Savcı Claudia Ríos konuştu ve duruşmaya silahlı katılan bir mahkumun saldırısına uğradığını doğruladı.

Savcı Claudia Ríos zaten fark etmişti düşman çevre duruşma duruşması sırasında. Sanıkların durumu karşısında şaşkına döndü tuvalete gitmek istediler Kısa bir duruşma olmasına rağmen. Ve her şey en kötü şekilde sona erdi: İçlerinden biri Mendoza Adli Merkezinden kaçmak için bıçağını çıkardı. Ortaya çıkan şüphe, sonunda Hugo Arredondo (37) ona saldırmışsa ya da davranışı bir kaçma girişiminin parçasıysa. Bu nedenle Kamu Bakanlığı temsilcisi olayla ilgili ilk kez bir basın toplantısı düzenledi. Saldırının mağduru olduğunu doğrulayan kadın, zanlının önündeki silahı nasıl çektiğini anlattı. “33 yıllık hizmet hayatımda böyle bir şey başıma gelmedi”belirtti.

Her şey 13 Eylül Çarşamba sabahı Mendoza Adli Merkezi’nin 15 numaralı odasında başladı. üç mahkumun yargılandığı dava Temmuz 2019 ortasında Almafuerte hapishanesinde başka bir mahkumu öldürmeye çalışmakla suçlananlar. Bunlardan biri, başka bir cinayetten dolayı zaten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Arredondo.

Eyalet savcısı Alejandro Gullé olaya tanık oldu. İlk örnekte açıklandığı gibi Arredondo Bacaklarının arasından silah çekip savcıya saldırmak istedi Cinayet masasından kaçmayı başarmasına rağmen. İlk başta dava “basit cinayete teşebbüs” olarak sınıflandırılmıştı.

Görüntüler öğrenildikten sonra bu versiyon Haber tarafından reddedildi. Olaylar odanın içinde bulunan güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Bu kayda dayanarak Yargıç, mahkumun cinayete teşebbüsle değil, kaçmaya teşebbüs suçuyla suçlanmasına karar verdi. Yeni suçlama, mahkumun suçlandığı sınıflandırmayı değiştiren Mendoza savcısı Andrea Lazo tarafından yapıldı. “kaçmaya teşebbüs.”

Arredondo aynı gün işlenen ikinci bir eylemle suçlanmaya devam ediyor. “hafif sıyrıklar” Tartışmaya tanık olan bir stajyer kışkırtıldı. Onu kalkan olarak kullanmaya çalıştı ve mahkeme salonunun bitişiğindeki koridorda boynunu yaraladı; kaynaklara göre bu sahne de filme alındı, ancak bu görüntüler yayınlanmadı.

Mahkumun ayağa kalkıp onu öldürmekle tehdit ettiği an.

Gerçek şu ki savcı Claudia Ríos, son birkaç saat içinde kendi anlatımını açıklığa kavuşturmak ve saldırının doğrudan kendisine yönelik olduğunu doğrulamak için bir basın toplantısı düzenlemeye karar verdi. “Ben herhangi bir medyaya açıklama yapmadım, sadece o dönemde görevde olan savcı huzurunda açıklama yaptım. Birinci sebep savcının beni korumak için bu durumu bana söylemesiydi. Bir gerçeğin kurbanıyım ve nedeni gizli olduğu için” diye başladı.

İlk başta şunu söyledi: Duruşma başka bir odada yapılacaktı.ancak küçük olduğu ve tartışmanın orada yapılması için gerekli koşullar sağlanmadığı için değiştirilmesini istedi. Oda 15’e girdiğinde “düşmanca bir atmosfer” algıladığını ve bunun dikkatini çektiğini açıkladı. “Herkes tuvalete gitmek istedi” “Kısa bir duruşma” olmasına rağmen.

Sanıklardan biri olan Jorge Darío Bracamonte, ceza infaz kurumlarının onu tuvalete götürebilmesi için sandalyeden kalktığında, Arredondo’nun kendisine doğru koşmaya başladığını gözlemlediğini ileri sürdü.

“O anda elinde gri bir şey taşıdığını fark ettim. Bakışları bana doğruydu“Otururken sanki boynuma ya da kafama doğru gidiyormuş gibi ama vücut bütünlüğüme aykırı bir şekilde gittiğini algıladım” diyen kadın, aynı durumun diğer tanıklar tarafından da fark edildiğini söyledi.

Sanığın önünde staj yapan bir öğrenci olduğu için Arredondo’nun odadan çıktığında biber gazını alıp dışarı çıktığını anlatmaya devam ediyorum.

Odadan çıktıklarında Arredondo’nun stajyerin boynundan tutarak yerde yattığını söyledi. Kendisini yakalamaya çalışan iki cezaevi görevlisinin ve stajyeri ayaklarından yakalamaya çalışan iki adli görevlinin bulunduğunu anlatan Erdoğan, yerel medyada yayınlanan kayıtlarda görülmeyen bir anın ayrıntılarını anlattı.

“O anda Yüzüne sprey sıkmaya başladım kızı serbest bırakana kadar biber gazı sıktı. Orada görüyorum ki kurşun sıkıyor” diye ekledi savcı. Daha sonra tutuklu olduğunu düşündüğü bir kişiye biber gazı sıktığını, “tutuklanmaktan kaçtığı” için sıkmaya devam edebildiğini anlattı.

“İlgi odağının dışına çıkmak istemediğim şey, savcı Ríos’un değil, bizim risk altında olduğumuzdur,” diye açıkladı ve sekansı “sinir anları, gerginlik ve gerginlik anları” olarak tanımladı. bağır.” .

“Unutmayın, saniyelersiniz, aşırı bir şiddetti. Habere 33 yıllık hizmetimde asla böyle bir şey başıma gelmedi böyle bir durum” diye tamamladı savcı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir