“Lanet Polis”, 200 kurşunla ve yarı adaletle infaz

10 Ocak 1994'te, sivil kıyafetli 11 Buenos Aires polisi, kimliği belirlenemeyen beş arabayla, kendileri için çalışan ve tugaydan bağımsız olmak isteyen bir çeteyi pusuya düşürmek için ava çıktı. O çağrının zamanlarıydı”Lanet polis“ve bu özel polis memurları korkunç Lanús Tugayı'na mensuptu. Juan José RibelliAMIA saldırısı nedeniyle tutuklandı ve daha sonra beraat etti.

Planları onları öldürmekti ama yanlış hedefi hedef aldılar. Orijinal avlarından ikisini öldürmenin yanı sıra (uzmanlara göre 200 kez ateş ettiler), Kitapçı Edgardo Cicutín'i (34) ve remisero Norberto Corbo'yu (32) vurdular..

Cicutin, polisin aradığına benzer bir arabanın (bir Dodge 1500) yanındaydı. Claudio Antonio Diaz (hayatta kalan tek kişi, o sırada 35 yaşında). Corbo, suçlular için şoför olarak tutulmuştu ve bir Peugeot 505 kullanıyordu.

Bu Çarşamba gününün en simgesel vakalardan birinin 30. yıldönümünü kutlaması inanılmaz görünüyor “kolay tetik” Arjantin'in ve aynı zamanda polis memurlarının – mahkum olmalarına rağmen – özgür kal.

İlk başta olaya karışan 11 polis memurundan yalnızca yedisi mahkemeye çıktı: üçü öldü ve bir diğeri zihinsel engelli. O dönemde hepsi görevden alınmıştı ancak durumları 2013 yılında Buenos Aires Yüksek Mahkemesi tarafından tersine çevrildi.

Video

Birkaç satırla şöyle anlatılırsa gerçek dışı gibi görünüyor: Sivil kıyafetli 11 Buenos Aires polisi, kimliği belirlenemeyen beş arabaya binerek, kendileri için çalışan ve tugaydan bağımsız olmak isteyen bir çeteyi pusuya düşürmek için ava çıktı. Planları onları öldürmekti ama yanlış hedefi hedef aldılar ve asıl mahkumlarından ikisini öldürmenin yanı sıra (uzmanlara göre 200 kez ateş ettiler), kitapçı Edgardo Cicutín'i (34) ve remisero Norberto Corbo'yu (32) da vurdular. ), kimin bununla hiçbir ilgisi yoktu.hesaplamayla. Clarín adına polis davalarında uzman gazeteci Viriginia Messi'nin anlattığı Wilde Katliamı'nın tüm hikayesini öğrenmek için videoyu izleyin.

Mahkum olanlar Marcos Ariel Rodríguez, Marcelo Daniel Valenga, Hugo César Gatto, Pablo Francisco Dudek, Eduardo Gómez, Roberto Oscar Mantel ve Osvaldo Américo Lorenzón'du.

Devletin sorumluluğu

10 Kasım'da Arjantin Devleti sorumluluğunu kabul etti Wilde Katliamı'nda.

Dostane anlaşma, dönemin İnsan Hakları Bakanı Horacio Pietragalla ve Edgardo Cicutín'in dul eşi Raquel Gazzanego tarafından imzalandı.

Claudio Díaz ve kitapçı Edgardo Cicutín'in seyahat ettiği Dodge 1500'deki polis kurşunlarının izleri.

Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesi (IACHR) önündeki anlaşma, kurumsal şiddete karşı bir yasanın yaptırımını içeriyor. Onun imzası polis tarafından öldürülenlerin yakınları için sevinç kaynağı oldu.

Ama öyleydi yarım mutluluk.

Aralık 2022'de polis memurları, tamamlanması neredeyse 29 yıl süren sözlü duruşmada 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Lomas de Zamora 3 Nolu Sözlü Ceza Mahkemesi Karar Buenos Aires Yargıtay tarafından onaylanıncaya (veya onaylanmayana) kadar tutukluluğunu askıya aldı..

Şu anda hem şikayetlerin temyizleri hem de savunmalar Buenos Aires Yargıtay'ın 3. odasında bulunuyor ve burada tarafların şahsen duruşması için tarih belirleniyor. önümüzdeki 21 Mart.

Cicutín'in dul eşi Raquel Gazzanego ve diğerlerinin yanı sıra Claudio Díaz'ın Aralık 2022'deki Wilde Katliamı kararı sonrasındaki sevinci. Fotoğraf: Luciano Thieberger.Cicutín'in dul eşi Raquel Gazzanego ve diğerlerinin yanı sıra Claudio Díaz'ın Aralık 2022'deki Wilde Katliamı kararı sonrasındaki sevinci. Fotoğraf: Luciano Thieberger.

Bekleme sırasında – ve Arjantin Devleti tarafından imzalanan dostane çözümden sadece dokuz gün sonra – Lomas'ın TOC 3'ü tartışmalı bir karara imza attı: hüküm giymiş polis memurlarından birinin Córdoba'ya taşınmasına izin verildi.

Mesele şu ki, o sıradan bir polis memuru değil. Bu eski onbaşı Marcos Ariel Rodríguez. 20 yıldır kaçaktı Tam olarak Córdoba'da, La Falda kasabasında saklanmayı başardığı için teşekkürler.

Savcının desteğini alan hakimlerin iddialarına göre Rodriguez, sefalet içinde, yaşayacak hiçbir yeri yok ve sağlık sorunları yaşıyor. Bu yüzden ona çocuklarından biriyle birlikte Valle Hermoso'daki Villa San Antonio'ya taşınmasına izin verdiler.

17 Eylül 2014'te Havaalanı Güvenlik Polisi'ne (PSA) bağlı bir taktik grubu, Córdoba şehri La Falda'da küçük bir mini markete baskın yaptı ve tezgahın arkasında söğüş kesen tombul bir adamın etrafını sardı.

Video

Marcos Rodríguez bir polis karakolundan yaya olarak kaçmış ve 2014 yılında La Falda'da Havaalanı Güvenlik Polisi (PSA) dedektifleri tarafından tutuklanmıştı. Şimdi, trajediden 28 yıl sonra, Haber onu serbest bırakmaya karar verdi.

Orada onu bir minibüse bindirip kelepçeleyerek götürdüler. Eşi ve iki çocuğuyla 20 yıl boyunca komşu gibi yaşayan bu tüccar, aslında Wilde Katliamı'ndan kaçan Buenos Aires polis memuru Marcos Ariel Rodríguez'di.

Rodríguez 2014'te gözaltına alındı, ancak 26 Temmuz 2019'da kendisine “ev hapsi” verildi ve daha sonra – Mart 2022'de – serbest bırakılması Lomas de Zamora Temyiz Mahkemesi tarafından imzalandı.

“Wilde Katliamı Arjantin Haberinde adaletsizliğin sentezi. Üzerinden 28 yılı aşkın süre geçmesine rağmen hâlâ nihai bir karara varamadık. Burada kesin olan tek şey, üzerinden neredeyse 30 yıl geçmesine rağmen mağdurların adalet talep etmeye devam ettiğidir” diye özetledi. Zurna Gustavo Romano Duffau, davanın ilk dakikasından itibaren davacı avukatı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir