kurbanın erkek kardeşinin sanığa sorduğu umutsuz soru

Her şey boyalıydı sorular. Hernán Rodrigo da. O “kırılmış” bir adamdır ve “hayatın bu kadar acı vermesinden” bıkmıştır. Bir yıl altı ay önce (kardeşinin öldüğü günden beri) bunun ne olduğunu bilmediğini söylüyor. bütün gece uyu. Babasının tıbbi sorunlarıyla ilgili acil çağrılarla uyanmasa bile sorularla boğuşuyordu. “Neden böyle bir şey yaptı? Neden bu kadar feci bir ölüm? Aklından neler geçiyordu? Nasıl yapacak böyle bir şeyi?” diye bıkmadan tekrarlıyor kendini.

16 Mayıs 2022’de nörolog Melchor Rodrigo (43), eski Sumo saksafoncusu, radyo ve televizyon sunucusu Roberto’nun oğlu Felipe Pettinato’nun (30) evinde akşam yemeğine gittikten sonra hayatını kaybetti.

22. kattaki Belgrano dairesinin inşaatı tamamlandı alevler tarafından tüketilen: Yangın her şeyi yok etti. Yer tanınmayacak haldeydi. Oturma odasında, mutfakta, banyoda ve balkonda her şey is içindeydi.

Sadece bir yıl sonra, 25 Nolu Ulusal Ceza ve Cezaevi Savcılığı, cerrahın ölümünü araştıran “yangın ve ardından ölüm” davasında onu suçladı. Pettinato soruşturma için çağrıldı ve ifade vermeyi reddetti. Onu işlediler ve şimdi savunma savcılığa başvurdu ve Meclis’in kararını bekliyor.

Suçlama belirsiz: Haber açısından Melchor Rodrigo’nun öldüğü yangının ne olduğu belli değil. kasıtlıydı. Savcı Martín Mainardi, suçlamanın öğrenilmesinden günler sonra yayınlanan bir açıklamada şunları açıkladı: “16 Mayıs 2022’de Rodrigo, Felipe Pettinato’nun Belgrano’nun Buenos Aires semtindeki 2300 Aguilar Caddesi’ndeki dairesindeyken, bir yangın çıktı. ölümü” diye başladı.

Hernán Rodrigo, San Isidro’daki evinde. Pettinato ona gerçeği söylerse ona daha çok saygı duyacağını söylüyor. Fotoğraf: Luciano Thieberger

Ve şunu savundu: “Bu nedenle araştırılan şey bir Yangın ve ardından ölümBu, cezai hipotezler olarak, bu sonucu doğuran (bir kişinin ölümü) kasıtsız bir yangından, kasıtlı olarak neden olunan ve aynı sonucu doğuran bir yangına veya bunun kasıtlı bir ölüm olduğu ve bir yangın nedeniyle işlendiğine kadar kapsar. “

Bu belirsizlik, bir buçuk yıldır cevap bekleyen mağdur ailesi için büyük bir eziyet: “Pettinato’nun sırf hapse giriyor diye hapse girmesini istemiyorum, bu bir heves değil” diyor.

“Savcı onu öldürmekle değil, yangın çıkarmakla suçluyor. Ama ben aynı fikirde değilim, onlar 8 yaşında iki erkek çocuk değildi. Bir yetişkin olarak çakmakla ateş yakmaya kalkarsanız bu, Amacımın seni ateşe vermek olduğu çok açık, ortalığı dağıtmaya başladığını, evi ateşe verdiğini, burada öldürme kastı olduğunu, ne olacağını sandığını söylemen farklı olurdu. ? Sonuç açıktı” diye tahmin yürütüyor.

Hernán’a göre “Pettinato asla gerçeği söylemeyecek” ve bu onun en büyük azabı: bilmemek.

“Gerçeği bilmek istiyorum, bana olanları anlatsın, ona daha çok saygı duyarım, yemin ederim. Mahkûmiyetten sonra da olsa, bilelim ki bu hiçbir şeyi değiştirmez, ama onun bana anlatması lazım.” gerçek. Sıska, böyle bir şey yapacak kadar aklından ne geçiyordu? “Hiçbir şey mi? Yalan söylemeden, bana ne olduğunu anlat! Ailenin bilmeye hakkı var,” diye tekrar tekrar tekrarlayacak, sanki bir konuşmadaymış gibi. savunma.

Felipe Pettinato, nöroloğun yangında ölümünü araştıran davada yargılanıyor.  Fotoğraf: InstagramFelipe Pettinato, nöroloğun yangında ölümünü araştıran davada yargılanıyor. Fotoğraf: Instagram

Birkaç gün önce Boulogne’daki evinin kapısında arabası çalınan adam, küçük kardeşini sevgiyle anıyor. 8 yaşındaki oğullarının vaftiz babasıydı ve ebeveynleri için önemli bir figürdü.

“Kardeşine sevgiyle bakan bir insandan bu taraftan anlayamazsınız, nedenini anlayamazsınız, Seni böyle bir şey yapmaya iten şey nedir?. Deliliğiniz neydi, büyük acınız neydi, böyle hayvani bir şey yaptığınız için ne hissetmiş olabilirsiniz? Bende var son soru ölmeden önce yapmam gereken şey: bana neden bunu yaptığını söyle,” diye ısrar ediyor.

Aile trajedisi

Hernán Rodrigo’nun annesi, o 7 yaşındayken öldü. Ailenin en büyük erkek kardeşi de 14 yaşındayken. Ve beş gün önce babası Tomás Rodrigo, en küçük oğlunu kaybetmenin acısında boğularak öldü.

Tomás Melchor Rodrigo bir ekonomistti. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadı ve Melchor’un annesi Beatriz ile yeniden evlendi ve iki çocukları oldu. En küçük oğlunun ölümünden bir buçuk ay sonra iyileşemediği bir felç geçirdi.

İlgiyi babasıyla erkek kardeşleri arasında paylaşan Hernán, “Hastaneye girip çıkıyordu, düştüğü için, dengeyi kaybettiği için telefon her an çalıyordu” diye anımsıyor.

Yangından sonra Felipe Pettinato'nun dairesi.Yangından sonra Felipe Pettinato’nun dairesi.

Yaklaşık beş ay önce bir ikinci bölüm ve bir daha asla eskisi gibi olmadı. “Babam büyük bir adamdı ama bir dahiydi; araba kullanıyordu, gidiyordu, geldi, seyahat etti. Her şeyi yaptı, muhteşemdi. Kardeşimin takıntısı ebeveynleriydi, onlarla birlikte yaşıyordu ve onlar iyiydi. Ama bu benim ilk günden beri sorduğum bir şey: Babam, oğlunun başına ne geldiğini bilmeden ölebilirdi, bu yüzden müfettişlerden hız istedi. Ve oldu. Haber sağlanmadan öldü” diye yakınıyordu.

Hernán hâlâ onun yatakta yatarken şikayet ettiğini duyuyor. Geceleri uyanıyor ve bu istekler yankı buluyor. Ayrıca Melchior’u isterken ağladığı sahneler de var. Sonunda Tomás Rodrigo haberi olmadan öldü.

Soruşturma

Saat 23.30 sıralarında dairede yangın çıktı. Mainardi iddianamede Pettinato’nun koridora çıkıp alevleri söndürmek ve arkadaşını kurtarmak için yardım istediğini ifade etti.

İtfaiye ekipleri, yangını söndürdükten sonra Pettinato’nun dairesinin oturma odasında Rodrigo’nun bacaklarının alt kısmında yanıklar bulunan cansız bedeninin bulunduğunu fark etti.

Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan otopside, ölüm nedeninin “vücut yüzeyinin yüzde 90’ını kaplayan ciddi yanıklar” ve “tıkanıklık, ödem ve akciğer kanaması” olduğu belirlendi.

Yapılan toksikoloji raporlarında olay günü mağdurun Benzodiazepinler ve metilfenidat yutmuştuYüksek dozda tüketilmesi merkezi sinir sisteminin depresyonuna neden olabilecek ilaçlar. Yangının oluşturduğu karbon monoksit ve hipoksi etkileri ile dumanın farklı maddelerle solunması üzerine bu veriler, tıp uzmanlarının yangının çıkmış olabileceği sonucuna varmasına yol açtı. etkilerin toplamı solunum depresyonuna, kalp toksisitesine neden oldu ve yangının başlangıcında ani ölüme neden olabilirdi.

İddia makamı açısından, bu raporlar ve diğer deliller, Rodrigo’nun vücudundaki uyuşturucuların “bir bilinçsizlik hali yarattığı” sonucuna varmamızı sağladı. herhangi bir tepki verme olasılığından yoksun alevlerle ilk temasla karşı karşıya”.

“(Pettinato’nun) arkadaşına yardım etmeleri konusunda ısrar ettiğine hiç şüphe olmasa da, yangının başlangıcında Melchor Rodrigo’yu kendi yarattığı yangından kurtarmak için herhangi bir şey yaptığını gösteren hiçbir kanıt olmadığı sonucuna varmalıyız. “Savcılık iddianamesinde belirtti.

Ayrıca savcı, Pettinato’nun ilaç aldığı “reçetelerde tahrifat yapılmasına yönelik soruşturmanın derinleştirileceğini”, bunun için bir klinikten reçete defterleri ve eski bir doktorun mührünü kullandığına inanıldığını duyurdu. . ve daha sonra reçeteyi kendi imzasıyla tamamlamış olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir