenlerin ve müdürlerin asgari düzeyde bile yapmadıklarını gördük ve bu da sınavlarda kötü bir performansa ve güvenin azalmasına yol açtı. ebeveynler” paylaştı Pramod Kumardevlet programı görevlisi (okul eğitimi müdürü).
Bölüm, bu okullardan bölümün dokuz maddelik yönergelerini geçen yıl Aralık ayında uygulamalarını istedi.
Yönergelere göre, okullar yeterlilik seviyelerine göre üç öğrenci grubu oluşturacak, mega-veli-öğretmen toplantıları yapılacak, ardından düzenli takipler yapılacak ve öğretmenler katılımın %90’ın üzerine çıkmasını sağlayacak. ve yatılı öğrenciler için kış tatili olmadığını. Okulların bu yönergeleri dikkate almaması durumunda disiplin işlemi uygulanacaktır.
Bu arada, departman, bölge başına yönetim kurulu sınavları için geçiş oranları belirledi. Gurgaon’da, tüm devlet okulları %90 geçme oranına ulaştıklarından emin olmalıdır.