Ponzi yöntemiyle 50 kişiyi dolandırıp 1 milyona yakın dolar aldılar

San Isidro adalet sistemi, Ponzi tipi bir plan kuran dolandırıcılardan oluşan bir çeteyi dağıtmayı başardı. 50’ye yakın kişiyi aldattı ve neredeyse bir milyon dolar ortadan kayboldu.

Bu, sosyal ağlar aracılığıyla faaliyet gösteren ve 200 milyona kadar kâr vaat eden Real Capital firmasıdır. Dolar bazında aylık yüzde 12kripto para birimleri ve inşaat alanındaki iddia edilen yatırımlara dayanmaktadır.

Grup daha sonra düştü sekiz eşzamanlı baskın Buenos Aires Şehri ve Eyaleti arasında. Duruşma emri, San Isidro Siber Suç Soruşturmalarında Uzmanlaşmış Mali Birimden (UFEIC) sorumlu savcı Alejandro Musso tarafından verildi.

Neredeyse üç ay süren bir soruşturmaydı ve sonuçlandı. en az dört kişinin tutuklanması, dolandırıcılık ve yasa dışı ilişki kurmakla suçlandı. Kendilerini aradılar “Güvenilir ortak.”

“Dün özerk Buenos Aires şehri, San Fernando ve Quilmes’te sekiz baskın düzenlemek mümkün oldu; bunun sonucunda dört kişi tutuklandı ve bu süreçte şimdilik 50 kurbanı dolandırmayı başardılar. Buenos Aires Haber ve Güvenlik Bakanı Gustavo Coria bir basın toplantısında şöyle konuştu: Tahmini miktarı yaklaşık bir milyon dolar.

Musso ise “Ponzi şeması, insanların manevrayı en baştan kurbanların sermayesini almayı düşünerek tasarladıkları bir yatırım planıdır” dedi.

Çetenin faaliyet gösterdiği Real Capital ofisi

“Farklı yerlerden gelen yatırımlarla tatlandırıyorlar, yaptıkları teklif kiralar %8 ila %12 arasında aylık dolar cinsinden; Bu, insanların yoğun bir şekilde sermayeye girmesine neden oluyor, bunu zaman içinde sürdürüyorlar ve sonuçta ortaya çıkan şey, bu durumda kripto para birimleri yoluyla bu sermayenin aniden geri çekilmesi oluyor” diye ekledi.

“Kripto para birimlerinin sahte anonim olması ve takip edilmesinin zor olması dışında sorun, bu insanların bunu en başından beri tasarlamış olmaları ve dolayısıyla çıkarma sistemini oldukça iyi tasarlamış olmalarıdır.”

Bu vakada “baskın yapıldığında tespit edilen ve yeniden inşa edilen şeyin merkezi olmayan kripto para cüzdanlarıKurbanlardan ele geçirdikleri paraya dönüşen kripto paraları filtreledikleri ancak bu olayda ele geçirilemediği açık. Kaçış planlarını yaptılarbunu gizleyebilmek için farklı kripto para birimi düğümlerinden, kripto para birimi cüzdanlarından geçiyordu.”

“Bu konuda bazı araştırmalar yapılıyor ama Sermayeyi geri kazanmak zor olacak“Gerçek bu, çünkü ilk manevralar bu şekilde olduğunda planlar ne yazık ki oldukça etkili oluyor.”

Bu bağlamda, “Dolar üzerinden kâr elde etmenin ve bu şekilde çarpmanın kolay olduğunu düşünen insanlara, yani parlayan her şeyin elbette altın olmadığını, yani biz bir olmak zorundayız” uyarısında bulundu. Sermayemizi almaya çalışan bu açgözlü insanlara karşı pek dikkatli değiliz.

Bu arada Bakan Coria, “muhtemelen bu vakanın yayılmasıyla daha fazla vaka ortaya çıkabilir mi?” diye ekledi.

“Savcılıkla birlikte sadece bu davada değil, daha önce yürüttüğümüz birçok davada da çok profesyonel ve çok ciddi bir şekilde çalışıyoruz ve şu anda çeşitli davaları soruşturma sürecindeyiz.” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir