Rosario’da öldürülen polis memurunun kızının acısı

Leoncio Bermúdez’in (42) akrabaları ve meslektaşları, Rosario’daki El Salvador mezarlığında, Salı gecesi İl Hastanesi’nde sağlık merkezi bekçisinden ayrılırken saldırıya uğradığı sırada öldürülen polis memuruna veda etti. “Onu köpek gibi öldürdüler“dedi Romina, karısı.

Bermúdez, en az üç suçlunun tüberküloz tedavisi görmeye giden bir tutukluyu kurtarmak için hastaneye girmesi sonrasında öldü. İçlerinden biri kaçarken müfettiş yardımcısını başından vurarak öldürdü.

Dört yaşındaki saldırganlar henüz tutuklanmadı ve kimlikleri de açıklanmadı. Savcı Gisela Paolicelli, herhangi bir suç ortaklığı olup olmadığını belirlemek için serbest bırakmak istedikleri mahkum Gabriel Guillermo Lencina’yı (29) koruması gereken hapishane memurlarının cep telefonlarına el koyduklarını doğruladı.

Onu öldürüp ortalıkta bıraktılar. Biri önden ve her ihtimale karşı bir tane daha“Bermúdez’in (42) karısı Romina (37), kocasının yediği kurşunlardan dolayı yakındı. “Ve şimdi her zamanki gibi bir tane daha olacak” diye devam etti. Bunu kendisine gönderdiği bir mektupta söyledi. Radyo İki Rosario’dan.

“Başka bir şey anlamıyorum. Onu köpek gibi öldürüp hiçbir şey olmamış gibi gittiler, bu hiç adil değil. Eğer tam tersi olsaydı, jette vursaydı ilk önce Leo gelirdi. cezaevine gönderildi ve eğer gardiyanlıktan ayrılmamış olsaydı, uyumsuzluk nedeniyle bir özet çıkacaktı” diye sorguladı.

Video

Tedavi gören bir mahkumu öldürmek amacıyla en az dört kişi silahlı ve zor kullanarak içeri girdi, ancak gözetleme görevini yürüten bir polis memurunu öldürdüler.

Romina ve Leoncio’nun iki kızı vardı: biri 12 yaşında, diğeri 4 yaşında. Çatışma başladığında en yaşlıları olay yerindeydi. Spor yapmayı bıraktıktan sonra babasıyla birlikte gitti. “15 dakika” beklemekTeyzelerine göre, vardiyası bitene ve ona bakacak kimseleri olmadığı için ayrılabilene kadar.

Onur belgesiyle kovulan Bermúdez’in dul eşi, kocasının Jiu Jitsu spor aktivitesinden sonra kızı alması konusunda anlaştıklarını ve okuldan çıkana kadar onu işe götüreceğini açıkladı. iş, akşam 22:15 civarında.

Kadın mektubunda, “Kızım bana onunla bir fotoğraf gönderdi; babasının saatlerce vakit geçirdiği yeri gördüğü için mutluydu.” diye anımsıyordu kadın.

Yardımcı müfettiş Leoncio Bermúdez kafatasından vuruldu ve durumu kritik olarak Heca de Rosario’ya nakledildi ve kısa süre sonra orada öldü.

“Saat 22.30’da beni aradı ve şöyle dedi: ‘Ne oldu bilmiyorum anne, babam bir daha dönmedi‘ diye anlattı. Ayrıca şunları söyledi: “Her yerde dolaşan videoyu izleme hatasına düştüm ve kızımın bunu görmesinden çok korkuyorum çünkü o videoyu izlerken bende bıraktığı şey acıdan başka bir duyguydu. O benim diğer yarımdı, ortağımdı, mükemmel bir babaydı. “Onun hakkında kötü konuşan birini bulamazsınız.”

Bu Salı günü saat 22.00’den kısa bir süre önce, Lencina’nın tüberkülozdan kaynaklanan zatürre nedeniyle hastaneye kaldırıldığı nöbetçiye en az iki silahlı kişi girdiğinde, hastane görevlisinin içinde ateş açıldı. “El Negro nerede! El Negro nerede!“Saldırganlardan biri silah göstererek, nöbetçi doktoru başına doğrultarak tehdit ederken bağırdı.

Lencina’yı sedyeye kelepçeli halde bulduğunda, kendisini koruyan iki gardiyandan biriyle boğuşarak silahını kaptı. Diğerinin kafasına tüfeğin dipçiğiyle vurdu ama kurtaramadı. Müfettişler, bu sırada suçluların, Santa Fe’deki Piñero hapishanesinin 9. Ünitesinde cinayet suçundan 22 yıl hapis cezasını çekmekte olan Lencina’yı kurtarmaya çalıştıklarını tahmin ediyor.

Öldürülen polis memuruna son veda.  Fotoğraf: JUAN JOSE GARCIA.Öldürülen polis memuruna son veda. Fotoğraf: JUAN JOSE GARCIA.

Ayrıca onu vurmak isteyip istemediklerini de araştırıyorlar; Çarşamba gününün erken saatlerinde bu yönde spekülasyonlar yapıldı. Ancak saldırganların odada Lencina ile yalnız olmaları nedeniyle bu hipotez gücünü kaybediyordu ve ““Eğer bitirmek isteselerdi, bunu yapma fırsatları vardı.”.

Lencina, iki cinayet ve bir cinayete teşebbüs suçundan 22 yıl 2 ay hapis cezasını çekiyor. Nuevo Alberdi merkezli bir uyuşturucu çetesinin başı olan Hernán “Lichi” Romero’nun çetesinin bir üyesi olarak listeleniyor.

Suçtan bir gün sonra hücresinde altı cep telefonu ve satışa hazır 10 “kase” esrar ele geçirildi.

Temsilcinin meslektaşları ve büyük acı.  Fotoğraf: JUAN JOSE GARCIATemsilcinin meslektaşları ve büyük acı. Fotoğraf: JUAN JOSE GARCIA

Lencina üç gün boyunca gardiyan olarak hastaneye kaldırıldı ve bu Salı günü öğlen 12’de taburcu edildi. Ancak Haber tarafından halen soruşturulmakta olan gecikmeler nedeniyle, Dokuz saat boyunca kendisini Piñero hapishanesine götürecek cep telefonunu bekledi..

Suçluların gardiyana girmeden önce transferin gelmesini mi bekledikleri yoksa bunu şiddetli saldırıdan sonra mı yaptıkları belli değil. Trajediyi önlemek için hiçbir şey yapamayan üç bekçi daha vardı.

Saldırganlar, güvenlik görevlisinin içindeki Bermúdez’i öldürmenin yanı sıra birkaç kez de ateş açtı. Patlamalardan ikisinde yakınlarının bakımını bekleyen iki kişi yaralandı.

İl Hastanesi'nde sembolik kucaklaşma.  Fotoğraf: JUAN JOSE GARCIA İl Hastanesi’nde sembolik kucaklaşma. Fotoğraf: JUAN JOSE GARCIA

Şu anda saldırganların hangi Lencina’nın bu sağlık merkezinde, bu sektörde olduğunu nasıl bildikleri belli değil. velilerin suç ortaklığı olup olmadığını araştırıyorlar bilgileri filtrelemek için. Ayrıca hastanedeki güvenlik eksikliğini ve tehlikeli mahkumlarla ilgilenmek zorunda oldukları güvencesizliği de tartıştı.

“Mahkumun orada olduğuna dair bilginin nasıl sızdırıldığını tespit etmeye çalışıyoruz. Cezaevi, tutuklunun velayetinden sorumlu olduğu için doğal olarak soruşturuluyor.. Telefonlara el konuldu. Gözaltından sorumlu iki kişi ve nakliye aracında da üç kişi vardı. Sadece birinin silahı alındı. Suçlular silahlı olarak içeri girdi. Taşıdıkları silahları mı, yoksa cezaevi personelinden çalınan silahları mı (suç için) kullanmışlar, bakmak lazım. Savcı, çarşamba öğleden sonra davayı ayrıntılarıyla anlattı.

Acı ve ıstırap arasında, Rosario II. Bölge Birimi başkanı Daniel Acosta, Bermúdez’in cenaze töreni sırasında şunları söyledi: “Bugün kelimelere gerek yok, video olanları yansıtıyor. Herkesin her gün gördüğü her eylemde yaptığı gibi, paranın da görevini yerine getirmeye yatkınlığını, enerjisini açıkça gösteriyor.”

Ve şöyle kapattı: “Bermúdez harika bir arkadaştı. 13 yılını orduda geçirmiş ve kaydedilen görüntülerde eylemdeki cesaretini sergileyen bir kişiydi. Bir suçlu, onu öldüren bir korkak tarafından ölümle karşılaştı”.

Bu arada hastane çalışanları güvensizliği protesto etmek için greve devam etti. Ayrıca bir kez daha sembolik olarak kucaklaştılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir