Kuzey Arjantin’in en çok aranan kaçaklarından biri haline gelen bagayero “El Gringo” Palavecino: “Her şey için beni suçluyorlar”

Cuma günü Salta kentinde basın toplantısı yapıldı: “Oran’da (280 km kuzeyde) organize suç öncelikli olarak gündeme gelmeli. Siyasi bir konu haline geldi: uyuşturucu kaçakçılığı, kiralık katiller, “meksikalılar”, şiddet içeren soygunlar. İlerlemesini durdurmak için ciddi adımlar atmalıyız. Salta Eyaleti Başsavcısı Pedro García Castiela, “Haber olarak görevimizi yerine getiremezsek, Rosario’dakine benzer durumlara düşme riskiyle karşı karşıya kalırız” dedi.

Oran “sıcak” bir bölgedir çünkü burası bir şehrin girişidir. ülke geneline dağıtılan kokainin büyük bir kısmı. Bolivya üretici bir ülke ve onun “küçük” kuruluşları Arjantin’e kargo geçiş işinin sahipleri. Bunu Oran’a 50 kilometre uzaklıktaki Aguas Blancas şehri aracılığıyla yapıyorlar. Kuzey Arjantin’in bu köşesinden, yerel çeteler onu diğer eyaletlere taşımakla görevli. Bu nedenle “mexicaneadas” (çeteler arasında kargo hırsızlığı) ve sözleşme suçları yaygındır.

García Castiela, hem özel evinde hem de çalıştığı kamu binasında gözaltının güçlendirilmesini talep ettiğini bildirmenin yanı sıra, şunları söyledi: Cristian “El Gringo” Palavecino. Bunu şöyle sundu”“Kuzey Arjantin’in en çok aranan kaçağı”. Bunu “organize suç” örneği olarak gösterdi ve şunu ekledi: “Bu, birçok soruşturmanın ortak paydasıdır.”

Palavecino, 2017’den bu yana bir cinayete “gerekli katılımcı” olmakla suçlanan bir kaçaktı. Saklandığı yerlerden birinin dekorasyonunu kapatmak için arka planda yeşil bir şapka ve beyaz bir bez giyerek, video görüşmesini kabul ediyor. Zurna. Açıklığa kavuşturduğu ilk şey geçmişidir: Biri küçükken bisiklet çalmaktan ve bir kasabada ve bir çetede yaralanan bir soygundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Onun kurbanları Kolombiyalı kredi verenler. Bıçaklarla saldırdılar.

“Savcı polisten ve çevresindekilerden korkmalı. Kim olduğunu bilmiyorum. Adımı söylediğini söylemeden önce tanımıyordum. Beni delil olmadan tetikçiliğe ve soyguna bulaştırıyorlar. Oran’da olup biten her şeyin suçlusu benim” diyor kokaini çiğnerken.

Ona göre hapishaneden çıktıktan sonra Oran’lı birçok eski hırsızın izinden gitti: Bolivya sınırındaki Aguas Blancas bölgesine geldi ve bir hırsız oldu. bagayero. Giysileri, lastikleri, yiyecekleri ve bir ülkeden diğerine sipariş edilen her şeyi geçti. “Bu iş sayesinde araziyi, motosikletimi satın alabildim, işyerimi açabildim ve bugüne kadar 130 çocuğun yemek yediği bir yemek odası açabildim. Polis ilerlememe kızmaya başladı. Ellerinde benim aleyhimde delil varsa bıraksınlar. onlara gösteriyorlar” diyor. Eşi de bu süreçte kendisine eşlik etti. Bu aktiviteyi kendisine öğrettiğini iddia ediyor. Halen işin içindedir. O gelirle destekliyor.

Palavecino bir bagayero olarak başladı ve şimdi soygunlarla, suçlarla ve Oran’da hesaplaşmakla suçlanıyor.

“El Gringo”, onunla olan bağlantısından dolayı “adlandırılmaya” başlandı. Ricardo “El Coya” Rojas. 2017 yılında “El Coya” uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle hapse atıldı. Yargıç’a göre, tutulduğu yerden Raúl Martínez’in suçunu ve Adrián Gerónimo’ya (altı kez vuruldu) silahlı saldırıyı organize etti. Cinayet ve teşebbüs için ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Palavecino’nun Martínez’in suçuna ortak olması gerekirdi. Bir Tucumán tetikçisi cinayetten suçlu bulundu. Kaçak, “O gün hastanedeydim. Kızlarımdan biri doğdu” diyor. Ve şöyle devam ediyor: “Avukatım aracılığıyla yaklaşıp kendimi tanıtmaya çalıştım. Ama Delil olmadan beni müebbet hapisle cezalandıracaklarını hissettim“. Yerel medya onları vaftiz etti “Tetikçiler çetesi”.

“El Gringo”, Rojas’la bagayero olduğu günlerde sınırda karşılaştığını itiraf etmekte hiçbir sorun yaşamadığını söylüyor. Ama onu suçladıkları bağlantıyı inkar ediyorlar.

Daha sonra onu Alejandro Avandillo (geçen Mayıs) suçuna ve ele geçirdikleri Abra del Sol meyve ve sebze şirketinin soygununa dahil ettiler. 60 milyon peso, Aralık 2022’de. Soruşturma sırasında 17 yaşındaki oğlu gözaltına alındı ​​ancak haftalar sonra serbest bırakıldı. Davanın bir diğer sanığı ise Oran belediye başkanı adayı José Dimas Ruíz. Onu kurtarıcı olmakla suçluyorlar. Zurna Palavecino aleyhindeki delilleri öğrenmek için Salta Güvenlik Bakanı ve Başsavcı ile görüşme talebinde bulundu. Ama hiçbir cevap alamadı.

– Kaçak yaşamak nasıl bir şey?

–Çok zor çünkü her şeyden uzağım. Bazen uyuyamıyorum bile. Huzur içinde dışarı çıkamıyorum; Beni takip ettiklerini, beni bulabileceklerini düşünerek vakit geçiriyorum. Beni öldüreceklerinden korkuyorum. Ölmeye ya da uzun süre hapiste kalmaya hazır değilim. Teslim olmanın garantisini de bulamıyorum. Beni arayan aynı polis, kaçak olmadan önce bana defalarca işkence yaptı. Onları bildirdim. Beni teslim etmeye ikna etmek için maiyetime yaklaştılar. Her üç dört ayda bir eşimin evine zorla giriliyor. Tüfeklerle içeri giriyorlar. Elbiselerimizi çaldılar, kurtaramadığımız arabamızı kaçırdılar.

Cristian “El Gringo” Palavecino, yerel outlet Fuera de la Ley’den bir fotoğrafta

Pablo Cardozo, Palavecino’nun avukatıdır. Haberin bunu sağladığına inanıyor kırsal tarzda bir “haydut” inşaatıSavcılar tarafından alınan polis raporlarına dayanmaktadır. Bu suçlamalara dayanarak Palavecino, “suçta bir ismin olduğu” görüşünde.

“Polis onu tutuklayamadığı için şehirde meydana gelen her türlü ciddi suç odur” diyor. Ve şöyle devam ediyor: “Müvekkilim Haber ile görüşmek istiyor. Ancak durumu açıklığa kavuşturmak için gelme taleplerim dikkate alınmadı. ‘El Gringo’, soruşturmadaki tüm eksikliklerini kapatmak için yargı sistemine ve Kamu Bakanlığına hizmet ediyor. “Kuzey suçları. O joker karakter. Bu gibi davaları çözmek ve ona delil sunma fırsatı vermemek kolaydır.”

Geçen Ocak ayının sonunda Palavecino’nun kaydedildiği bir video sosyal ağlarda yayıldı. “Elimde gerçekte ne olduğuna dair kanıtlar var (meyve ve sebze şirketindeki soygunun failleri tarafından). Ders çalışan ve annesine yardım eden bir çocuğu kirlettiler” diye şikayette bulundu. Teslimatı yapanın şirkete yakın bir kişi olduğuna dair güvence verdi. Firmanın muhasebecisi olan belediye başkanı adayı José Ruíz’den bahsediyordu.

Palavecino kesmeden önce videolardan bahsediyor. Darío Monge’un onları kendisine bıraktığını söylüyor. Monge, Eylül 2022’de beş el ateş edilerek öldürülmüştü.. Kendisi bir iş adamı ve siyasi danışmandı. Ölümünden üç ay önce, şehrin ünlü tetikçisini Orán hapishanesinde ziyaret etti: Alejandro “Cabeza” Díaz. Monge, avukat ve Eyalet Güvenlik Bakanlığı danışmanı olduğunu iddia ederek kendisini tanıttı. Bölgenin sekreteri Benjamín Cruz için çalıştığını söyledi.

Cristian “El Gringo” Palavecino, 2017’de meydana gelen bir cinayetle suçlanıyor ve saklanarak yaşıyor.

Ülkenin bir yerinden vedalaşmadan önce “Bunlar yerel siyaseti kirleten hassas şeyler. Bunların maskesini düşürebilirim. Beni öldürürlerse bunları yaymakla görevli insanlar var” diyor. Veya yurt dışından.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir