Nazi propagandasının başını başka kelimelerle ifade eden kokain baronu

Profil açıldığında Delfin Castedo (56) Sosyal ağ Facebook’ta görünen ilk şey onun yüzü değil (sol tarafta daha küçük olan). Ekranı dolduran görüntü ise Joseph GoebbelsPropaganda Bakanı Adolf Hitlerve tarihi sloganı: “Yalan, yalan, yalan, bir şeyler kalacak. Yalan ne kadar büyük olursa o kadar çok insan inanır.“.

İfade özenle seçilmişti. Ağlarda, Castedo Haberin kendisine yönelttiği tüm suçlamaları tekrar tekrar reddediyor 10 yıl boyunca kaçak kaldıktan sonra 2016 yılında tutuklandı. Medyayı da hedef alıyor ve onları yalan söylemekle suçluyor.

Delfín Castedo’ya yöneltilen en önemli suçlamalardan ikisi, son 20 yılda ülkeye en fazla kokain taşıyan kaçakçı olmak ve aynı zamanda bıçaklama emrini vermek. Liliana LedesmaBolivya sınırındaki yollardaki tekelini kınayan Salta’lı küçük bir kırsal üretici.

Castedo ve tarihi avukatı Mariano Álvarez yıllardır dosyalar üzerinde mücadele ediyor olsa da bu hafta onlar için özellikle yoğun geçecek. Álvarez, “Son aşamaya gelen iki dava var. Ancak ikisinde de müvekkilim aleyhine delil gösterilmedi, kendisi de uyuşturucu kaçakçılığından mahkumiyeti yok.” dedi. Zurna.

Bir yandan, bu Salı günü La Plata federal mahkemelerinde Delfín Castedo ve kayınbiraderi (kız kardeşinin kocası) Mario Morfulis’in (54) suçlandığı duruşmanın tartışmaları başlayacak. Eylül 2022’de park halindeki Toyota Hilux kamyonunun içinde kaçırılan 120 kilo kokain tedarikçileri Avenida 9 de Julio’da bir yer altı garajı.

Delfin Castedo tutuklandığında.

Öte yandan Çarşamba günü hem Delfin hem de “Ula” lakaplı kardeşi Raúl (41), Liliana Ledesma’nın (37) işlediği suçla ilgili olarak Oran Federal Mahkemesi’nde açılan soruşturmada ifade verecek. Her iki durumda da Castedo’lar Zoom üzerinden sanal olarak duruşmalarda olacak. İkili, Ezeiza Cezaevi Kompleksi I’in 6. Modülünde hapsedildi. Kurtarmaya çalışacaklar korkusuyla onları oradan hareket ettirmiyorlar.

Hem Delfín’in hem de “Ula”nın zaten Arjantin’de cezaları var. Aralık 2021’de – bir yıl süren tartışmaların ardından – Salta Federal Sözlü Mahkemesi, Birinciye 16, ikinciye 9 yıl hapis. Suç, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklamaya adanmış yasadışı bir derneğe katılmaktı. Bu nedenle savunma, doğrudan “narkos” suçundan mahkum edilmediklerini ileri sürüyor.

Beyaz arkaplan

En yüksek saflıkta yüz on iki kilo kokain (uzmanlara göre %92,4). Uyuşturucu kaçakçılarının hareketini gizleyen bir hafta sonu yasama seçimleri. Lüks mahallelerde yaşayan bir grup Kolombiyalı ve onlara manevi ve maddi açıdan rehberlik eden Evanjelik bir papaz.

Bu, Ekim 2013 sonunda Lomas de Zamora Federal Haberi’nde Buenos Aires’in katılımıyla başlatılan “Luis XVI Operasyonu” (“Beyaz Fon” olarak da bilinir) davasının yalnızca bir kısmıdır. , Federal ve bir Sergio Berni Milli Güvenlik Bakanlığı’nda ikinci olarak yetkilendirildi.

Saltalı uyuşturucu baronları Raúl “Ula” ve Delfín Castedo kardeşler, kırsal kesimde yaşayan küçük bir üreticinin öldürülmesi emrini verme suçundan yargılanıyor.

Uyuşturucunun tedarikçisi olan ve belki de ülkenin en büyük kokain toptancısı olan Delfín Castedo, 2019 yılında tutuklandı. Bir örnek: “Beyaz Karbon” operasyonunda ele geçirilen tonlarca kokainin arkasında onun olduğundan hep şüpheleniliyordu. Uyuşturucu avukatı bu davada mahkum edildi. Carlos Salvatore (2018’de öldü), farklı davalarda Castedo’nun savunucusuydu.

“Fondo Blanco” adlı ilaç Perulu üreticilerden satın alınarak önce Bolivya’ya götürülmüştü. Oradan Salta eyaletine gitti ve burada polisin Buenos Aires şehir merkezinin kalbinde, Cerrito ve Paraguay’da girişi olan yer altı garajında ​​ele geçirdiği Hilux’a yüklendi. Planın onu Avrupa ve Okyanusya’ya götürmek olduğuna inanılıyor.

Carlos Salvatore 2018’de öldü.

Son aşamasına gelen davanın yarısı kokain kaçakçılığıyla, diğer yarısı ise uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen paralarla yapılan kara para aklamayla ilgili. Her birinin sanıkları var ve toplamda 17 kişi var.

Delfin Castedo, kayınbiraderi Mario Morfulis ve oğlu Oscar Matías Morfulis de uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanıyor. Delfín’in savunucusuna göre “o sadece Morfulis ile olan ilişkisi nedeniyle bu duruşmada yer alıyor. Ona karşı hiçbir delil yok“.

Havacılık öğrencisi ve çok dil bilen Kolombiyalı Andrés Sánchez Gálvez (İngilizce, Fransızca ve Mandarin konuşuyor), John Hamilton Rojas Núñez (“El Piloto” olarak biliniyor) ve Blanca Irene Rojas Núñez aynı suçtan yargılanıyor.

Kara para aklama suçundan diğerlerinin yanı sıra Evanjelik papaz David Acevedo Muñoz, Grajales’in annesi Mariela Grajales Gómez ve onların iki çocuğu (John Eduard ve Reymond Antony) ve Jesús Antonio Yepez Gaviria’nın evli çifti de var. ve Claudia Natalia Arias Celis, Los Castores mahallesinin sakinleri, Nordelta. Her ikisi de ortaklarıyla birlikte davada yargılanan ancak hâlâ duruşma aşamasını bekleyen mimar Walter Mosca’nın ana bağlantısı.​

Liliana Ledesma’nın öldürülmesi

Liliana Ledesma, 21 Eylül 2006’da Salvador Mazza’da (Salta) tehlikeli bir köprüde bıçaklanarak öldürüldü. İddia makamına göre cinayetin emrini Castedo’lar veriyordu.

Bu durumda zaten vardı dört ömür boyu hapis cezası materyal yazarları için. Karar 2010 yılında Casimiro “Nene” Torres, Lino Ademar “El Chaqueño” Moreno, Aníbal Tárraga ve María Gabriela Aparicio aleyhine verilmişti. İkincisi, 2013’teki ölümüne kadar Castedos’un ana ortağı olan eyalet milletvekili Ernesto Aparicio’nun kız kardeşiydi.

Liliana Ledesma için adalet talep eden yürüyüşlerden biri.

2010’daki bu karar birkaç hafta önce tekrar haberlerde yer aldı çünkü o dönemde hüküm giymiş olanlardan biri, Lino “El Chaqueño” MorenoHaberin izin verdiği geçici bir ayrılıştan dönmeyince kaçtı.

Salta Cezaevi Hizmetinin resmi geçmişi, 18 Haziran Pazar günü öğleden sonra Reynaldo Ruiz’in Orán’ın 3 Nolu Biriminde göründüğünü söylüyor. Adam, yeğeni Lino Ademar Moreno’nun (42) sabah saat 11’de Dorrego Caddesi’ndeki evinden çıktığını ve geri dönmediğini bildirdi. Yeğeninin yasal vasisi olan adam, akrabasının sırt çantasını teslim etti, arkasını döndü ve gitti.

Kaçış, meydana geldikten haftalar sonra resmiyet kazandı ve Ledesma davasının geçmişine bir şüpheli olay daha eklendi. Aslında, Duruşmaya 7 kez ara verildi.

Uyuşturucu kaçakçılığı uzmanlarının hiç şüphesi yok: Delfín Castedo Arjantin’deki en büyük uyuşturucu kaçakçılarından biri ve diğer patronlar gibi gücü parmaklıklar ardında da varlığını sürdürüyor. Onun klanı korkulacak bir şeydi ve hala da öyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir