Polise daha fazla destek, meşru savunma ve gizli ayrıcalıklara son verilmesi

Başkan Javier Milei ve tüm bakanlarının olağanüstü oturumlarda görüşülmek üzere Kongre’ye gönderdiği Torba Devlet Reform Yasası’nda güvenlik ve savunmaya ayrılmış bir bölüm bulunuyor.

Burada öne çıkan husus, Ceza Kanunu’nda otoriteye karşı gelme suçunun cezalarını ağırlaştıran ve aynı zamanda meşru müdafaa kavramının geçerli olduğu davaları genişleten değişikliklerdir. Yani polis memura saldıranlara daha ağır yaptırımlar uyguladığı için polise daha fazla destek veriliyor.

Torba yasa aynı zamanda bir suç veya şiddet eylemiyle karşı karşıya kaldıklarında kendilerini savunan ve ceza davasıyla karşı karşıya kalan vatandaşlar üzerindeki baskıyı da hafifletiyor. Son yıllardaki bazı dikkate değer vakalar arasında San Martín’den doktor Lino Villar Cataldo, Zárate’den kasap Daniel “Billy” Oyarzún veya Quilmes’li demirci Jorge Adolfo Ríos’un vakaları yer alıyor.

Ama dahası da var: Güvenlik ve savunmaya ayrılan bölümün ilk maddesinde 21.770 sayılı Kanunun yürürlükten kaldırılması öneriliyor. Öncelikle rakam hiçbir şey söylemiyor ama bu kuralın neyle ilgili olduğuna bakıldığında Buenos Aires Eyaleti’nde gözden kaçacak bir kural değil.

Bu, 1978’de son askeri diktatörlük döneminde imzalanan ve bugüne kadar yürürlükte olan gizli bir yasadır; “Buenos Aires Eyaleti Polisine, önceden doğrulama yapılmaksızın ve bu tür bir “karakterizasyonun” unsurları ifade ettiği koşullar altında gizli güvenlik malzemesi olarak ithalat yapma yetkisi verir. , ekipmanı ve/veya işletimi için amaçlanan malzemeler ve/veya açıkça özel ekipman.

Aynı zamanda Bonaerense’yi, “Madde 1’de izin verilen koşullar altında gerçekleştirilen ithalatlarda herhangi bir nedenle vergilendirilmesi gereken diğer vergi, katkı veya harçların yanı sıra” ithalat vergilerinin ödenmesinden de muaf tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir