Komando grubu tarafından kurtarılan mahkum “Mumya” kimdir?

yaratan iki özellik vardır. Suç dünyasında “statü”. Birincisi iyi yaşamak, faaliyetinizin sonucunda iyi bir yaşam tarzı sürdürmektir. Gerisi hapiste; “ortak bir kasabada” yaşamanız, savaşmanız ve kimsenin sizi soymasına izin vermemeniz gerektiği söyleniyor. Her iki koşulu da sağlayan suçlular sahada saygı duyulan tek kişilerdir ve sayıları çok azdır.

Ancak Juan Manuel “Mumya” Montauti (46) neredeyse hiç kimsenin başaramadığı bir şeyi başardı: Kalp krizi taklidi yaptı ve Buenos Aires Cezaevi’nden (SPB) gelen bir kamyonla hastaneye kaldırılırken, bir Ford Ranger kamyonu yanlarından geçti. Tüfekli dört adam dışarı çıktı ve gardiyanları tehdit edip silahlarını ve cep telefonu anahtarlarını çaldıktan sonra Montauti’yi kurtardılar. Sabah saat 9.30’da Campana’daydı. Sadece “seçkinler”inkiler Suçun böyle bir eylemi yapmaya istekli arkadaşları var.

Montauti’nin tanıdığı “suç ortamından” bir kişi, “Bunlar, tek bir peso bile kâr sağlamayan bir şey karşılığında kendilerini bir soruşturmaya maruz bırakan adamlar” diye açıklıyor. Ve şöyle devam ediyor: “Çalınmış olması gereken ve zaten atılmış olması gereken bir kamyonu almak için lojistiğe sahip olmanız gerekiyor. Buna tüfekleri de ekleyin: herkes onları alamıyor ve çok pahalılar. Son olarak, riskler de var bir süre saklanmak zorunda kalmaktan.Çünkü Şimdi beş kişiyi arayacaklar“.

Zurna Montauti’nin 7 Ocak’ta Paso del Rey’deki bir tabakhaneyi soymaktan tutuklandığını doğrulayabildi. Bunu en az beş adamla yaptı. İspanya’ya ihraç edilecek bir deri sevkiyatını çaldılar. 30 milyon peso (Ocak ayından itibaren). Kurşun geçirmez yelek ve silahlar giydiler. Müfettişler, Avellaneda ve Ciudad Jardín’deki depolarda ganimetin yalnızca bir kısmını ele geçirdiler.

Dosyaya erişimi olan bir kaynak şöyle diyor: “Montauti çetenin lideri gibi davrandı. Sadece yükü aldılar. İşçilere dokunmadılar. Cep telefonlarını bile çalmadılar.”

Soygun nedeniyle kaçak, Campana’nın 21. Birimine gönderilmişti. Kendisi, transferine izin veren Gabriel Alberto Castro başkanlığındaki Moreno-General Rodríguez Adli Dairesi’nin 2. Garanti Mahkemesi’nin emrindeydi. Bu, San José Belediye Hastanesine üçüncü kez götürülüşüydü. Kalp patolojisi nedeniyle randevum vardı

Bir komando grubu, Campana’daki bir tıp merkezine nakledilen bir mahkumu kurtardı.

Kurtarma, Pan-Amerikan Otoyolunun Campana şubesinden üç blok ve hastaneden yaklaşık 20 blok uzaktaydı. Suçlular 6. Yol boyunca Exaltación de la Cruz yönünde kaçtılar. Kaçış sırasında ajanlardan çalınan anahtarı ve silahları attılar. Campana’nın İşlevsel Talimat Birimi (UFI) 2 başkanı Savcı Laura Brizuela müdahale ediyor.

Montauti, yalnızca Federal Cezaevi Hizmeti (SPF) kapsamında 2017-2019 yılları arasında Marcos Paz Cezaevi Kompleksi II’de tutuldu. Daha sonra Devoto hapishanesine girdi. SPB kuruluşlarında en az üç konaklama geçirdi: 2013’ten 2017’ye kadar ikincisi 2020’de 22 gündü ve üçüncüsü onu Campana’ya götüren konaklamaydı.

San Miguel’den eski bir polis memuru “‘Mumya’yla ilgili en çok neyi hatırlıyorum?” diye soruyor ve şöyle sıralıyor: “Vaktini ev hapsini ihlal ederek geçirdiğini ve kontrol etmek için evine gitmek zorunda kaldığımızı, bunun her zaman söylenti olup olmadığını kontrol etmek zorunda kaldık onun güvenlik güçlerindeki temaslar ve çok iyi bir yaşam standardına sahip olduğunu söyledi.”

Buenos Aires Ceza İnfaz Kurumu’ndan (SPB), Campana’da komando grubu tarafından kurtarılan mahkumla ilgili açıklama.

Ancak polis memuru bir bilgiden bahsediyor: 2011 yılında Candela Sol Rodríguez’in (11) kaçırılması ve suçuna ilişkin soruşturma kapsamında evine baskın yapıldığını hatırlıyor.

Söz konusu prosedür o yılın 15 Eylül’ündeydi (Candela 22 Ağustos’ta kaçırılmıştı). Siyah bir Ecosport minibüsü, San Miguel’deki 4230 Mitre Bulvarı adresindeki evinden kaçırıldı. Buenos Aires Polisi, adam kaçırma olayında kullanılanla aynı özelliklere sahip bir kamyon arıyordu. Soruşturmalar sırasında Hugo Bermúdez (ömür boyu hapis cezasına çarptırılan iki kişiden biri) ve Montauti’ye ait genetik materyal bulundu, ancak kurbana ait değildi.

Davanın müfettişlerine göre “Mumya”, davada hüküm giyen diğer iki kişiyle birlikte daha önce çalınmıştı: Leonardo Jara (hayat) ve Gabriel Gómez (4 yıl ikincil katılımcı). Gómez, araştırmalarından birinde Caseros’ta Montauti ile ceza davası açıldığını iddia etti.

Montauti, Mitre ve Santa María mahallelerinin sınırında, San Miguel’dendir. Mülkünün önüne rant üreten binalar inşa etti. Manav ve çamaşırhane olacaklardı. “Conurbano’daki büyük çetelerle her zaman bağlantısı vardı. Her yerde bağlantıları var. artık görülmeyen türden bir hırsız: Kamyonları, zırhlı araçları, fabrikaları çaldı. Bir kamyon dolusu spor ayakkabının çalındığını ve bunu parçalamaktan karısının sorumlu olduğunu öğrendiğimizde,” diye ekliyor elektronik halhalla birlikte olması gereken evine birkaç kez giren polis memuru.

Gözaltı süresinin büyük bir kısmını ev hapsinde geçirmesinin nedeni 2012 yılına dayanıyor. “Mumya” ve suç ortağı Ramallo’da Audi A3’teydi. Metal inşaat iş adamının Toyota Hilux kamyonunda karar kıldılar. Soygun kapsamında onu kaçırıp Campana’da serbest bıraktılar. Montauti beş ay sonra San Martín’de tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir