“Kızıma verdiğim sözü tutabildim”

Mahkeme sekreteri kararı okudu. O gün, o saatte, 13 yıldır süren soruşturmanın, durmak bilmeyen adalet talebinin sonucunun açıklanacağını kimse beklemiyordu. Okuduklarında suçluFrancisco Amador (36) zar zor bir jest yaptı: saatini çıkardı ve masanın üzerine koydu. Daha fazla uzatmadan sırt çantasını sanki bitkinmiş gibi anne ve babasına verdi.

Francisco Amador geçen Çarşamba günü “ağırlaştırılmış cinayet Zulüm ve ihanetle işlendiği için.” Bu suçun cezası müebbetten başkası değildir. Ceza esas olarak suç işlemekten ibarettir. kadın cinayetiancak bu rakam, 28 Haziran 2010’da öldürülmüş olarak bulunan Marianela’nın işlediği suçtan iki yıl sonra, 2012 yılında ceza kanununa dahil edildi.

Aradan 13 yıl geçti ve Patricia Zapata her gün olduğu gibi her zamanki gibi komodinin üzerinde duran fotoğrafta kızının gülümsemesini aradı.

“Şok ediciydi. Hatırladığım tek şey serbest bırakılması, onu mahkûm ettiklerinde hissettiğim duygu. Onu götürdüklerinde görmedim. Bunca zaman bana eşlik eden oğluma, kız kardeşime sarıldım ve Marianela’nın babası.” , Patricia’yı onunla diyalog halinde hatırlıyor Zurna. Şehirde üç ay yaşadıktan sonra Buenos Aires’te duruşmaya tanık olmak için yalnızca birkaç saati kaldı.

Francisco Amador kararı dinledikten sonra kelepçeli olarak ayrıldı.

“Sevinç hissetmiyorum, kendimi çok daha rahatlamış, çok daha huzurlu hissediyorum, sanki bir sırt çantamı çıkarmışım gibi. Marian’a verdiğimiz sözü yerine getirebildik. Sanırım o da bu duruşmadaydı, o da aralarındaydı.” “Artık dans ettiğini ve kutlama yaptığını biliyorum. Mutluydu, öyleydi. Huzur içinde dinlenmeyi hak etti” diye itiraf ediyor.

Rago Zapata ailesi, duruşmaya varmak için geçen uzun süreçte avukat değiştirdi. Sevgili Beş kez dava açıldı 2013 ile 2018 arasında ama hep reddedilmekle sonuçlandı. En azından Suç Odası onun Marianela cinayetinden yargılanmasını emredene kadar.

Duruşmanın 2020 yılında yapılması planlanıyordu ancak salgının ortasında sanal ortamda yapılacaktı. Ve davanın özellikleri nedeniyle, mahkûmiyetle sonuçlanan delillerin bağlamına oturtulması açısından mevcudiyet önemliydi.

Marianela Rago'nun yakınları kararı duyduktan sonra heyecanlandı.  Fotoğraf: Juan Tesone.Marianela Rago’nun yakınları kararı duyduktan sonra heyecanlandı. Fotoğraf: Juan Tesone.

Marianela Rago Zapata 19 yaşındaydı ve cinsiyete dayalı şiddet mağduru olduğu duruşmada kanıtlandı. Öyle ki Amador ilk açıklamasında her türlü istismarı reddetti ancak sonunda onu tanıdı Yargıçlar Hugo Navarro, Juan María Ramos Padilla ve Rodolfo Broerner’ın kararını dinlemeden önceki son sözleri.

“Beyler, Marianela Rago’yu ben öldürmedim. Şiddet eylemlerinin varlığı kanıtlanabilirdi ama bu beni katil yapmaz” diye itiraf etti.

“Bunu yüreğinden mi anladı bilmiyorum. Hakimlerin kararının o anda açıklanması herkes gibi onu da şaşırttığı için söyledi. Her zaman yalan söylediğini biliyorduk. Başka seçeneği yoktu. bunu orada söylemek, çünkü o beni şaşırttı. Yalan söylemeye devam edemezdim,” diye düşünüyor Río Grande’den Entre Ríos’a taşınmak üzere ayrılan kadın.

Marianela Rago'nun yakınları kararı duyduktan sonra heyecanlandı.  Fotoğraf: Juan Tesone.Marianela Rago’nun yakınları kararı duyduktan sonra heyecanlandı. Fotoğraf: Juan Tesone.

21 Şubat’ta kararın gerekçeleri açıklanacak. Amador’un savunma avukatı Luis Ricca bekleniyordu Zurna Temyiz başvurusunda bulunarak Yargıtay’a başvurmayı planladığını söyledi.

Amador duruşmaya bedava geldi. Genç kadının katil olduğuna kesin gözüyle bakılan duruşmalarda olay yerinin veya genç kadının cesedinin fotoğraflarını gördükten sonra ailece geldiğini, gülümsediğini, sohbet ettiğini ve oradan uzaklaştığını görmek ailesi için acı vericiydi. Ama yargıçlar onun emrini verdi derhal tutuklama karardan sonra.

“Daha dün – perşembe günü – ilk gün değil, biraz daha rahat uyuyabildim. Onun hakkında, gözaltındayken ne düşüneceği konusunda çok düşündüm. Acaba kendisine bu kadar zarar verdiğini biliyor mu? Sevdiğini söylediği bir kişi. ‘Marianela Rago Zapata’yı ben öldürmedim’, çok soğuk. ‘Marian’ ya da ‘Mari’ demedi, şefkatle, aşkla bir şey. Dedi ki: ‘yapmak istiyorlar ben bir canavara benziyorum’ ama o bir canavar,” diye kabul ediyor Patricia.

Marianela Rago'nun yakınları kararı duyduktan sonra heyecanlandı.  Fotoğraf: Juan Tesone.Marianela Rago’nun yakınları kararı duyduktan sonra heyecanlandı. Fotoğraf: Juan Tesone.

Amador, Buenos Aires Şehri Polis Karakolu 2B’de Federal Cezaevi Hizmetinin onu Marcos Paz hapishanesine veya Ezeiza hapishanesine transfer etmesini bekliyor; bu da yönetimin transferinde karmaşık bir durum. Buenos Aires Şehri, federal hapishanelerde mahkûmları kabul edecek yerlerin bulunmaması nedeniyle Buenos Aires belediye başkanları ve polis karakollarında aşırı kalabalık nedeniyle ciddi zorluklar yaşıyor. Yönetim değişikliğiyle birlikte anlaşmazlığın çözülüp çözülmeyeceği ve transfer almayı başaracakları zaman gösterecek.

Ricca bekleniyor Zurna tahliye talebinde bulunacağını çünkü müebbet hapis cezasının oybirliğiyle geçmesine rağmen hapis cezası talebinin oylarda ayrılık yarattığını söyledi. Avukat, “Oylardan biri, hüküm kesinleşinceye kadar elektronik halhalla ev hapsine alınmasını talep etti. Mantıklı olan ve bizim de isteyeceğimiz şey bu olacaktır” dedi.

Marianela Rago, Tierra del Fuego’daki Río Grande’dendir. Orada bir yıldan fazla bir süredir ilişkisi olan Francisco Amador ile tanıştı. Kardeşi Matías’ın da yaşadığı Buenos Aires’e taşınmaya karar verdi. Öldürüldüğü yer olan Balvanera’daki bir dairede yalnız yaşıyordu.

Francisco Amador, Marianela Rago suçundan mahkum olan adam.Francisco Amador, Marianela Rago suçundan mahkum olan adam.

genç kadına Onu 23 bıçak yarasıyla öldürdüler ve boğazını kestiler.. Hakkında duyduğumuz son şey arkadaşlarıyla dışarı çıkıp eve yalnız döndüğüydü.

Francisco Amador'un ailesi. Francisco Amador’un ailesi.

Amador’un savunması, mağduru başına gelenlerden sorumlu tutmaya çalıştı, onu sorunlu madde kullanımıyla suçladı ve davanın hipotezi hakkında şüphe uyandırmaya çalıştı.

Marianela Rago'nun arkadaşları, Marianela'nın ebeveynleri Patricia Zapata ve Eduardo Rago konusunda heyecanlı. Marianela Rago’nun arkadaşları, Marianela’nın ebeveynleri Patricia Zapata ve Eduardo Rago konusunda heyecanlı.

“Bütün bu süreç çok zordu. Fotoğrafları görmüştüm, ne bulduklarını biliyordum. Adli tıp onun acı çektiğini, hayatta olduğunu söyledi, bu da bizi bu mücadeleyi sürdürmeye itti: Kızım huzur içinde yatmayı hak etti. “Haber, kusursuz suç yoktur. Kusursuz suç yoktur,” diye tekrarlıyor Patricia ısrarla. “Kızımı her gün hatırlıyorum, o yanımda. Komodinin üzerinde bir resim çerçevesi var, gülümsemesiyle beni uyandırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir