1 Nisan’dan itibaren yüksek katlı binalarda yeni bir yapısal denetim turu | Haberler

KimeroS

Global Mod
Global Mod

GURGAON: Kaymakamlık, konut birliklerinin yapısal denetimlerinin ikinci aşamasına 1 Nisan’dan itibaren başlama kararı aldı. Bu, RWA’lar, geliştiriciler ve denetim firmaları arasında Mini Sekreterlik’te Komiser Yardımcısı başkanlığında ilk aşamada gündeme getirilen sorunları ele almak için Cumartesi günü yapılan bir toplantının ardından geldi.
Yönetim, ilk aşamada görüşülen 15 dernek sakinlerinden de öneriler istedi. Komiser Yardımcısı Nişant Yadav gerekli onarım veya değişikliklerle ilgili olarak söz konusu ileriki işlemlere önerilere dayalı olarak karar verilecektir.
“İzin alanlarındaki 15 konut birliğinin yapısal bütünlüğünün incelendiği ilk faz tamamlandı. Bu derneklerin sakinleri önerilerini RWA’ları aracılığıyla iletebilirler ve bir sonraki adım ancak izinlerini aldıktan sonra atılacaktır. İkinci etabın da önümüzdeki aydan itibaren başlamasına karar verildi” dedi.
Toplantıda denetim firmalarının kullandığı süreç ve denetimin kapsamı RWA’lar ile görüşüldü. İdare ayrıca denetim firmalarına, güvenlik açısından tehdit oluşturmayan ancak iyileştirilebilecek veya tamir edilebilecek yapıların tespit edilmesi talimatını da verdi.
Dairelere, sakinlerin su sızıntısı da dahil olmak üzere birkaç küçük noktayı işaret etmesinden sonra bu tür sorunları dikkate almaları talimatı verildi.
Toplantıda mahalle sakinleri, bazı müteahhitlerin kendilerine yapısal testler yaptırdığından şikayet etti. Bunun üzerine Yadav, geliştiricinin her türlü testi yaptırmakta özgür olduğunu ancak sadece büro ve ilçe yönetiminin belirlediği prosedür kapsamında yapılan testlerin raporlarının geçerli olduğunu söyledi.
Şeffaflığın bu sürecin önemli bir yönü olduğunu anlatan Yadav, “İnşaatçılar, yapı denetimleri için idarenin atadığı dört kurumun işine karışmamalı. Tespit edilen muhasebe teşkilatının ödemesi, idare aracılığıyla müteahhit tarafından yapılır.”
Kaymakamlık, son iki yılda konut alıcılarından gelen şikayetlere dayanarak, denetim için inşaat kalitesi düşük ve yapısal kusurları olan 60 projelik bir liste hazırlamıştı. Bu şikayetler orta, şiddetli ve kritik olarak sınıflandırıldı. Bu konut birliklerinin çoğu, Dwarka Otoyolu ve Güney Çevre Yolu boyunca yer almaktadır.
Bu arada Ek Komiser Yardımcısı Vishram Kumar Meena, Chintels Paradiso’nun güvenli olmadığı ilan edilen D, E ve F kulelerinin denetim raporlarının geldiğini söyledi. “Şu anda tüm kulelerin denetimi hızla yapılıyor ve önümüzdeki iki ay içinde tamamlanması bekleniyor. Dokuz kulenin tamamından raporlar alındıktan sonra daha fazla karar verilecek” dedi.
Dairelerin değerleme raporunun ardından site sakinlerinin itiraz ve önerileri doğrultusunda bağımsız bir kuruluş tarafından yeniden değerleme yapıldığını sözlerine ekledi. “Değerlendirmedeki teknik eksikliklere de dikkat çekildi. Değerleme raporu inşaatçı ve sakinlerle paylaşıldı ve hızlı bir çözüm üzerinde çalışıyoruz” dedi.