Psikotik kriz sırasında Malba’nın önünde polis memurunu öldüren adamın psikiyatristi beraat etti

Buenos Aires Sözlü Ceza Mahkemesi (TOC) 28 psikiyatristi temize çıkardı Üç yıl önce Palermo’daki Malba müzesinin önünde psikotik bir kriz sırasında Federal Polis ajanı Juan Pablo Roldán’ı bıçaklayarak öldüren adamın hikayesi.

Yargıç Carlos Rengel Mirat’ın kararı, “şu suçlarla suçlanan doktor Jorge Alberto Monforte’ye (71) düştü”kişinin terk edilmesi ve ardından ölüm“, hastası Rodrigo Roza’nın (51) zararına ve “kusurlu cinayet” polis memuru Roldán (33) tarafından.

“Oğlum yedi yaşında, yüzüne bakıp hayır demek zorunda kalacağım.”yoksa babasının ölümü için adaleti bulabildim mi?“dedi karardan sonra mahkeme salonunu ağlayarak terk eden Roldán’ın dul eşi Carolina Zambrano.

İddiaya göre, seyirciler arasında bulunan bir kişi Telambağırmak: “Haber burası, evladını yetim bıraktılar”.

Sanık, suçlayan taraflardan iki mahkumiyet talebiyle karşı karşıya kaldı.

Savcı Sandro Abraldes ise kendisini yalnızca polis memurunun ölümünden sorumlu tutarak üç yıl hapis ve sekiz yıl diskalifiye talebinde bulunmuştu.

Öte yandan, Roldán’ın dul eşinin avukat Ana Laura Palmucci öncülüğündeki şikayeti, ajanın ölümünden psikiyatristin sorumlu olduğu gerekçesiyle 10 yıl hapis ve 10 yıl daha diskalifiye edilmesini talep ediyordu. hastası Rodrigo Roza’dan.

Bunun yerine, Diego Maradona’nın ölümü davasında psikiyatrist Agustina Cosachov’u savunan savunma avukatı Vadim Mischanchuk, müvekkilinin beraatını istedi.

Dul kadının davacı olarak kendisini temsil eden avukatları, erişim sağlandıktan sonra karara karşı temyiz başvurusunda bulunacaklarını duyurdu. 3 Ekim’deki cezanın temelleri.

Polis memuru Juan Roldán, Malba’nın önünde öldürüldü.

Yargıç Rengel Mirat, Şubat 2021’de henüz kesinleşmemiş bir kararla sorgulanan plastik cerrahı dört yıl hapis ve beş yıl tıp mesleğinden men cezasına çarptıranla aynı kişi. Anibal LotockiMerhum model Silvina Luna da dahil olmak üzere dört hastanın “ciddi yaralanmaları” nedeniyle.

Psikiyatrist neyle suçlandı?

Davayı soruşturan savcı María Paula Asaro, davayı mahkemeye sunduğunda Monforte’nin 18-28 Eylül 2020 tarihleri ​​arasında hareket ettiğini öne sürdü. Bir psikiyatrist olarak yükümlülüklerini “ihmalkarlıkla ve göz ardı ederek” 2014 yılından bu yana tedavi ettiği ve “sürekli paranoid tipte şizofrenik bozukluk” tanısı koyduğu hastasıyla ilgili.

Video

Ölen polis memuru göğsünden kalp hizasında bıçaklandı.

İddianamede, psikiyatristin “bahsi geçen hastanın gerektirdiği acil, gerekli ve yeterli kontrolleri” göz ardı ettiği, kullandığı ilaçları kontrol etmediği ve bir dizi uyarı karşısında olası bir hastaneye yatış için acil değerlendirme talimatı vermediği belirtildi. Olaydan önceki günlerde aile üyelerinin endişelerini profesyonellere ilettikleri belirtildi.

İddia makamına göre, tüm bunlar “izin verilenin üzerinde bir risk artışı içeriyordu; bu da, bakımı altındaki söz konusu hastanın (Rodrigo Facundo Roza) kaderine terk edilmesi ve onu çaresiz ve korumadan yoksun bir durumda bırakması anlamına geliyordu. ölümüne yol açtı.”

Roldán’ın dul eşi Carolina, beraat kararını öğrendikten sonra. Fotoğraf: Luciano Thieberger

İddianameye göre, Roza o dönemde “kendisi ve üçüncü şahıslar için yakın bir risk” teşkil ediyordu ve “bu sonuçtan kaçınma yetkisini elinde bulunduran Monforte, bu sonucu etkisiz hale getirmeyi veya azaltmayı amaçlayan her türlü olumlu eylemi görmezden geldi.”

Ancak Buenos Aires TOC 28’in kararı bu suçlamaları dikkate almadı ve profesyoneli beraat ettirdi.

Roland’ın suçu

33 yaşında ve dört çocuk babası olan Roldán, 28 Eylül 2020’de saat 16.30 civarında, San Martín de Tours Caddesi ile Figueroa Alcorta Bulvarı’nın köşesinde, Latin Amerika Sanatı Müzesi’ne birkaç metre uzaklıkta öldürüldü. Buenos Aires.Aires (Malba).

Kaldırımda kahve içen bazı insanların önünde bağıran psikiyatrik sorunları olan bir adamın varlığı nedeniyle oraya gelmişti.

Federal Polis Atlı Polisi (PFA) karargahında görev yapan memur, Roza’yı caydırmaya çalışan aynı kuvvetten başka bir meslektaşı ve Şehir Polisinden iki meslektaşıyla birlikte geldi.

Juan Pablo Roldán, Malba’nın önünde öldürüldü. 34 yaşındaydı.

Bu sırada bölgeye yerleştirilen kameraların kaydettiği bilgilere göre, Roldán, sırt çantasında taşıdığı bıçakla kendisini 4 kez bıçaklayan adamın saldırısına uğradı, kendini savununca polis memuru tarafından vuruldu. bunun için her ikisi de yaralandı ve kısa süre sonra öldü.

PFA ajanı, Chacarita mezarlığına onurla gömüldü ve Güvenlik Bakanlığı tarafından otopsi sırasında müfettiş rütbesinden müdürlüğe terfi ettirildi.

Télam’dan gelen bilgilerle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir