Komşular karakola gitmek istedi ama sokağı çitle çevirdiler

Babasına yapılan yayın saldırısında öldürülen 9 yaşındaki Uma Aguilera Rodríguez’in cenaze töreninin ardından, Bakan Patricia Bullrich’in velisi, kurbanın komşuları ve akrabaları, Lomas de Zamora’daki Villa Centenario karakolu önünde yürüdü. , Haber istemek için.

Saat 19.30’dan sonra başlayan yürüyüşte 7. polis karakoluna ulaşılması planlandı. bölgede daha fazla güvenlik ve polis varlığı talep edin, ancak başarılı olamadılar. Sadece iki blok önce sokak çitlerle çevrilmişti ve kimsenin binaya yaklaşmasına izin vermediler.

Durum gerginleşti protestocularla ajanlar arasında yüz yüze talep anları yaşandı. sokakları kapatmak. Anlaşmalardan biri, herkesi temsilen on komşunun toplantıya gelebilmesiydi. komiserle konuş.

“Arkadaşım için adalet”gösteriye katılan Uma’nın okuldaki annelerinden birinin posterlerinden birini okudu.

Karakola girmeyi başaran kadınlardan biri, sözcü olarak konuşmanın bir kısmını anlattı. Örneğin polisin kendisine komşularla bir toplantı teklif ettiğini söyledi. on beş günde bir güvensizlik durumlarını ve devriye araçlarının bulunmadığı alanları saymak.

Öne sürülen yeni şeylerden bir diğeri de şu: Komiser, aktif WhatsApp komşu grubuna katılacakMahallede olup bitenlere dair anlayış gösterisinin bir parçası olarak.

Uma Aguilera’nın yürüyüşündeki acı. Fotoğraf Marcelo Carroll

Her durumda, protestocuların büyük çoğunluğu hoşnutsuz toplantıyla: “Yüzünü göstermiyorBurada kimse çalışmıyor. Bizden değil, suçlulardan korkmaları gerekiyor” dedi bir bayan.

Bu arada alkışlar ve “güvenlik, güvenlik” çığlığı Çitlerin önünde bulunan polislerle gerginlik de arttı.

Gösterinin başlamasından bir saat sonra, akşam 20.30’dan sonra bölgedeki durum yeniden sakinleşti. Ancak bölgede kalan komşular, bölgedeki farklı güvensizlik durumları ve kontrol eksikliği hakkında yorum yaptı: “Geçen cumartesi bir komşunun soyulduğu konusunda 911’i aradım ve cevap vermeleri 50 dakika sürdü. Böyle yaşayamazsın“dedi bir adam.

Ayrıca karakola da eleştirilerini yönelttiler: “Komiseri görevden aldılar”, yüzünü göstermesi gerekiyor, şimdi nerede? Onu nereye gönderdiler?” Bunlar, çitin arkasında kalan bir düzine komşu arasında tekrarlanan sorular, polis ise diğer tarafta sıraya girmiş durumda.

Uma’nın suçu nasıldı?

Uma, her ikisi de federal polis memuru olan ebeveynleri, onu tıbbi muayeneye götürmek için 600 Pío Baroja adresindeki evlerinden ayrılırken öldü. Hırsızlar, birkaç dakika önce başka bir komşudan çaldıkları siyah Toyota Corolla ile seyahat ediyorlardı ve Aguilera’ya saldırmak istiyorlardı.

Baba, kızı ve suçluları korumak için harekete geçti çekimlere tepki gösterdiler. Mermilerden biri Uma’nın kafasına isabet etti ve Uma, Gandulfo’da stabil hale getirildikten sonra helikopterle nakledildiği Churruca Hastanesinde saatler sonra hayatını kaybetti.

Uma Aguilera'nın öldürülmesi nedeniyle Lomas'ta yürüyüş.  Fotoğraf Marcelo Carroll Uma Aguilera’nın öldürülmesi nedeniyle Lomas’ta yürüyüş. Fotoğraf Marcelo Carroll

Şok edici suç için bir şüpheli tutuklandı İfade vermeyi reddeden kişiler, müfettişler ise kimliği zaten belli olan diğer üç kişiyi arıyordu.

Rapor: Claudia Cabrera – Clarín Yüksek Lisans Derecesi / San Andrés Üniversitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir