2.2 bin Hry okulu ücret olarak 68 crore istiyor | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURUGRAM: Haryana Eğitim Departmanı, çocuklara ücretsiz eğitim sağlamak için 2.200’den fazla özel okul tarafından açılan tüm ücret taleplerini (toplam 68 crore Rs) incelemek için bölge düzeyinde komiteler oluşturdu. EWS Bölüm 134A altındaki öğrenciler.
Yetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, hükümetin Bölüm 134A’nın uygulanması için tüm okullara devam eden aidatları kaldırmaya karar vermesinin ardından ücretlerin artırıldığını söyledi.
Haryana’nın yirmi iki bölgesinin tamamındaki okullar, 2015-16 ile 2021-22 arasında başlayan akademik oturumlar için 68 Rs ücret talep etti (pandemi kilitlenmeleri sırasında 2020-21 oturumu hariç).
Hareket, hükümetin 134A sayılı Tüzüğünden bir yıl sonra geldi. Haryana Eğitim Kurallarıbu sayede özel okullar, koltukların %10’unu, yoksulluk sınırının altındaki ekonomik açıdan daha zayıf kesimlerden/ailelerden gelen hak eden öğrencilere ayırmakla görevlendirildi.
Hükümet, Kural 134A yerine, Merkezi Eğitim Hakkı Yasası kapsamında Anaokulu ve 1. Sınıf gibi giriş sınıflarındaki tüm EWS/BPL öğrencileri için %25’lik kapsamlı bir rezervasyon getireceğini söyledi.
Ailelerin muhalefetinden sonra hükümet, EWS ailelerinin çocuklarının özel okullarda ücretsiz eğitim alabileceği CM Haryana Eşit Eğitim Yardımı ve Hibe (Cheerag) planını uygulamaya koydu.
Program isteğe bağlı olduğundan, neredeyse hiçbir okul onu uygulamayı seçmedi.
Yetkililere göre, ödenecek tazminat yalnızca 2 ila 8. sınıflara kabul edilen öğrenciler için geçerli.
“Kural 134-A’yı yürürlükten kaldırdığımız için, hükümet tüm aidatları ödemek istiyor. 2.200’den fazla okuldan talep aldık. Bir yüksek öğretim departmanı yetkilisi, bölge düzeyinde bir komite bunun üzerinde çalışıyor ve raporunu Pazar gününe kadar tamamlayacak” dedi.
Ancak bazı okullar katkılarının belirtilen iddialardan çok daha fazla olduğunu söylüyor. “Her bir çocuğu büyütmek için yapılan toplam maliyetlere dayanan iddialar, yaklaşık 700 Rs’de göze çarpıyor” dedi. Kulbhushan SharmaBaşkanı Ulusal Özel Okul Derneği