süren bir korku ve yeniden dönüşen acı

Yazan Bárbara Almeida Melemenis / Clarín’e Özel

Aradan 12 yıl geçti ama La Loma mahallesinde dört kadının işlediği korkunç cinayeti kimse unutmuyor.Gümüş

. Kurbanlar arasında 11 yaşındaki Micaela Galle, annesi Bárbara Santos (29), büyükannesi Susana De Barttole (63) ve aile dostu Marisol Pereyra (35) vardı.

Polis, 26 Kasım 2011’deki trajik gecenin ardından 28. Sokak’ta 41-42 numara arasındaki PH tipi apartmana vardığında şok edici bir tabloyla karşılaştı: Her yerde kan ve farklı ortamlara dağılmış cesetler. Bıçaklanarak öldürülmüşlerdi.

Bárbara Santos, banyoda 30 morluk ve bıçak yarasıyla başlayan derin bir şiddetin ortasında, oturma odasında cansız bir şekilde yatıyordu. Mutfakta De Barttole ve Pereyra’yı buldular. Odada, yatakta televizyon izlerken öldürülen Micaela’nın cesedi vardı. Koridorda kan izlerini gören komşusu polise haber verdi. Önce tutuklandılarOsvaldo “Karateca” Martínez Barbara’nın erkek arkadaşı. Ancak sonunda Formosa’lı duvarcının ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı aynı davada beraat etti.Javier “Sırtlan” Quiroga

evde iş yapan kişi.

Javier “La Hyena” Quiroga ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Fotoğraf DyN.

Javier “La Hyena” Quiroga ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Fotoğraf DyN.Dördüne eşya muamelesi yapıldı, 11 yaşındaki kız çocuğu öldürüldü. Haberin olmayışı ve yeğenimin karar verme veya harekete geçme yetkisi olmadığı için bebek cinayeti rakamının alınmaması beni üzüyor. Kadın cinayeti figüründe toplumsal cinsiyet perspektifi de ele alınmadı. Bir ara sözde ‘şiddetli duygu ‘Onu ancak sokakta yıkabiliriz’ diyor Zurna

Lorena Galle (45), Micaela’nın teyzesi.

Kadın, “özerk bir aktivist” haline geldiğini ve “her gün adaletsiz olan şeyleri nasıl değiştirebileceğini düşünerek” uyandığını söylüyor. “Bizi teselli eden tek şey, birçok şeyi anlamamı ve anlamamı sağlayan bu mücadelede çevremizdeki insanlara eşlik etmek ve onları dinlemek.Acının kucaklaşması beni daha da güçlendirdi

Lorena Galle, La Plata’daki dörtlü La Loma suçunun kurbanlarından biri olan Micaela’nın (11) teyzesi. Kurbanların tamamı kadındı.

Lorena Galle, La Plata’daki dörtlü La Loma suçunun kurbanlarından biri olan Micaela’nın (11) teyzesi. Kurbanların tamamı kadındı. Dörtlü suçun tarihi birçok açıdan öncesi ve sonrasıdır. “Yeğenim Mika’nın bayrağını kaldırmak, bu çocuk cinayetlerinin ve kadın cinayetlerinin cezasız kalmayacağını, çünkü toplumun bunu zaten bildiğini göstermektir.bütün ölü kadınlar konuşuyor

”Lorena dikkat çekiyor. Yeğeniyle ilgili duyguyla anımsıyor: “Onun kahkahasını, saçının kokusunu, koreografilerini, dinlediği şarkıları, tatlı ve destekleyici iletişim tarzını, sevme biçimini, o derin gözler

kötü olan her şeyi unutturdular, bize binlerce kez sarıldılar, okşadılar”

Micaela Galle (11), 26 Kasım 2011’de La Plata’nın La Loma semtindeki bir PH’de öldürüldü.

Micaela Galle (11), 26 Kasım 2011’de La Plata’nın La Loma semtindeki bir PH’de öldürüldü.

Kurbanların ailesi her zaman, dava nedeniyle iki kez hapse atılan “Karateca” Martínez’i suçların “entelektüel yazarı” olarak gösterdi. Davanın savcısı Álvaro Garganta’nın açıklamasına göre bu iddialar onun “hasta” selopatisine dayanıyordu.Ancak La Plata Sözlü Ceza Mahkemesi (TOC) 3 bunu reddetti: “Martínez’in herhangi bir sağlıksız kıskançlığa sahip olduğu kanıtlanmadı. Psikologlar ve psikiyatristler bunu açıkça dışladılar.“, diye yazan Yargıç Andrés Vitali şunu ileri sürdü: “bilimsel veya kanıtlayıcı kanıt yok

” onu suçluyor. "Osvaldo" KarateMartínez, Bárbara Santos’un erkek arkadaşıydı. Beraat etti. Mauricio Nievas’ın fotoğrafı.

Osvaldo “El Karateca” Martínez, Bárbara Santos’un erkek arkadaşıydı. Beraat etti. Mauricio Nievas’ın fotoğrafı. Lorena artık Martínez’den bahsetmemeyi tercih ediyor:“O kişi hakkında konuşmak istemiyorum”

.

Kararın ardından aynı gün beraat eden adamın cevabı “Beni damgaladılar ve aşağılık bir insan olarak damgaladılar” oldu.

Duvarcı ustasının duruşması ve cezası

Duruşma sırasında olayların düzenini sağlamak, ilk olarak kimin saldırıya uğradığını analiz edebilmek ve olay yerinde kaç kişinin hareket ettiğini tespit edebilmek için olayların mekaniği analiz edildi.Susana De Barttole ve kızı Barbara.

Susana De Barttole ve kızı Barbara.

Sürücü Marcelo Tagliaferro, Pereyra’yı PH’ye götürdüğünde onu gördüğünü söylediği için Martínez’i yerine yerleştirdi, ancak süreç ilerledikçe ve deliller sunuldukça her şey “La Hyena” Quiroga’ya düştü.

Micaela’nın babası ve teyzesi bir basın toplantısında. Daniel Galle, 2 Ocak 2019’da 38 yaşında öldü.

Micaela’nın babası ve teyzesi bir basın toplantısında. Daniel Galle, 2 Ocak 2019’da 38 yaşında öldü.

Şiddet mağduru üç yetişkin kadın ve bir kızın trajik ölümlerinden on iki yıl sonra, şehrin köşelerinde yankılanan bir belirsizlik ve varsayımlar ağı varlığını sürdürüyor.

Ancak teyzesinin yorulmak bilmeyen mücadelesi devam ediyor. Acıyı güce dönüştürdü, sonsuza kadar susturulan kadınlar için sesini yükseltti. Sevgiyi dayanışmaya dönüştürmek, adalet için mücadele eden diğer ailelere destek olmak.

Kriminalistik mezunu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir