Küçük uçaklarla hareket etti ve tiyatrolarda, taksilerde ve hatta bir biyodizel fabrikasında milyonları akladı.

“Patoruzek” karikatürist Dante Quinterno’nun en ünlü karakterinin atalarını verdiği (icat edilen) hanedanın adıdır: Arjantin çizgi romanlarının en sembolik yaratımlarından biri haline gelen, 1928 doğumlu nevi şahsına münhasır Tehuelche Kızılderili Patoruzú.

Şimdi, Rosario kokain kaçakçılarının çalışmaları ve lütfuyla, “Patoruzek” takma ad oldu uyuşturucu patronuşu anda uluslararası tutuklama emri var. 46 yaşındaki Arjantinli adamın, kendini bu işe adamış bir örgütün başkanı olduğu belirtiliyor. Yüzlerce kilo Bolivya kokainini ülkemize getiriyoruz ayrıca elde ettiği binlerce doları piyasada kâr olarak aklamak.

Organizasyonun anahtarı şuydu: küçük uçaklar 31 Ekim’den 3 Kasım’a kadar süren operasyonda (özetin gizliliği ancak bu hafta kaldırıldı) 37 baskından sonra 14 kişi. Jandarma kaçırıldı üç uçak Dosyada duyulanlara göre çete, Bolivya’dan ayda bir ila iki sefer yaparak uyuşturucu kaçakçılarının son yıllarda tercih ettiği rota olan Paraguay’a yöneliyor.

Uçaklardan ikisi Santa Fe’nin Oliveros kentindeki özel Campo Timbó golf kulübü semtindeki bir depoda, diğeri ise Carrizales’te kaçırıldı.

Her yolculukta yarım tona kadar kokain kaçırılabiliyordu ve bu kokain Buenos Aires’e (çetenin yerlerinden biri) yerleştirildiğinde yaklaşık bir fiyatla satılıyordu. Kilosu 5.400 dolarDosyadaki duruşmalara göre. Küçük uçaklar gizli pistlere indi Rosario çevresi Kargo da hemen kamyonlara konularak bölgedeki depolara depolandı.

Araştırma topunun ucu. Haziran 2021’de 400 kilo kokain taşıyan bir BMW kamyonu kaçırıldı.

Küçük uçaklar da hangarlarda tutuldu ve bunlardan birinde, Santa Fe yakınlarındaki Olivares kasabasında Arjantin’e yeni giren dört Kolombiya vatandaşı gözaltına alındı. Çetenin ele geçirdiği para miktarı o kadar fazlaydı ki, bir pilota yapılan ödeme 250 bin dolar.

Rosario’daki 3 Nolu Federal Mahkeme tarafından yürütülen davaya bir savcı ekibi katıldı: Rosario’daki federal savcılıktan Adriana Saccone, Diego Iglesias başkanlığındaki Narkosuç Savcılığı (Procunar) ve Narkosuç Savcılığı başkanı Diego Velasco. Ofis Ekonomik Suç ve Kara Para Aklama (PROCELAC).

Sahadaki soruşturma, 24 Ağustos 2020’de Cañada de Gómez yakınlarında, iki ölümle sonuçlanan bir olayın ardından ilk alarmı veren Jandarma Uyuşturucuyla Mücadele Şubesi’ne emanet edildi. Küçük bir uçağın yükünü almaya giden iki kamyonu kovalarken, biri devrildi, kazada iki kuzen hayatını kaybetti: Alejandro ve Mauricio Santos.

Araştırma topunun ucu.  Haziran 2021'de Villa Gobernador Gálvez'de 400 kilo kokain taşıyan bir BMW kamyonu kaçırıldı.Araştırma topunun ucu. Haziran 2021’de Villa Gobernador Gálvez’de 400 kilo kokain taşıyan bir BMW kamyonu kaçırıldı.

Bu iki adamın üzerinde her türlü iletişim cihazı ve üç adet cep telefonu bulunuyordu. Şanslı ya da değil, içlerinden birinin kilit kodu yoktu. Bu, topun görünen kısmıydı.

Savcının iddiasına göre bu çetenin 18 Haziran 2021’de yaşanan bir olayla doğrudan bağlantısı var. BMW X 5 kamyonunun içinde 391.920 kilogram kokain vardı Villa Gobernador Gálvez’de (Rosario’nun kenarında) bir garajda park edilmiş.

Bu davadaki iki ana sanık, “Patoruzek” çetesinin üyeleriyle birlikte Brezilya’ya (Tancredo Neves Köprüsü’ne kayıtlılardı) ve Paraguay’a (San Ignacio de Loyola Köprüsü’nden geçtiler) kara gezileri yaptı. Ve hiç de önemsiz olmayan bir detay: O kavşaklardan birinde beliriyor Los Monos çetesinin kokain tedarikçisi olmaktan suçlu bulunan bir adam.

"uyuşturucu taksi şoförü": Patoruzek'in çetesiyle bağlantılı saldırıda Rosario'nun güney bölgesindeki bir evde silahlı saldırı ve mesaj.“Narco taksi şoförü”: Patoruzek çetesiyle bağlantılı bir saldırıda Rosario’nun güney bölgesindeki bir evde silahlı saldırı ve mesaj.

Villa Gobernador Galvez’de saklanan BMW kamyonuyla ilgili bilgiler, 2019 yılında Santa Fe Federal Haberi’nde açılan ve Santa Fe’nin Larrechea kasabasına inen şüpheli bir uçağın izinin takip edildiği bir dosyadan ortaya çıktı.

Çeşitli yatırımlar

Haber, “Patoruzek”e yönelik operasyon kapsamında, 10 şirket adına listelenen hem gayrimenkul hem de farklı şirketlerin varlıkları olarak listelenen lüks otomobil filosunun varlıklarının dondurulmasını emretti.

İş yatırım yapmaya, kara para aklamaya gelince bu örgüt her sepete bir yumurta koymuştu. Sadece bazı örnekler:

Biyodizel. Kulak misafiri olan grup üyelerinden birinin Gálvez kasabasında bir biyodizel tesisi kurduğunu ve bu tesisin daha sonra Alvarez kasabasına taşındığını ortaya çıkardı. Yer değişikliğinin nedeni: Gálvez’de fabrikanın kurulu olduğu sahanın sahibi olarak belirtilen kişinin, BMW kamyonunun içinde kokain bulunması olayından dolayı tutuklanmış olması.

Narkotaksis. Jandarma, “Patoruzek’in” karısının arabayı kullandığını tespit etmeyi başardı.çok sayıda taksi iki şirket aracılığıyla: Taxideral SRL ve Remitaxi SRL Jandarma tarafından kovalanırken kuzeniyle birlikte ölen Alejandro Santos’un dul eşi de işe katıldı. Nisan 2020’de adı geçen taksi şoförlerinden biri vuruldu. Rosario’nun güneyindeki evine ateş açıp ona mektup yazdılar “Uyuşturucu taksi şoförü”önünde.

İki kişilik girdap. Uyuşturucu kaçakçıları genellikle gösteriye ilgi duyar. Ve bu bir istisna değildi. Grup, Rosario’daki Vorterix tiyatrosunu ve ayrıca Mar del Plata’daki Vorterix tiyatrosunu kontrol eden VTX Rosario şirketini satın aldı. İkincisinde, manevranın parçası olmayan bir ajanla ortaklık kurdular ve telefon dinlemelerinde ortaklarının parasının kaynağına ilişkin endişeleri açıkça görülüyor.

Patoruzek’le ilgili olarak “Benimle birlikte toplumda ortaya çıkanların hepsi hayalet. Hiçbir yerde görünmüyor çünkü o bir hayalet” diyor ve ekliyor: “Ortaya çıkanların kim olduğunu bilmiyorum (.. .) “Belediye ona çarpık gözle bakıyordu çünkü ortaklardan birinin satış yaptığı ve kara para aklamaya bulaştığı haberi yayılmıştı.” Sonunda bu “ajan” toplumdan ayrıldı.

Uyuşturucu kaçakçılığı işi her zaman beraberinde bir paradoks getirir. Kâr marjları o kadar acımasız ki uyuşturucu kaçakçıları Tespit edilmeden parayı nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar. Bu grup elinden geldiğince işlerini genişletti: ayrıca iki bar açtı: Mendoza ve Vera’da Affascinante ve ardından Caferatta ve Catamarca’da (Rosario) Affascinante Rock and Beer.

Pastanın kreması (ve klasik bir narkotik), gayri resmi lüks ikinci el araba acentesi “Portillo Usados ​​Exclusivos” idi. Bu iş paravanlar tarafından da desteklendi ve hapse girmekten korkan iki “rahip isimli” kardeşin telefonlarının dinlenmesi durumunda.

-Ah, imzaladığın şeye dikkat et, çok dikkat et çünkü çok para aklaıyorlar.

-Tabii ki bowling salonu ve diğer şeylerle birlikte.

-Büyük parayı ellerinde tutuyorlar ama maydanozu bir tane gibi alıp sana iki bozuk para atıyorlar. Neler oluyor. Bu kancalardan birkaçını taktığınızda AFIP gelir ve bunu haklı çıkaracak bir yolunuz yoksa başınız dertte demektir.

“Testa” endişeliydi… ve yanılmıyordu: sonunda hapse girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir