Río de la Plata’da şans eseri ve “kontrol eksikliği” nedeniyle 15 milyon dolar değerindeki keşif

Önümüzdeki Cuma, La Plata’nın 2 No’lu Federal Sözlü Mahkemesi, son yılların en tuhaf davalarından birinde kararını verecek: 33 kilo kokain Mükemmel bir fırtınanın ortasında hayatları için savaşan üç kazazedenin ve Ignacio Alfredo Pardo’nun (59) muhteşem performansının yer aldığı bölüm, Ensenada açıklarındaki Rio de la Plata’da başıboş yüzüyordu. “Naco” Goldfinger, Fabulosos Cadillacs’ın eski saksofoncusu.

Uyuşturucu, sürat teknesiyle La Plata limanının yol kenarındaki Punta Lara önünde demirli bir ticaret gemisine götürülecekti. Orada, sadakatsiz mürettebat üyeleri onu Atlantik Okyanusu boyunca yolculuğa başlamak için yukarı kaldıracaklardı. Avrupa. Yöntem denir drop-onGüney Amerika uyuşturucu çeteleri tarafından yaygın olarak kullanılıyor ve şimdiden birçok uluslararası alarma neden oldu.

“Naco” vakasında herkesin suya düşmesi, kokain (%93 saf) ve uyuşturucu kaçakçılarıyla büyük bir fırtına sona erdi. Eski Cadillac’ın tutuklanması 15 Ekim 2021’de gerçekleşti ve o zamandan beri hayatta kalan diğer kazazede gibi hapsedildi: Gastón Minin (44). Hızlı teknedeki üçüncü kişi Carlos Cammarota (46) boğuldu.

Aylar geçtikçe dosya ve geçmişi unutulmaya yüz tuttu. Ancak geçen 22 Ocak Pazartesi günü Rio de la Plata’nın aynı bölgesinde 11 pakette 300 kilodan fazla kokainin bulunması, La Limanı’ndaki kontrol eksikliğini bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Plata ve daha doğrusu yol kenarında Orada onlarca büyük gemi ağırlıklı olarak yakıt yüklemek için bekliyor.

“Naco” Goldfinger’ın durumu tuhaftı ve bu hafta da olanlar oldu.

Río de la Plata’da tesadüfen bulunan 11 kokain paketinden ikisi.

Başlangıç ​​için Pazartesi günkü keşif tesadüfen yapıldı (belirtildiği gibi herhangi bir suç istihbaratı görevinden başlamamıştır). Uyuşturucunun yakınında herhangi bir sürat teknesi veya insan izine rastlanmadı. Kokain nehirde tek başına yüzüyordu, kulplarla paketlenmişti ve birisinin onu bir kanca ve halat gibi basit bir şeyle gemiye kaldırması için hazırdı.

Yeniden yapılandırılabilen dizi Zurna Dört aşaması vardı:

-Ayın 22’si Pazartesi günü saat 10:45’te “Gustavo U” tankeri Valiliğe durumu bildirdi. iki büyük turuncu paket La Plata yol kenarındaki Batı Bölgesi 2’de yüzüyordu. “Lago Colhue” sahil güvenliği oraya gitti ve onları sudan çıkardı: ilk paket Toplam ağırlığı 29.545 gram olan 25 somunikincisi de vardı 25 somun ve simüle edilmiş ağırlık, 28.895 gram.

Tanker "Gustavo U" Sudaki iki büyük turuncu topak hakkında Valiliğe bilgi verdi.“Gustavo U” tankeri, sudaki iki büyük turuncu paketi Valiliğe bildirdi.

–Keşif, su desteğiyle havadan arama yapılmasına yol açtı ve böylece Pazartesi günü saat 15:30’da Bahía Blanca sahil güvenliği şunu buldu: diğer yedi pakether biri aynı miktarda ekmekle, hepsi de benzer ağırlıkta.

-Arama devam etti ve saat 19.30’da onuncu paket aynı boyutlarda.

O zamana kadar yüzen kargo 289.635 grambirkaç değerinde olabilecek bir miktar Avrupa’ya 15 milyon dolar yatırıldı. Ancak ertesi gün olaylar devam etti:

Avrupa'ya yerleştirilen yaklaşık 300 kiloluk sevkiyatın değeri 15 milyon dolar.Avrupa’ya yerleştirilen yaklaşık 300 kiloluk sevkiyatın değeri 15 milyon dolar.

–Sabah, Punta Lara’daki Río de la Plata sahilinden geçen Buenos Aires’li bir polis çavuşu, kıyıya sürüklenen terk edilmiş bir çanta (veya paket) buldu. Vardı 20 kilodan fazla kokain. Aynı sevkiyatın parçası olduğu tahmin edilen soruşturmayı La Plata federal yargıcı Ernesto Kreplak da yürüttü.

Bırakma/bırakma

Modalite denir bırakmak/bırakmak kokain yüklü sürat teknelerini kullanmak ve onlarla okyanus geçişleri yapan gemilere ulaşmak kadar basit bir şeyden ibarettir. Karşılaşma tamamlandıktan sonra uyuşturucular halatlarla gemiye çekilerek saklanıyorlar. Varış noktasına ulaşıldığında ve gemi limana ulaşmadan önce aynı iş tersten gerçekleştirilir.

Arjantin Gümrüğü ve Narkosuç Savcılığı’nın (Procunar) bu olayın ardındaki komployu araştırmak için üzerinde çalıştığı ana hipotez buydu. 900 kilo kokain Avustralya Polisinin 25 Mayıs 2023’te kaçırdığı ve Arjantin’de yüklü olabileceğinden şüphelenildiği belirtildi. Teori, Amerika Birleşik Devletleri’nin kaçakçılık uzmanı kurumu olan İç Güvenlik tarafından sağlandı.

Kokain, “ST Pinot” gemisindeki suyla dolu bir balast tankındaydı. Gemi, Montevideo limanında onarımdan geçtikten sonra 9-22 Nisan tarihleri ​​arasında Arjantin’de kaldı. Önce 40.730 kilo soya unu yüklediği San Lorenzo Limanı’na (Santa Fe) demirledi ve yakıt ikmali yaptıktan sonra La Plata yol kenarında birkaç gün bekledi.

Müfettişler bir noktada uyuşturucunun gemiye yüklendiğine inanıyor. Gümrük, prensip olarak, geminin San Lorenzo Limanı’nda olduğu sırada olduğunu kabul etmiyor. Güvenlik kameralarını incelediklerini ve uyuşturucunun o sırada yerleştirildiğine dair hiçbir şeyin görünmediğini iddia ediyorlar.

Bu göz önüne alındığında geriye iki hipotez kalıyor. Birincisi: kokain Montevideo’dan Arjantin’e ulaştığında zaten “ST Pinot”un içindeydi. İki: La Plata yol kenarında bırakmak.

Bu son teoriyi destekleyecek pek çok emsal var ve geçen Pazartesi (22’si) olanlar ona daha da fazla destek veriyor.

ABD İç Güvenliği tarafından gümrük müfettişlerine sunulan fotoğraflarda 2023 yılında 900 kilo kokain içeren paketlerin bulunduğu görülüyor. halatlarla dolu. Bu, öncelikle yükün kaldırılması (bırakılması) ve daha sonra varış noktasına indirilmesi (bırakılması) anlamına gelir.

Naco Goldfinger’ın batmasıyla sonuçlanan sevkiyat 2021’de bu şekilde planlanmıştı. Ama daha fazla vaka vardı.

Ignacio Pardo Paso, daha çok bilinen adıyla "Patlamış mısır" Goldfinger, Los Fabulosos Cadillacs'ın eski saksafoncusu.  Fotoğraf Guillermo Rodríguez AdamiIgnacio Pardo Paso, daha çok “Naco” Goldfinger olarak bilinir, Los Fabulosos Cadillacs’ın eski saksofoncusu. Fotoğraf Guillermo Rodríguez Adami

Bir diğeri Mayıs 2022’de meydana geldi.

O zamanlar Avustralyalı yetkililer Brezilyalı dalgıcın cesedi bulundu ve ardından Arjantin’den gelen bir tahıl gemisinin dibine bağlı bir kokain sevkiyatı keşfettiler. Borges Martins olduğu belirlenen dalgıcın, kokaini kurtarma manevraları sırasında öldüğü sanılıyor. Avustralya Polisi 50 kilodan biraz fazlasına el koydu ama gerçekte 300 kilodan bahsediyorlar.

Bir tane daha: Haziran 2022’de Arjantin Donanma Bölgesi kaçırıldı 170 kilodan fazla kokain içeren altı torba Buenos Aires’in güneyindeki Coronel Rosales bölgesinin kıyısında yüzüyor. Olay, yetkililerin mürettebatsız, yarı sert bir teknenin gizemli görünümünü araştırdığı ve bir balıkçının uyuşturucu bulduğunu bildirdiği sırada meydana geldi. Her çantada yaklaşık 28 somun ekmek vardı ve bunlar Puerto Belgrano deniz üssü ile Villa del Mar tatil beldesi arasındaki haliçte yüzerken bulundu.

Sürüklenen uyuşturucu.  30 Haziran'da çantalarda 170 kilo yüzüyorduSürüklenen uyuşturucu. 30 Haziran’da çantalarda 170 kilo yüzüyordu

Bir şeyler kesinlikle kötü kokuyor ve birden fazla kaynak La Plata yol kenarında “kontrol eksikliğinden” bahsediyor.

2022’de yayınlanan “Atlantik boyunca Yasadışı Akışlara İlişkin Deniz Tehdidi Değerlendirmesi” konulu bir Avrupa Birliği raporu şu sonuca varıyordu: “Latin Amerika ve Karayip ülkeleri deniz tehditlerine karşı farklı yetenekler sergiliyor, ancak her iki bölge de Yasadışı ticaretle başa çıkmak için çok az kaynakları var. Güney Amerika’da Arjantin, Brezilya, Şili, Peru, Ekvador ve Kolombiya gibi ülkeler, kolluk kuvvetleri ile deniz ve hava gözetleme yetenekleri açısından teorik olarak benzer yetenekler göstermektedir. Ancak bu yetenekler, özellikle Brezilya, Ekvador ve Arjantin’de karasularındaki hareketleri izlemek için yeterli değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir