Narkotik, şaman olan ve şimdi hapishanede hastaları tedavi eden cumbia yapımcısı “Beto”

21 Haziran 2023 Çarşamba günü öğle saatlerinde Peugeot Partner ambulansı Salta’daki Güemes hapishanesinin araç kontrol noktasına ulaştı. İçeride sürücünün yanı sıra bir hemşire, 53 yaşında bir kadın ve onun 14 yaşındaki kızı da vardı; ciddi gelişim geriliği olan ve durumu mekanik solunum desteği alacak kadar kritik olan bir kişi vardı.

Kadın, kapıdaki gardiyana, tutukluyu ziyaret etmek için orada olduğunu anlattı. Basimiani, Raúl Narciso, bir arkadaş olarak”. Ancak işler karmaşıklaştı: Durumu nedeniyle kız ambulansla gitmek, sedye ve hemşireyle birlikte aşağı inmek zorunda kaldı. Ancak anne herhangi bir sağlık raporu getirmemişti.

Son olarak, insani nedenlerden dolayı Federal Cezaevi Servisi (SPF) grubun girişine izin verdi ve “olağanüstü ziyaret” Bayanlar.

Her şey bir dizi iç iletişimle kurulmuştu; bugün, yeni yılın ortasında, orta güvenlikli hapishanede olup biten tuhaf ve düzensiz şeylerin bir göstergesi olan iletişimler. “El Señor Fusil” olarak bilinen Patricio Ruiz Díaz (45) kaçtı.

21 Haziran ziyareti aslında bir “istişare”ydi. Raúl Narciso “Beto” Basimiani (58) – Santa Fe’den cumbia dünyasında deneyimi olan ve uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırılmış bir adam – NOA Cezaevi Kompleksi III’ü ofisi olarak kullandı.

“Beto” Basimiani’nin 2024 yılında, partnerinin 7 ve 13 yaşlarındaki iki kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla suçlandığı sözlü duruşmayla karşı karşıya kalması gerekiyor.

Her ne kadar hiçbir zaman böyle bir profile sahip olmasa da, son yıllarda bir şifacı, bir şaman olmuştu ve onu Fonksiyonel Sektör IV’ün Pavyonu A’da görmeye gelmesi gereken “arkadaşların” listesi giderek büyümeye başlamıştı.

Hikaye, Güemes hapishanesinin kubbesinin araştırılmaya başlandığı ve sonunda dışarı atıldığı 2024 yılının ilk saatlerinde ortaya çıktı. “Bay Fusil”in sadece bir pense ile silahlanmış skandal kaçışı.

Ruiz Díaz davası pek çok konuyu ön plana çıkardı: hapishanedeki yolsuzluk, tehlikeli mahkumların geçirgen hapishanelerde barındırılmaması için bir protokole duyulan ihtiyaç (3. seviye) ve mahkumların cep telefonlarından – vakada olduğu gibi – her şeye kolaylıkla ulaşabilmesi “Beto” Basimiani’nin yasadışı olarak tıp uygulamak için rahat bir yer.

"Bay Tüfek"Yılbaşı için Salta'da inanılmaz bir kaçışın kahramanı.“El Señor Fusil”, Yeni Yıl için Salta’da inanılmaz bir kaçışın kahramanı.

Güemes, kötü muamele ve yasadışı kısıtlamalardan yolsuzluk eylemlerine ve firarlara kadar her türlü şikayetin zaten yaşandığı federal bir hapishane – aslında bir kompleks -. Bu bakımdan diğer yerel veya federal ceza infaz kurumlarından hiçbir farkı olmadığını söylemek gerekir.

Ekim 2023’te Salta Mali Birimi’nden bir ekip kompleksi ziyaret ederek 288 yerde 412 erkek mahkûmun bulunduğunu, bunların %22’sinin özellikleri gereği orada olmaması gerektiğini bildirdi.

Düzensiz durumlar günlük hayatta o kadar somutlaşmış durumda ki, Ruiz Díaz’ın kaçış skandalına rağmen, 11 Ocak Perşembe günü, SPF başka bir kaçış girişimini iptal etmek zorunda kaldı.

Cep telefonları ve güçlendirilmiş çevre

Bilgiler SPF’nin “İstihbarat” alanından geldi (cadılar gibi “Yok ama bazıları var.Geçen haftanın ortalarıydı. Üç mahkumun III NOA Cezaevi Kompleksi’nden (halk arasında “Güemes hapishanesi” olarak bilinir) kaçmayı planladıkları ve tüm planı koordine etmek için cep telefonlarına sahip oldukları söylendi.

Bilgi soruşturmaya tabi tutuldu, federal savcı Carlos Amad’ın eline bırakıldı ve 11 Ocak Perşembe gecesi bir dizi önlemi tetikledi: Kompleksin yeni müdürü tarafından gece araması emri verildi ve hapishanenin çevresi güvenlik önlemleriyle güçlendirildi. her ihtimale karşı polis memurları.

Federal Cezaevi Kompleksi III, General Güemes, Salta'da.Federal Cezaevi Kompleksi III, General Güemes, Salta’da.

İkisi ortak alanlarda ve biri söylentiye göre kaçacak olan üç mahkumdan birinin elinde olmak üzere toplam üç cep telefonuna el konuldu: José Mauricio Canillas (47)Salta Federal Mahkemesi tarafından uyuşturucu kaçakçılığı organizatörü olarak iki davada mahkum edildi. Birinde sekiz yıl, diğerinde ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Partiye katılacağı söylenen bir diğer tutuklunun da kimliği belirlendi. Federico Rolando González (39)Nisan 2022’de uyuşturucu kaçakçılığı suçundan tutuklandı ve dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak bahsi geçen üçü arasında en tuhaf hikâyeye sahip olanı Claudio Tarraga (32)kız kardeşinin oğlu olan yeğeninin de dahil olduğu bir kaçırma olayına karışmıştı.

Kendisini 2022’de 10 yıl hapis cezasına çarptıran Haber’in kararına göre Tárraga, esir tutulan, kötü muameleye maruz kalan ve kendisine yalvaran bir video çekmeye zorlanan 28 yaşındaki taksi şoförü Carlos Pellegrino Argañaraz’ın gaspla kaçırılmasının arkasındaydı. serbest bırakılması için ailesine 28 bin dolar ödedi.

Video, kaçırılan kişinin annesi Irene Santa Tárraga tarafından yayınlandı ve taksi şoförünün panik halinde olduğu görüldü. “Lütfen, parmağımı kesmek üzereler, kulağımı kesecekler.. Oynamıyorlar. Parayı alabiliyorsanız alın ve bu insanlara ödeme yapın. En azından oğlum için bunu yap“Pellegrino çekimler sırasında yalvardı.

Video

Bir kişi kaçırılarak Bolivya’ya götürüldü. Kaçıranlar çaresizce yardım isteyen kurbanı serbest bırakmak için 28.000 dolar istiyor.

Görünüşe göre Pellegrino sınırın Bolivya tarafındaydı ve dikkatsizlik nedeniyle onu hareket ettirdiklerinde kaçtı. Adam yardım bulana kadar iki gün boyunca dolaştı. Böylece amcası ve diğer üç suç ortağı yakalandı ve bu olay birkaç gün sonra Neuquén’de gerçekleşti.

Şimdi González, Canillas ve Tárraga başarısız kaçış nedeniyle soruşturuluyor. “Beto” Basimiani’nin durumuyla ilgili olarak, danışılan kaynaklara göre, “Bay Fusil”in kaçışı onun şifa işini mahvetti.

Şimdilik 2024 yılı onun için başka bir nedenden dolayı zor: Suçlandığı sözlü duruşma. partnerinin 7 ve 13 yaşlarındaki iki kızına cinsel istismar iddiası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir