Sekiz yıl önce Córdoba’nın tanınmış bir turistik noktasında öldürülmüştü ve şimdi onun bir seri tecavüzcünün kurbanı olduğuna inanıyorlar.

Sonbaharın başlamasına yalnızca birkaç gün kalmasına rağmen yaz sıcağı Carlos Paz’da hâlâ hissediliyordu.

O 11 Mart 2015İki çocuğunu okula bıraktıktan sonra Andrea Castana (35) Şehrin turistik yerlerinden biri olan Aerosilla Kompleksi’nde bulunan Cerro de la Cruz’un tabanına doğru birkaç blok boyunca sabit bir hızda yürüdü.

O sıcak çarşamba günü uyku zamanıydı. Andrea bir arkadaşından kendisine eşlik edemeyeceğini söyleyen bir mesaj aldı. La Cruz anıtına çıkma yolculuğu tepenin üstünde.

İşaretli bir patikada sakinler hızlı iniş ve çıkışlar yapıyorlar. fiziksel aktivite yap. Turistler manzarayı ve şehrin yukarıdan etkileyici manzarasını takdir etmeye geliyor. Ve her Kutsal Cuma, yüzlerce Katolik inanlı, İsa’nın Zeytin Dağı’na giden yolunu anmak için Haç Durakları’ndan geçer.

Andrea Zirveye ulaştı ve son selfiesini çekti ona eşlik edemeyen arkadaşına göndermek için. Dakikalar sonra inişe başladı. Ama üsse hiç ulaşamadı. Geri dönmedi. Cesedi, şehrin büyük bir kısmının katıldığı çılgınca bir aramanın ardından iki gün sonra ortaya çıktı. Katil ona vajinal ve anal yoldan tecavüz etti ve onu boğularak öldürdü. Daha sonra eski bir sandığın kuru kabuğunu kullanarak vücudun bir kısmını gizledi ve diğer kısmını gömdü.

Son selfie. Onu tepeye çıkardı ve yürüyüşte kendisine eşlik edemeyen bir arkadaşına gönderdi. Fotoğraf Ses / Arşiv

13 Mart günü öğleden sonra, birkaç aile dostu Dokuzuncu İstasyonun yakınında aramanın ortasında oturdular. Altlarındaki zeminin gevşek olduğunu fark ettiler. Kazmaya başladılar ve cesedi buldular.

Birkaç saat önce, şans eseri, Eyalet Polisine bağlı özel bir grup, 19 Aralık 2014’ten bu yana kayıp olan fotoğrafçı Hernán Sánchez’in cesedini bulmuştu. kimin durumu hala gizemini koruyor.

Carlos Paz’ın polis ve adli tarihindeki en zor ve en karmaşık gündü. Parlak çadırları ve güzel manzarasıyla şehir, en karanlık ve en tehlikeli yanını gösterdi.

Şimdi, sekiz yıldan fazla bir süre sonra, Andrea Castana vakasındaki bir değişiklik, bu kitabın yazarına bir ipucu verebilir. cezasız kalan iğrenç suç.

Flaş Haber

2015 yılında dava, Ricardo Mazzuchi başkanlığındaki Villa Carlos Paz’ın İkinci Vardiya Savcılığı’na düştü ve başından beri oradaydı. Testin uygulanmasıyla ilgili birçok soru. Tüm şehir, ortadan kaybolan 35 yaşındaki kadını aradı ve bu işbirlikçi çılgınlık içinde, muazzam değere sahip kanıtlar silindi.

Andrea'nın Carlos Paz'ın turistik noktası olan ünlü Cerro de la Cruz'a tırmandığı yer.  Fotoğraf Marcelo Cáceres / ArşivAndrea’nın Carlos Paz’ın turistik noktası olan ünlü Cerro de la Cruz’a tırmandığı yer. Fotoğraf Marcelo Cáceres / Arşiv

Yıllar geçti ve Andrea’nın ailesi, en yakın arkadaşlarıyla birlikte her yıldönümünde yürüyüşler düzenledi ve soruşturmanın farklı aşamalarında hazır bulundu. Ancak birkaç hafta öncesine kadar kayda değer bir ilerleme gözlenmedi.

En son haber şu ki, bir yıldan fazla bir süre önce başlayan yavaş ve ayrıntılı çalışmanın ardından, yalnızca bu soruşturmaya adanmış personel, 2004 yılında benzer özelliklerin gözlendiği üç olay Andrea’nın tecavüzüne ve öldürülmesine.

Bu vakalardan birinde, Sekizinci ve Dokuzuncu istasyonlar arasındaki patikada yürüyen bir kadın, kendisini ateşli silahla tehdit eden ve eşyalarını teslim etmesini isteyen bir kişi tarafından şaşırdı. Daha sonra onu patikayı çevreleyen ormanlık alana doğru yürümeye zorladı ve tecavüz etti.

Olay çarşamba günü siesta sırasında meydana geldi. Kadın onu ihbar etti ve belirlemek için meni örnekleri alındı. saldırganın DNA’sı.

Tepe’nin aynı bölgesinde iki kız çocuğuna da saldıran bu kadının tecavüzcüsünün artık kimliği belirlendi. 11 yıl sonra Andrea’ya taciz edip öldüren. Hiç şüphe yok ki genetik profil aynıdır.

Castana ailesinin temsilcisi Daniela Pavón, Carlos Paz’ın İlk Vardiya savcısı Gustavo Marchetti’yi (şimdi emekli) taciz veya tecavüz girişimi vakalarına ilişkin soruşturmalara devam etmemesi nedeniyle eleştirmesine rağmen ilerlemenin önemli olduğuna dair güvence verdi 2004 yılında üç kadının acısını çekti ve bu şekilde halkı neler olduğu konusunda uyar.

Genç kadının aranması sırasında Andrea'nın babası.  Bugün suçunun önlenebileceğine inanıyor.  Fotoğraf Marcelo Cáceres / ArşivGenç kadının aranması sırasında Andrea’nın babası. Bugün suçunun önlenebileceğine inanıyor. Fotoğraf Marcelo Cáceres / Arşiv

Avukat, “Bu olayların bu kadar yoğun ve turistik bir yerde gerçekleştiği konusunda insanlar uyarılmış olsaydı, inanıyorum ki toplum tarafından başka güvenlik önlemleri de alınırdı” dedi. Andrea’nın hayatına son veren saldırı önlenebilirdi.

Andrea’nın babası Luis Castana da aynı şeyi söyledi: “Bir şey yapsalardı birçok kadın kurtulurdu” dedi tecavüzcüye inanan adam. bildirilenden daha fazla saldırı yapmış olabilir.

Artık diğer üç kurbanın ifadeleri dikkate alındığında, Haber’in saldırganın fiziksel görünümü gibi daha fazla unsuru araması gerekiyor. Bu ifadelere göre adam o dönemde 25 ila 30 yaşları arasında, esmer tenli, yaklaşık 1,75 metre boyunda ve siyah saçlı biriydi. Üç saldırının ikisinde saldırgan istismarı gerçekleştirmeyi başaramadı çünkü kadınlar kaçmayı başardı.

İtfaiyeciler Mart 2011'de operasyon sırasında. Andrea'yı ararken kayıp bir fotoğrafçının cesedini de buldular.  Fotoğraf Marcelo Cáceres / Arşivİtfaiyeciler Mart 2011’de operasyon sırasında. Andrea’yı ararken kayıp bir fotoğrafçının cesedini de buldular. Fotoğraf Marcelo Cáceres / Arşiv

Bu haftadan yıl sonuna kadar Córdoba Adli Polisi personeli, Cerro de la Cruz bölgesindeki komşulardan ve tüccarlardan DNA örnekleri alacak. araştırmada ilerlemeye olanak sağlayan bir veri bankası. İkinci Vardiya Savcılığı, numune alımına katılmak isteyenlere ofislerine gelip sürüntü örneği almaları çağrısında bulundu.

Fikir, izin veren bir genetik banka oluşturmaktır. olasılıklar evrenini daraltmak bu durumda Córdoba için çok trajik ve dokunaklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir