Leonardo Fariña’nın tutuklanmasını ve “K para yolu” nedeniyle hapis cezasına çarptırılmasını istiyorlar

Federal savcı Abel Córdoba bu perşembe günü eski finansörün derhal tutuklanmasını talep etti Leonardo Fariña cezasını çekmek üç yıl altı ay hapiskara para aklamak için etkili bir şekilde.

Savcının talebi, Fariña’nın Gümrük ve Federal Polis tarafından Buenos Aires’in Belgrano semtindeki bir “mağarada” yürütülen bir prosedür sırasında gözaltına alınmasının ve burada 500 milyon dolar içeren kutu ve valizlerin ele geçirilmesinin ardından geldi.

Fariña, son haftalarda dövizin ticarileştirilmesine ilişkin kontrol işlemlerinin ardından ekonomik ceza hakimi Pablo Yadarola’nın emriyle gözaltına alındı.

Bu tutuklamanın ardından savcı Córdoba, Federal Sözlü Mahkeme’ye4 şu şikayette bulundu: tutuklamaya karar verin ve cezasını çekmesini sağlayın.

Fariña cezasını şartlı olarak çekiyorelektronik halhalını bu yüzden takıyordu.

İş adamı Lázaro Báez’in karıştığı davalarda “sanık işbirlikçi” kara para aklama suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve serbest bırakıldı.

Báez’i 12 yıl hapis cezasına çarptıran Federal Sözlü Mahkeme 4, Fariña’ya, Escobar’ın Buenos Aires bölgesindeki evinden 150 kilometrelik bir yarıçap içinde hareket etme yetkisi verdi.

Bu anlamda savcı, Fariña’nın “Haberin eyleminden kaçabilmek için her türlü kontrolün dışında yeterli ekonomik araçlara erişimi olduğunu” savundu.

Ayrıca, “şu anda sanık statüsünü paylaştığı çeşitli kişilerle bağlantıları” bulunduğunu, ancak kara para aklama manevrası nedeniyle “yeni mahkûmiyet beklentisinin” de eklendiği soruşturmayı engelleme riskinin bulunduğunu belirtti. Uruguay’daki El Entrevero sahasının satın alınmasında ve bu diğer nedenden dolayı ekonomik ceza yargılamasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir