Temizlik malzemeleri satan Córdobalı kadın, La Plata’nın en korunaklı ülkesini çalıp Madrid’e düşen çetenin başındaydı

Cordoba’nın başkenti. Akdeniz şehrinin merkezinde alçak evlerin bulunduğu alan. Kısmi temizlik malzemeleri satan bir işletmenin sahibi, Jessica Elizabeth Clavijo’nun (36)diğer daha az onurlu faaliyetlerin planını örüyor.

İçinde Bellavista mahallesiDeterjan, çamaşır suyu ve fraksiyonlu sıvı sabun sattığı mağazada komşular sert yorum yapma riskini göze aldı. Sahibinin olacağını söylediler narkotik satışıyla herhangi bir bağlantı.

Suçlu olmakla suçlanan Clavijo’yu kimin tutuklamayı başardığı müfettişlerin duyduğu tek konuşma bu değildi. bir grubun başkanı La Plata’nın en seçkin kır evlerinden birini çalan kişi. Haber Bakanlığı’nda saklanan verilere göre şunları aldılar: neredeyse 80 milyon peso Bu yılın 22 Nisan’ında bir et iş adamının evinden döviz, milli para, mücevher ve silah olarak çıkarıldı.

Clavijo, Bella Vista, Córdoba’dan beş ay sonra tutuklandığı Madrid’e kadar uzun bir yolculuk yaptı. Ortada, suçlularla karmaşık bir ağ ördü Büyük Buenos Aires’in güneyinde, La Plata’nın kuzey bölgesindeki 144 ile 146 arasındaki 467 numaralı kapalı mahalleden arabaları ve milyoner kasasını çaldıkları.

Dava üzerinde Federal polisle ve daha sonra Interpol’ün işbirliğiyle çalışan DDI La Plata müfettişleri tarafından yeniden kurgulandığı şekliyle, Clavijo çaldı, ganimetin bir kısmını alarak kaçtı ve İspanya’nın başkentine yerleşti.

Savcı Virginia Bravo, kendisini Madrid’deki Ulusal Polis teşkilatındaki bir hücrede bulduğu geçen hafta sona eren arama sürecini yönetti.

Bu yola başlamanın kilit noktası şuydu: kompleksin güvenlik kameralarındaki görüntüsü. Clavijo, sahte giriş kartıyla mülke girdiği Peugeot 208 arabasını kullanıyordu. İçeride suç ortakları vardı.

Yüzü açıkça kaydedildi. Bravo, Federal Polis’ten karşılaştırmalı bir fotoğraf kaydı talep etti ve bu kayıt, temizlik ürünleri satıcısının kimliğiyle %97,5 oranında eşleşti.

Clavijo’nun suçlularla birlikte arabayı sürerek içeri girdiği an.

İş adamının soygunu saat gibi bir hassasiyetle gerçekleşti. Kadının suç ortakları doğrudan hedefledikleri eve gittiler ve saniyeler içinde kasaya ulaştılar. Çiftliğin boşalmasının üzerinden dakikalar geçti.

Yarım saatten az bir sürede işi bitirdiler, giriş bariyerini yıkarak kaçtılar ve birkaç blok sonra Peugeot’yu terk ettiler. Başka birine bindiler. Başka bir güvenlik kamerası onları yakaladı. Polis her iki aracı da buldu. İkisi de çalındı.

Daha sonra başladı bir “kriminal istihbarat” görevi Buenos Aires komutanlığından. Dört ajan (iki erkek ve iki kadın) başkent Córdoba’da on gün geçirdi.

“Cepheyi”, yani temizlik satışını kontrol ediyorlardı, bağlantılarını izliyorlardı, ağlarını izliyorlardı. Bağlantılarını belirlediler. Grubun Buenos Airesli üyelerine ulaşmalarını sağlayacak bazı ipuçlarını bir araya getirdiler.

Sonuç: Bella Vista’da değildim ve bir geziye hazırlanıyordum. Ülkeden kaçmak için lojistiği organize etti.

Dinlenen bir cihazda “İyi anlaştığın kişiyle İspanya’da ne kadar güzel vakit geçireceksin” yazdığını okuyabiliyorlardı. Buenos Aires Polisinin “köstebeklerinin” şüphelerini doğrulayan mesajdı. Katkı ve diğer göstergelerle Bravo, Interpol’den bir talepte bulundu. Clavijo’ya karşı yakalama alarmı.

Çetenin lideri Takip edilmekten kurtulup Ezeiza’dan kaçmayı başardıBolivyana de Aviación şirketinden bir biletle. “Interpol raporu çıktığında aktif değildi. Birkaç saatliğine aramızdan kaçtı,” diye yakınıyordu neredeyse iki hafta boyunca tazı gibi davranan memurlardan biri.

Yerel ajanlar iki aydan fazla bir süre onun izini kaybettirdi. Interpol’ün kendilerine gönderdiği uluslararası raporları okumakla yetinmek zorunda kaldılar.

Bir hafta öncesine kadar Interpol’ün Bravo savcılığına şu bildirimi gelmişti: Clavijo tutuklandı. Onu İspanya’nın başkentindeki bir polis kontrol operasyonunda teşhis edeceklerdi.

Eyalet banliyölerinde çete kuran ve La Plata’da milyon dolarlık soyguna öncülük eden, Córdoba’daki bulunması zor temizlik malzemeleri satıcısının yolu sona erdi.

Grand Bell’deki darbe

İçindeki soygun eyalet başkentinin en korunan mahallesi uzman özelliklere sahipti. Hırsızlar, dolambaçlı, yarı aydınlatılmış sokaklardan geçtikten sonra büyük bir titizlikle mülke girdiler. Geciktirmediler kasaya girmek için 10 dakikadan fazlaEvin güvenlik kameraları tarafından da doğrulandığı üzere.

La Plata’nın seçkin ve korunan özel mahallesi Grand Bell’in girişi. Fotoğraf Mauricio Nievas / Arşiv

Lojistikte bazı işbirliği şüpheleri devam ediyor işadamının çevresinden biri. Aksi takdirde saldırganlar, sahibinin “bir ömür boyu çalışma birikimini” sakladığı sandığın üst kattaki yatak odasının soyunma odasında, aynanın arkasında olduğunu bilemeyecekti.

Kasa sadece şununla açıldı: parmak izi kodu, ama süpürüldü. Buradan yola çıkarak araştırmacılar, çetenin bu tür manevralarda hızlı hareket edebilecek özel bilgiye sahip olduğunu varsayıyor.

Her şey, burada özel konutları bulunan Sosyal Kalkınma Bakanı Victoria Tolosa Paz ve belediye başkanı Julio Garro’nun evinden birkaç metre uzakta gerçekleşti.

Dava haber yapılmasını sağlayabilir. Bravo, prensipte altı kişiden oluşan grup üyelerinin geri kalanına ulaşmayı umuyor. Clavijo “zilli” arabada bırakılırken eve giren dört kişi ve onları bekleyen diğer iki kişi olay yerinden kaçmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir